Článek
Informoval o něm ministr turistika Ahmed Issa, jak 10. června napsal server Ahramonline (ZDE). V čem je tento údaj zajímavý?
Pokud by stejný počet zahraničních turistů přicestoval do Egypta v druhém pololetí letošního roku, přiblížili bychom se k dosud nepřekonané hranici z roku 2010. V posledním roce vlády prezidenta Mubaraka pobývalo v Egyptě víc návštěvníků než kdy předtím i potom - 14,73 mil. Toto „magické číslo“ se od té doby nejenže nepodařilo překonat, ale v některých letech byl počet turistů hluboko pod ním.
Důvody jsou zřejmé. Turbulentní vývoj v Egyptě počínaje První revolucí 2011, dále hrálo roli sestřelení ruského dopravního letadla nad Sinajským poloostrovem krátce po startu z letiště v Šarm aš Šajchu (říjen 2015) a v neposlední řadě epidemie koronaviru (2020).
Jak již uvedeno - podklady čerpám ze serveru Worlddata.info (ZDE) -, v roce 2010 navštívilo Egypt bezmála 15 mil turistů. V následujícím roce došlo vlivem První revoluce (která mj. znamenala konec Mubarakovy dlouholeté vlády) k podstatnému poklesu: o 33,1 % - do země na Nilu přicestovalo 9,85 mil návštěvníků.
Pak se začala situace stabilizovat, lidé v zahraničí začali víc věřit tomu, že dovolená v Egyptě nepředstavuje zásadní riziko, což vyjadřuje i statistika za rok 2012 – 11,53 mil turistů. Pozitivní trend ovšem narušily události z konce června a začátku července 2013 známé jako Druhá revoluce, která znamenala konec vlády islamistického prezidenta Mursího. To se promítlo do návštěvnosti: číslo za rok 2013 má hodnotu 9,46 mil turistů. Pak se začala situace mírně zlepšovat, byť nikterak dramaticky. V roce 2014 přijelo do země 9,88 mil návštěvníků.
Stoupající křivku návštěvnosti drasticky poznamenal 31. říjen 2015. Na Sinaji operující odnoži Islámského státu se podařilo propašovat bombu do ruského letadla mířícího z Šarmu do Petrohradu. Airbus A 321 se zřítil v severní části poloostrova; tragická bilance: 221 mrtvých. Vzhledem k tomu, že k tomuto teroristickému útoku došlo dva měsíce před koncem roku, nebyl počet turistů tak nízký jako v roce následujícím, kdy Putin zakázal veškerý civilní letecký provoz mezi oběma zeměmi.
Porovnejme: rok 2015 … 9,33 mil turistů, roku 2016 … 5,4 mil.
V následujícím období se začala situace opět viditelně zlepšovat – rok co rok víc a víc návštěvníků: rok 2017 … 8,29 mil, rok 2018 … 11,35 mil a rok 2019 … dokonce 13,3 mil. Ona „magická hranice“ se zdála být na dosah. Pak ale přišla další pohroma: covid. Dle webu Statista.com (ZDE) přijelo do Egypta pouhých 3,7 mil návštěvníků (z toho z Evropy 2,3 mil).
Egyptská turistika se pak musela znovu „zvednout z popela“, což se dařilo, jak uvádějí čísla ze serveru Ahramonline. V roce 2021 … 8 mil turistů, loni výrazně víc … 11,7 mil. A letos v prvním pololetí zmíněných 7 milionů.
Pro Egypt má cestovní ruch zásadní význam. Čím více bude v tomto sektoru prosperovat, tím stabilnější tato klíčová arabská země bude. A to je v zájmu úplně každého, nejen Egypťanů. Proto na otázku, zda cestovní ruch v zemi pyramid a korálového moře podpořit, odpovídám: Jednoznačně ano. A proto jsem také, s výjimkou let 2020 a 2021 (vážné privátní zdravotní důvody) do egyptské turistické statistiky vždy rok co rok přispěl, a to už od předminulé dekády.