Hlavní obsah

Povodně a vliv na psychiku lidí. Co se děje v mysli a jak pomoct?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

Povodně jsou přírodní katastrofy, které mají devastující vliv nejen na majetek a infrastrukturu, ale také na psychiku lidí, kteří jsou jimi postiženi.

Článek

Září 2024 přineslo v České republice vlnu záplav, které zasáhly mnoho regionů a přinutily tisíce lidí opustit své domovy. Majetkové škody jsou viditelné a mohou být mnohdy opraveny, psychologické následky jsou ale často skryté. Jsou o to vážnější a dlouhodobější.

Povodně přinášejí enormní stres, který se projevuje na mnoha úrovních lidské psychiky. Lidé zažívají nejistotu, strach o svůj život, životy svých blízkých a obavy o budoucnost. K tomu se přidává pocit ztráty – domova, majetku, někdy i blízkých osob či domácích mazlíčků.

Po překonání prvotního šoku mohou lidé trpět různými psychickými obtížemi:

1. Akutní stresová reakce – bezprostředně po pohromě může člověk zažívat šok, neschopnost přemýšlet, může mít problémy se spánkem či noční můry.
2. Úzkost a deprese – dlouhodobé obavy z budoucnosti, pocit nespravedlnosti, že byli povodněmi zasaženi právě oni, nejistota ohledně obnovy fungování do původního stavu mohou vést k rozvoji úzkostných potíží a depresí.
3. Posttraumatická stresová porucha (PTSD) – některé oběti povodní mohou dlouhodobě trpět PTSD, která se projevuje znovuprožíváním traumatu, vyhýbáním se situacím připomínajícím katastrofu a zvýšenou podrážděností. Lidem se mohou vybavovat obrazy z katastrofy, doslova jako by situaci zažívali znovu a znovu.
4. Ztráta smyslu – někteří lidé mohou začít zpochybňovat svůj smysl života, a to hlavně tehdy, pokud při těchto přírodních katastrofách došlo ke ztrátách na životech jejich blízkých či obrovské ztrátě na majetku a obydlí.

Specifické skupiny v ohrožení

Ne všechny osoby reagují na stres stejně. Zranitelnější jsou zejména děti, senioři, lidé s dřívějšími psychickými obtížemi a ti, kteří již v minulosti zažili jiné traumatické události. Děti mohou mít strach z návratu do školy nebo běžného života a mohou trpět separační úzkostí od rodičů. Senioři naopak častěji pociťují bezmocnost a ztrátu kontroly nad vlastním životem.

Doporučení pro zvládnutí psychických následků povodní

Nebojte se hledat psychologickou pomoc. Psychická podpora je stejně důležitá jako materiální pomoc, protože dlouhodobé trápení se a ignorování psychických potíží může vést ke zhoršení stavu a tím také k potížím v osobním, rodinném i profesním životě.

1. Krizové intervence – první pomoc ve formě krizové intervence pomáhá zpracovat šok a nabízí okamžitou podporu. Je potřeba o situaci mluvit a dostat ze sebe ven veškeré emoce.
2. Psychoterapie – pravidelné sezení s psychoterapeutem pomůže zpracovat prožité trauma, snížit úzkost a depresi a postupně v poklidu a vlastním tempu vrátit pocit kontroly nad životem.
3. Podpůrné skupiny – Skupiny mohou být vedeny odborníkem a poskytovat prostor pro otevřený dialog. Lidé, kteří zažili stejnou nebo podobnou událost si mohou vyměnit nápady, svěřit se a hlavně získat pocit, že na to nejsou sami.

Povodně přinášejí nejen riziko ztráty majetku, ale i hluboké psychické rány. Je důležité, aby se oběti záplav nebály hledat odbornou pomoc a sdílet své emoce, protože právě podpora a porozumění mohou být klíčem k jejich úlevě a návratu do běžného života. Pomoc v krizi by měla být dostupná pro všechny, kdo ji potřebují, a psychická péče by měla být chápána jako neoddělitelná součást pomoci lidem, které tato přírodní událost potkala.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz