Hlavní obsah
Rodina a děti

Dětské soutěže krásy. Půvab jako žebříček k úspěchu

Foto: Krishna/ Pexels

Soutěže krásy jsou známé především z Ameriky. I v Čechách však malé dívky od čtyř let mohou soutěžit jako Miss.

Článek

Každá malá dívka chce být na chvíli princeznou. Vzít si šaty, střevíčky, korunku a žezlo. Touží se přiblížit pohádkovým hrdinkám. Na chvíli. Na malý okamžik se cítit jako ony. Jenže je to jen hra. Nevinná dětská hra. Pravděpodobně málokterá čtyřletá dívka opravdu přemýšlí nad tím, že by se ráda stala módní princeznou. Pózovala před aparátem. A soupeřila s ostatními stejně starými dívkami o to, která z nich je krásnější. Ačkoliv některé možná ano, protože je k tomu vedou jejich maminky. Od raného dětství, které jim vlastně soutěže krásny ukradnou.

Malé dospělé, ne děti

Obvykle jsou dětské modelky extrémně nalíčené, a dokonce nosí sexy oblečení. Mají vyčesané vlasy a vypadají jako malé dospělé. A mnohdy jsou závistivé a sebevědomé. Je to zvrácené? Snaží se matky malých modelek splnit svůj sen prostřednictvím svého dítěte? Možná se vám zdá, že to není náš problém. Dětskými soutěžemi krásy je nejvíce proslavená Amerika, ale i v České republice se každoročně konají soutěže krásy určené pro děti.

Jedna z nejznámějších soutěží pro dívky od čtyř let má za sebou aktuálně soustředění v Krkonoších. Tato soutěž se však prezentuje především jako soutěž sportovně a umělecky talentované dívky. Ačkoliv soutěž nese v názvu Miss, podle webových stránek nejde o soutěž krásy, ale mladých talentů. Přesto jsou součástí soutěže krásné fotografie v šatech, korunky a další náležitosti. Stále je to soutěž krásy a spousta dívek to tak jistě bere. Ačkoliv se tak soutěž neprezentuje. Proč by se jinak jmenovala Miss? Byly tu však i jiné soutěže, které otevřeně řešily právě oblékání, líčení a česání. Soutěž, pro níž se stala symbolem dokonalá Barbie.

Zvláštní škola života

Pod pojmem škola života si každý z nás může představit ledasco. Pro mnohé to bude každodenní život a jeho nástrahy. Je důležité ukázat dětem spoustu věcí. Učit je prohrávat. Poznávat svět kolem sebe. Ukázat jim, že život může být krutý, ale také nádherný. Že součástí života není jen smích, ale také smutek a slzy. Měla by však škola života vypadat tak, že malou dívku necháme soupeřit v něčem tak subjektivně vnímaném, jako je krása? Je vůbec dobré vštěpovat dětem zvrácený ideál krásy, které obvykle tyto soutěže nabízí? Není zvrácené chtít po malých dětech místo báboviček na písku sebevědomou chůzi a ukazování sexuality? Je vhodné, aby se malé dívky promenádovaly v plavkách?

Některým dívkám se to pochopitelně líbí. Nic jiného neznají. Nechápou, že by na tom mohlo být něco špatně. Ti, kteří jim to mají vysvětlit, je do toho dotlačili. Ti, kteří mají možnost je ovlivňovat, jim vštěpují, že právě takto je to v pořádku. Spousta malých dívek bere soutěže krásy natolik vážně, že dlouhé hodiny před soutěží probrečí. A nebo se vztekají. Navíc je jim vštěpováno, že je nutné vypadat za každých okolností dokonale. Krása je pro ně alfou a omegou úspěchu. Co to může udělat s psychikou malé dívky? Taková výchova vede k tomu, že dívka bude řešit vždycky svůj vzhled na prvním místě. Bude toužit po dokonalém a hubeném těle. A to je nebezpečné a může to vést k poruchám příjmu potravy.

Nepřipravují je na prohru

Je otřesné, že děti kvůli podobným soutěžím přestávají být dětmi. Jsou na ně kladeny vysoké nároky. Jejich život je v podstatě jen o jednom. O přípravě na soutěž. O kráse. O dokonalosti. Ale je tu ještě jeden obrovský problém. Většina rodičů zapomíná svou dceru připravit na neúspěch. Jenže mnohdy si ho nepřipouští ani matky. Důsledek? Ve velmi raném věku se dostaví pocit selhání. A čtyřletá dívka si s tímto pocitem neumí sama poradit. Je zapotřebí jí vysvětlit, že ne každý může být úspěšný a ne vždy je možné vyhrát. Často je to však naprosto jinak. Zklamaná matka místo utěšování své dcery přemýšlí, jak to udělat příště lépe, aby její dcera uspěla.

Podle odborníků je to celé špatně

„Pokud se čtyřleté holčičky budou chtít malovat, budou si chtít vzít hezké šaty, tak to samo o sobě nevadí, v momentě, kdy se z toho stává šoubyznys, začne to být pro takhle malé děti náročné,“ myslí si klinický psycholog Jan Kulhánek, který hovořil o problému pro Českou televizi. „Vypadá to velmi nevinně, ale nikdy nevíme, co se v hlavičce těch dětí děje, co si vezmou za své. Nakolik si to vezmou jako vzor, začnou se podle toho přizpůsobovat a jejich dětství se začne točit kolem vzhledu,“ dodal pro Českou televizi Petr Pavlík z katedry genderových studií Univerzity Karlovy.

A co vy? Přihlásili byste svou dceru do soutěže krásy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz