Hlavní obsah
Názory a úvahy

Lidé okolo ruského prezidenta Putina umírají. Náhoda? Nemyslím si

Foto: Kremlin.ru, Licence CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Odvolaný ministr dopravy z Ruska spáchal sebevraždu. A pak na schůzi zemřel jeho podřízený. Nejsou sebevraždy, pády z oken a havárie letadel v Rusku už více než podezřelé?

Článek

Sebevražda a zástava srdce

Vladimir Putin odvolal ruského ministra dopravy a ten spáchal sebevraždu. Kreml byl podle svého vyjádření v šoku. Proč si ministr dopravy a bývalý gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojte vzal život? Opravdu neunesl své odvolání? Proč je tedy kolem jeho smrti tolik nejasností? Ruský deník The Moscow Times přinesl zvláštní informace. Někdy si dokonce protiřečí. Podle některých zpráv ministr nespáchal sebevraždu v pondělí po svém odvolání, ale už v noci ze soboty na neděli. Podle tiskové služby ministerstva se však v neděli účastnil krizového jednání. A podle některých byl ministr v práci ještě v pondělí ráno.

Jisté není ani to, kde zemřel. Některé informace uvádí, že se zastřelil ve svém domě. Jiné zdroje informují o tom, že sebevraždu spáchal v jiné obci ve svém vozidle. Později se dokonce hovořilo o tom, že jeho tělo bylo nalezeno v křoví nedaleko jeho vozidla. Zkrátka samé nejasnosti. Podobně záhadná je však další smrt. V den, kdy se začalo hovořit o tom, že ministr spáchal sebevraždu totiž zemřel i jeho spolupracovník. Zástupce náměstka odboru správy majetku Andrej Kornejčuk údajně zemřel přímo ve své kanceláři. Dvaačtyřicetiletého úředníka prý zradilo srdce. Je opravdu náhoda, že zemřeli tak krátce po sobě a za tak podivných okolností? K zamyšlení vede to, že rozhodně nejsou prvními, kteří chodili na recepce do Kremlu a pak náhled zemřeli. Nebo se rozhodli sami odejít z tohoto světa.

Před týdnem vypadl z okna

Pády z okna jsou v Rusku poměrně častou příčinou smrti. Zdá se, že lidé vůbec nedávají pozor. Nemusíme chodit moc daleko do historie. Je to sotva pět dní, co zpravodajství informovalo o dalším záhadném úmrtí v Rusku. Po pádu z okna zemřel viceprezident státní ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov. Předběžnou příčinou smrti je podle portálu The Moscow Times sebevražda. Opravdu toho na dvaašedesátiletého muže ve vedoucí pozici bylo moc?

Na počátku února tohoto roku vypadli z okna dokonce dva úředníci. Jeden z nich však pád přežil. Pád z okna nepřežil Artur Prjachin, šéf antimonopolního úřadu Karelské republiky. Větší štěstí měl v téže den plukovník Alexej Zubkov. Ten v nemocnici vypověděl, že šel na záchod ve čtvrtém patře a pak už si nic nepamatuje. Podle kolegů byl Zubkov ve stresu z nadřízených, kteří byli na místě. Že by ho stres ohromil natolik, aby zapomněl, co chtěl udělat? Nebo že by Zubkov nechtěl přiznat svou slabost a myšlenky na sebevraždu? A nebo to bylo docela jinak?

A pádů z oken bylo pochopitelně daleko více. Namátkou lze zmínit například šéfa firmy Lukoil. Ten se postavil proti válce na Ukrajině a zemřel. Ravil Maganov vypadl z okna šestého patra Ústřední klinické nemocnice. První zprávy hovořili jen o pádu, další už o tom, že spáchal sebevraždu. Hospitalizovaný byl překvapivě s infarktem. A navíc bral antidepresiva. Kreml se k této záležitosti nevyjádřil.

Místo skoku z okna pád letadla

Někteří důležití ruští muži nepadají z oken. Mají však smůlu při letech letadlem. Ta poslední dobou padají také poměrně často. Při pádu letadla měl zemřít v srpnu 2023 šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin a s ním dalších devět lidí. V tomto případě je takřka celý svět otevřeně přesvědčený, že pád letadla nebyl náhodný a stojí za ním Kreml. Prigožin jim byl nepohodlný, tak se ho zkrátka zbavili. Co na tom, že to odnesli i další lidé? Vždyť lidský život v Rusku vlastně nic neznamená. Je evidentní, že Prigožin si řekl o svou smrt kritikou Putina a tažením na Moskvu na konci června, náhle a podivně utnutým dohodou zprostředkovanou běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem.

Další podivná úmrtí vlivných Rusů

Zvláštní okolnosti má také smrt bývalého viceprezidenta Gazprombanky. Ten měl nejprve zastřelit svou manželku a dcery a poté spáchat sebevraždu. Na rodinné vraždě a sebevraždě by možná nebylo nic tak moc zvláštního, pokud by se podobný scénář netýkal i dalších vlivných Rusů. Ve vile ve Španělsku byl nalezený oběšený bývalý vrcholový manažer Novateku Sergej Protosenja. A nebyl v domě sám. Jeho manželka a osmnáctiletá dcera byly ubodány. A to ještě není všechno. Subdodavatel Gazpromu byl nalezený s dírou do hlavy.

Pravděpodobně nejbizarnější je však smrt bývalého ruského magnáta Vjačeslava Rovnějka. Ten nepřežil obyčejné pití čaje. Ano, říká se, že se lze utopit v jediné kapce vody. Jenže on podle jeho matky při pití spadl ze židle a zemřel. Nečekaně. Uvádí to aktuálně.cz. Podle jiných informací byl zkrátka nalezený mrtev a tělo nejevilo známky násilného úmrtí. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Výčet podivných úmrtí v Rusku jistě není úplný.

Nápor na psychiku, nebo řízená likvidace

Opravdu byla práce všech výše zmíněných tak náročná, psychicky vyčerpávající a stresující? Ano, je to možné. Šlo o vysoce postavené muže. Nicméně je opravdu velmi málo pravděpodobné, že by to všichni neustáli a spáchali sebevraždu. Je také velmi málo pravděpodobné, že by někteří z nich únavou padali z oken. A nejvíce podezřelá jsou vyvraždění celých rodin. Proč by muži do svých smrtí dobrovolně tahali i své rodiny? Daleko logičtější verzí je, že jde o likvidaci nařízenou z Kremlu. Je vůbec ještě někdo, kdo chce pro Putina pracovat? Nebo jsou mu jeho lidé tak oddaní, že počítají s tím, že pro něj i zemřou? A kolik podobných úmrtí nás letos ještě čeká?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz