Hlavní obsah

Seriál Dcera národa měl být pro všechny, nakonec není téměř pro nikoho

Foto: presskit CT, https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/pro-media/presskit-jarni-programove-schema-2025/

Seriál Dcera národa měl bohulibý záměr a chtěl naskočit na módní vlnu zahraničních seriálů, oblíbených u mladých, jako jsou třeba Bridgertonovi. Jenže od záměru k úspěšné realizaci bývá dlouhá cesta.

Článek

Základní problém spatřuji v tom, že autoři se jaksi neuměli rozhodnout, co vlastně chtějí točit, jestli to má být historický seriál nebo komedie, drama nebo romance. A tak vznikla nakonec splácanina nevalné chutě.

Seriál má zjevné ambice oslovit mladé publikum, a dělá to velmi okatě a hloupě. Zároveň tvůrci mladého diváka ale velmi podceňují, když se domnívají, že není schopen udržet pozornost déle jak půl hodinu, že postavy musí hovořit současným jazykem, jinak by to pro ně bylo nestravitelné. A přitom zapomněli na to nejdůležitější, tedy to, že přitáhnout mladé lidi může dokázat především silný příběh.

Ten se ovšem nekoná, děj je uspávací a nezajímavý, samotná představitelka hlavní role Antonie Formanová působí nevýrazně, to už Martina Jindrová, ztvárňující její kamarádku, má větší šmrnc.

A koho by mohl tento seriál zaujmout? Marně hledám cílovou skupinu.

Ti, co mají rádi historii, tak se jim sotva může líbit překrucování historických reálií, ani je asi příliš nenadchne, že obrozenci tu jsou vesměs představeni jako osoby mdlého rozumu.

Historie neznalí lidé, které nicméně neodradí téma, sahající do devatenáctého století, budou zklamáni nudným příběhem a trapnou podbízivostí. A samozřejmě, neunikne jim, že je zde k vidění spousta momentů, které zkrátka do té doby rozhodně nepatří. Jasně, tvůrci to udělali záměrně, nicméně divák si pak celkem logicky musí pokládat otázky. V čem všem si seriál vymýšlí a co je z tehdejší reality zachováno? Kam až to zašlo? A je vůbec něco z toho pravda?

Ze stejných důvodů není toto dílo vhodné ani jako doplněk výuky, spíš může být matoucí. Aktuálně studující, pro které je 19. století dávnověk, často moc netuší, co bylo a nebylo možné. A tak si někteří ze seriálu odnesou to, že se v té době říkalo super, nebo že se v tanečním sále v Praze bylo možno setkat s černochem, případně si zafixují o Palackém tu informaci, že byl senilní.

Mladé publikum nepřitáhne plytký příběh, ani násilné pokusy o humor, ani přenesení diskotéky do doby před 150 lety, nebo postavy v krinolínách, pronášející Oh My God. To působí hodně lacině, až směšně.

Vnímám to jako promarněnou šanci přiblížit jednu historickou epizodku našich dějin současnému publiku, především těm mladším. Bohužel, dokonce i závěrečné titulky jsou opatřeny současnou hudbou, což je jako pěst na oko. A přitom to mohla být dobrá příležitost upozornit na soudobou vážnou muziku, která by se hodila k tématu mnohem více a někomu třeba rozšířila obzory.

Ze seriálu mám celkový dojem takový, že ačkoli se zabývá historickou látkou, tak si dal za cíl právě před historií diváka co nejkomplexněji chránit, aby se pokud možno o tehdejší době raději nic nedozvěděl.

zdroje:

shlédnutí v TV

https://www.csfd.cz/film/1457951-dcera-naroda/prehled/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Seriál Dcera národa

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz