Článek
I když je historie bohatá, víte také, co naše obec všechno ve svém okolí nabízí? Naše obec se nalézá na západním úpatí Lužických hor, v okrese Děčín, a to ve střední části Šluknovského výběžku, nedaleko města Rumburk. Je součástí CHKO Labské pískovce a zčásti také Národního parku České Švýcarsko.
Když teče potok do „kopce“
Naše obec má několik kopců, potůčků, kapliček, božích muk, vyhlídek a spoustu historických památek. Dnes se ale vydáme do naší části obce Kopec, kde se mimo jiné traduje jedna slovní hříčka. Často je znám Kopec jakožto místo, kde teče potok do kopce. Částí obce Kopec protéká Brtnický potok, který se později vlévá do řeky Křinice. V době sucha tento potok často ani do Křinice nedoteče. Obec Kopec také protíná turistická stezka modré barvy a cyklostezka číslo 3032. Do části obce Kopec se dostaneme od Brtníků nebo z druhé strany od NP České Švýcarsko nejblíže u odbočky Brtnického mostu. Když se vydáme od Brtníku do Kopce, nejenže potkáme krásné stavby podstávkových domků. Také na začátku najdeme studánku. Ta se nachází zhruba 10 metrů nad cestou mezi stromy. Při malém rozcestí, pokud se vydáme po pravé straně, můžeme najít při cestě kapli Panny Marie. Jedná se o sakrální stavbu postavenou v roce 1809. Až v roce 1910 došlo k jejímu rozšíření. Podle dostupných informací byla obec Kopec založena v roce 1660. Obcí také protéká Černý potok, který se vlévá do Brtnického potoka. Kopec se nachází zhruba v 375 m n. m.
Památný strom
Určitě doporučuji nedaleko „Hospody u Oty“ navštívit také rybník, ke kterému je přístupová cesta. Od hospody dále můžete do okolí, které samo o sobě nabízí příjemný relax, anebo se dále můžete vydat do skal. Nedaleko cesty můžete potkat památný strom známý jako Wäberova douglaska. Strom vysadil kartograf Johann Wäber, který také nedaleko založil botanickou zahradu. Po cestě, i přestože není značena, je v nedalekých lesích stavba bývalé Zimmerovy pily. Od 16. století zde stával mlýn a od 18. století byl přestavěn na pilu, která byla později rozšířena na továrnu. Dnes již budova chátrá, v letech 1952–1957 ji Československá lidová armáda v rámci vojenského cvičení odstřelila. Dnes se dochovaly jen její základy, náhon a šachty.
Další tipy na zajímavá místa
Dál už putujeme do skal, kde mimo jiné můžeme po cestě potkat kříž svatého Antonína, skalní masiv Ježibaba, skalní věž Brtnický kámen, skalní věž Trčoun, skalní masiv Sojčí věž, skalní věž Kráva, skalní věž Obří hlava a Brtnický kostel. Podél cesty najdeme mnoho zajímavých skalní útvarů různých názvů, které nám turistické mapy ukazují. Určitě stojí za povšimnutí také svatý obrázek v údolí Brtnického potoka. Dojdeme až k Brtnickému mostu, odkud dále můžeme pokračovat údolím skal až do Kyjova. V příštím díle se podíváme do okolí obce Brtníky.