Článek
Leží ve Šluknovském výběžku, a to 8 km západně od města Rumburk, na rozhraní Lužických hor a Labských pískovců. Svojí polohou jsou Brtníky také na okraji národního parku České Švýcarsko. Jsou takovou vstupní branou do místní krásné přírody. Brtníky neboli podle německého výrazu Zeidler (otec včel) označoval včelaře, který se o včelstva a úly starali. Po odsunu německého obyvatelstva název obce zůstal podobnému významu. Brtě je výraz označující dutiny stromů. Ti, co v nich chovali včelstva se nazývali Brtníky. Obcí Brtníky protéká Brtnický potok. V obci najdeme několik možností ubytování a občerstvení. V centru obce je autobusová zastávka a nedaleko vlakové nádraží.
Památky v okolí
V Brtníkách najdeme několik křížků, u silnice směřující směrem Mikulášovice jsou vidět v zahradě Boží muka. Nejvíce v obci potkáme roubené chalupy s břidličným či dřevěným obložením. Největší zajímavostí je křížová cesta na stejnojmenném vrchu. Kde najdeme kapli Nejsvětější Trojice. Jedná se o barokní kapli z roku 1768. Byla zde postavena na místě kde kdysi stával větrný mlýn. Po pětatřiceti letech zde byla postavena křížová cesta. Kaple prošla několika rekonstrukcemi, o tom je také informační tabule, kde najdete spoustu zajímavých informací. Z Křížového vrchu je krásný výhled do okolí nebo na celou obec Brtníky. Na konci roku 2016 byla křížová cesta zrekonstruována, také zde byl osazen zvon sv. Klára. Za kaplí ale najdeme kapli Božího hrobu.
Lovecký zámeček Šternberk
Brtníky měli také svůj kostel, do dnes stojí nedaleko centra obce, kde jsou zachovalé schody a opevnění. Je zde také památný kříž. Stál tu barokní kostel svatého Martina. Byl postaven v letech 1709-1717, a to podle plánů Zachariase Hoffmanna z Lipové. Kostel byl zbořen začátkem roku 1975. U schodiště u kostela najdeme pomník obětem 1. světové války. Další zajímavostí kolem kostela je také nově zrekonstruovaná hasičská zbrojnice, od ní také najdeme hřbitov, kde se nachází novogotická hřbitovní kaple z konce 19. století. Stavba je zajímavá svým obložením, a to z pálených cihel. V Brtníkách také najdeme památný strom lípa malolistá. Jižně od Brtníků stál do roku 1994 (poz. autora: stavbu si pamatuji, zažil jsem tam krásné dětství a také si pamatuji zámeček zevnitř a jeho kdysi bohaté okolí) klasicistní lovecký zámeček Šternberk. V letech 1770-1771 jej postavil František Václav Salm-Reiffescheid a nazval jej podle dívčího jména své manželky Walburgy Šternberkové. Bohužel devadesátých letech 20. století byl zbourán. Dnes na místě najdeme jen pozůstatky z bývalých staveb, které měli sloužit k rekreaci.
Branou Českého Švýcarska
Brtníky jsou branou do Českého Švýcarska, a tak obcí se protínají tři turistické cesty. Nejdříve červená, která prochází Křížovým vrchem do centra obce kolem bývalého kostela a dále okolo hasičské zbrojnice, hřbitova, železniční zastávky a dále k bývalému hostinci Birkenbaude. Modrá stezka, která začíná ve středu obce a prochází kolem památného stromu dále podél silnice, kde můžeme vidět několik krásných roubených chaloupek, včetně různých křížků. Modrá stezka pokračuje do osady Kopec, kam se dostanete do národního parku České Švýcarsko. Ku středu obce začíná také zelená stezka, která vede kolem domova pro osoby se zdravotním postižením. Zelená stezka vás dostane na rozcestí, kde se můžete po žluté stezce vydat na silnici mezi Brtníky a Vlčí Horu, ale dostanete se také dále do Českého Švýcarska. Zelená stezka vedoucí přes les vás zavede k bývalému zámečku Šternberk a odtud dále do Českého Švýcarska. Můžeme ku příkladu potkat vyhlídku. Na zelené stezce v lesích je možné najít staré důlní dílo, jehož provoz byl ukončen v roce 1888. Nedaleko zelené stezky, můžeme najít Soví jeskyni. Jedná se o volně přístupnou průchozí dutinu v pískovcové skále. Někdy je též nazývána jako Soví díra. Nedaleko vyhlídky by měla zelená stezka končit, z důvodů pády stromů, byly některé stezky v parku uzavřeny.
Na závěr
Příště se podíváme do části obce Panský a jeho okolí. Zajímavá místa CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko postupně rozepíšu v dalších článcích. Podíváme se postupně i do jiných částí Šluknovského výběžku.