Článek
Stává se vám, že chcete něco udělat, ale nemůžete se donutit, a tak místo toho vysedáváte na sociálních sítích nebo listujete internetem. A najednou zjistíte, že uteklo několik hodin. Den končí slovy: „No dneska už to nestihnu, udělám to zítra,“ a zítra to může být zase stejné. Tento jev, kdy neustále něco odkládáte, se může objevovat každý den, a to nejen v osobním, ale i pracovním životě. Prokrastinace se týká i lidí pracujících na volné noze. Na internetu najdete mnoho informací o tom, co prokrastinace je, jak s ní bojovat, jak se s ní vypořádat, nebo jak ji využít ve svůj prospěch. Jak najít kompromis mezi prokrastinací a užitkem?
Umění prokrastinace
Nedávno se mi dostala do rukou kniha „Umění prokrastinace“ od Johna Perryho, který je mimo jiné profesorem filozofie na Stanfordově univerzitě. Autor ve své knize popisuje, co prokrastinace je a jak se projevuje, když je součástí vašeho života. Vysvětluje, že místo nucení se k věcem, ke kterým se nedokážete donutit, je lepší se nenutit, protože to vás bude jen frustrovat a vyčerpávat. Kniha podrobně vysvětluje, jak lze prokrastinaci využít ve svůj prospěch, aby se stala užitečným nástrojem pro produkci nových výzev. Autor knihu psal s týmem lidí, kteří věděli, že to nějaký čas potrvá, ale i přes delší dobu vydání knihy stojí za to se do ní ponořit pro velký balík informací. Kniha je sice malá a má málo stránek, ale je plná obsahu. Autor popisuje svůj vlastní život, jak s prokrastinací nejdříve bojoval a jak nakonec přišel na to, jak ji využít ke svému prospěchu a jak si vytvořit svůj plán. Popisuje také, jak se člověk, který prokrastinuje, chová k lidem, kteří neprokrastinují, a jak oba tyto světy mají odlišný pohled na svět a různé rady, jak s prokrastinací zacházet.
Využívám ji jako odpočinek
Osobně prokrastinuji a vůbec se za to nestydím. Je pravda, že pro mě prokrastinace znamená nahlížení na sociální sítě nebo internet a sledování různých videí, ale našel jsem způsob, jak ji využít k užitku. Na sociálních sítích ji využívám k odpovídání klientům nebo k prohlížení různých nabídek. Internet a videa slouží jako vzdělávací proces. Občas se mi stane, že dokončím práci a pak jen tak sedím, ale i to jsem změnil. Místo sezení jen tak se přesouvám k oknu a dívám se ven. Během studia na profesionálního kouče jsem byl se svou kolegyní dvakrát koučován na téma, jak na prokrastinaci.
Lze prokrastinaci léčit?
Celou dobu jsem o tom přemýšlel. Na internetu najdete mnoho tipů, jak prokrastinaci léčit. Léčit se dá psychologickými metodami nebo koučováním. Koučování není úplně metoda léčení, ale spíše zkoumání sebe, proč prokrastinujete, jak se dá prokrastinace zmírnit nebo jak si urovnat myšlenky a využít prokrastinaci ke svému vývoji. Kouč vám může pomoci překonat prokrastinaci poskytnutím individuální podpory, motivace a strategií pro zlepšení sebeřízení a produktivity. Pomůže vám identifikovat příčiny prokrastinace, najít oblasti, kde nejvíce prokrastinujete, a stanovit cíle a vytvořit akční plán, který vám umožní efektivněji pracovat a dosahovat lepších výsledků nebo zmírnit vaši prokrastinaci. Můžete využít různé záchytné body, které vám pomohou buď neprokrastinovat, nebo vás upozorní, že prokrastinujete. Ve zmíněné knize autor radí, že si můžete do mobilního telefonu nastavit upozornění. Dokonce některé chytré hodinky vás upozorní nejen zvukem, ale i vibracemi. Existuje mnoho metod, já například mám na zdi cedulku s nápisem „Neprokrastinuj“.
Aplikace na prokrastinaci
Napadlo by vás, že existují aplikace na boj s prokrastinací, které vám mohou pomoci? Tyto aplikace fungují stejně dobře, jako když jsem prokrastinaci využil efektivně. Objevil jsem aplikaci „Forest: Stay Focused“, která je nástrojem, ve kterém můžete pěstovat virtuální strom. Strom roste, když se soustředíte na práci, což vám pomáhá zůstat produktivní. Další možností jsou různé kalendářní aplikace, které vás pravidelně upozorňují na nadcházející úkoly. Je užitečné si například každý večer připravit úkoly na další den.
Co znamená slovo prokrastinace
Slovo „prokrastinace“ pochází z latinského „procrastinare“, což znamená odkládat na později. V psychologii se prokrastinace vztahuje na tendenci odkládat úkoly, zejména ty nepříjemné nebo náročné, na pozdější dobu.
Závěr
Ať už prokrastinujete, nebo ne, nezoufejte. Prokrastinaci lze vždy efektivně využít. Pokud si myslíte, že vaše prokrastinace přesahuje určité meze, doporučuji najít kouče, který vám s tím pomůže. Samozřejmě rád nabídnu své služby a pomohu vám buď se prokrastinace zbavit, nebo ji omezit, případně najít způsob, jak ji efektivně využít. Prokrastinaci nelze u všech „vyléčit“. Záleží na tom, jak silná je.