Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zrušit ČT a ušetřit? Ne. Vyšší televizní poplatky by měl platit každý a rád

Foto: Tiskový servis Česká televize, Jaroslav Fikota

Snaha oslabit, nebo rovnou úplně zrušit tuzemská veřejnoprávní média je hodně krátkozraká.

Patnáct korun českých, přesně o tom se teď vede obří debata. A jste si jistí, že tu ČT opravdu nepotřebujete?

Článek

Od letošního roku mělo dojít ke zvýšení rozhlasových a televizních poplatků. Změna se v zásadě nese ve dvou směrech. Za televizi by se mělo platit místo 135 Kč o 15 (ano, slovy o patnáct) korun více. Tedy měsíčně by se mělo platit 150 Kč. V případě rozhlasu má dojít ke zvýšení poplatku o celých deset korun měsíčně na 55 Kč.

Druhý směr jde v duchu rozšíření okruhu platících domácností. Podmínkou už by neměla být televize jako ten přístroj, ale přítomnost nějakého zařízení umožňující sledovat ČT přes internet. Tedy tzv. iVysílání. O změnách psaly například Seznam Zprávy.

V obou případech jde spíše jen o kosmetické změny, které ale vyvolaly neuvěřitelnou a až hysterickou diskuzi. Minimálně v komentářích na internetu (třeba v diskuzi pod tímto článkem na Seznam Zprávy) ukázaly skoro až nenávist, jakou někteří k tuzemskému veřejnoprávnímu médiu chovají. Lidé se nebojí vyzývat ke zrušení celé televize, k uzamčení obsahu za tzv. paywall (obsah uvidí jen ten, kdo si za to zaplatí), případně k radikálnímu omezení obsahu a placení ze státního rozpočtu.

Vážení, pojďme si otevřeně říci, že všechno tohle jsou mimořádně špatné a velmi krátkozraké nápady. Výměnou za úsporu desítek korun měsíčně se chcete vzdát zdroje informací a obsahu, ve kterém si něco najde každý, a hlavně ze kterého může úplně kdokoliv bez ohledu na své společenské postavení a finanční možnosti čerpat někdy i dost důležité informace.

Jistě není náhoda, že určité spektrum politiků v čele s ANO Andreje Babiš se o zestátnění dlouhodobě snaží, protože pro ně je ČT objektivní problém (viz zpráva zde). Podporu slibuje komunistka Kateřina Konečná, SPD i Motoristé.

Anketa

Měly by se televizní poplatky zvýšit a rozšířit na internetová zařízení?
Ano, pořád to jsou symbolické peníze
9,8 %
Ano, ale ať je platí pouze ten, kdo se na ČT reálně dívá
5,4 %
Měly by zůstat zachovány tak, jak jsou teď
1,9 %
Neměly by se zvyšovat, měly by se zrušit
82,9 %
Celkem hlasovalo 5507 čtenářů.

Ano, skutečně se hádáte o směšné peníze

V dnešním světě je úplně jedno, jestli se bude platit měsíčně 135 Kč za ČT, nebo jestli to bude 150 Kč. Obě tyto částky jsou zanedbatelné. Dohadovat se o patnácti korunách navíc je pak vyloženě směšné. 150 Kč je krabička cigaret, dvě láhve nějakého hnusného vína, pár piv, v Praze to pomalu nestačí ani na jeden oběd v restauraci. Neříkám, že se nenajdou lidé, kteří nutně musí šetřit každou korunu, ale přece existuje možnost, jak zažádat o odpuštění od poplatků.

Ve velkém se ale brojí proti tomuto zvýšení na internetu, a to dává předpoklad, že dotyční odpůrci úplnou „fialovou bídou“ netrpí, protože zjevně mají přístroj i připojení k internetu. A to stojí peníze.

Navíc se bavíme o částce za domácnost. To je důležité připomínat, protože zejména v souvislosti s navrhovaným zpoplatněním přístrojů, přes které se lze připojit na iVysílání, si někteří myslí, že těch 150 Kč musí platit všichni držitelé mobilů. Není to pravda, pořád se platí za domácnost. V té obvykle bývá více lidí a v drtivé většině mají stejně dnes všichni televizi, protože je to náš naprostý standard, a protože se dá televizní přijímač koupit za pár šupů.

Nezávislé médium je v dnešní době naopak čím dál důležitější

V době internetu si člověk může snadno myslet, že Českou televizi nepotřebuje, nepotřebuje nějakého Moravce nebo zpravodajství ČT24. Však si všechny ty informace zjistí odjinud. Stejně tak máme sociální sítě, kde jsou nekonečné tuny obsahu a dalších informací. Kočičky, zvířátka, zábavná videa, nebo i sdělení přímo od politiků. Když na to přijde, na ČT se vůbec dívat nemusím. Co chci, to si najdu na sítích. Od politiky přes sport po naprosté pitomosti.

Je to vlastně docela logická úvaha, ale realita je zcela opačná. Čím více dostupných informací přes různé internety a především sociální sítě, tím větší důležitost mají nezávislé veřejnoprávní instituce jako je třeba právě ČT. Je svým způsobem zábavné, jak se lidé na Facebooku neváhají rozčilovat nad tím, že „nám přece nikdo nebude určovat, co si máme myslet“, ale algoritmy sociálních sítí dělají přesně tohle. Uživatele zaškatulkují do bubliny, kde se utvrzuje v tom svém jednom názoru a v životě už si obzory o nějaké další názory nerozšíří, pokud nevyužije jiný zdroj informací, které tyhle škatulky nedělá.

Politici to moc dobře ví. Už i ti čeští si zvykli na to, že mohou natáčet všemožná videa, mohou se oblékat za hranolky (viz článek idnes.cz o Aleně Schillerové) a mohou de facto tvrdit úplně cokoliv a nadávat na kohokoliv bez jakékoliv oponentury nebo vysvětlování, pokud tenhle obsah půjde přes jejich vlastní profily na sociálních sítích.

Je dobré si uvědomit, že tyhle sociální sítě nejsou nějaké zázraky dané shůry, jsou to soukromé společnosti, za kterými stojí někdy dosti divní soukromí majitelé typu Elona Muska. A bylo by hodně naivní si myslet, že fungování algoritmů na sítích ponechají zcela nezávislé a že v rámci nějakých nastavení, si nebudou tito lidé prosazovat své zájmy a šířit své názory. Dnes jsme bez přehánění v situaci, kdy sociální sítě reálně ovlivňují myšlení lidí, mnohdy na základě polopravd, nebo rovnou úplných lží, nikdo ale pořádně neví, jak sítě typu Facebooku nebo X přesně fungují a ani samotné státy nedokážou obsah pořádně regulovat.

Veřejnoprávní instituce je (nebo by minimálně měla být, viz definice dle MKČR) konkurencí tohoto dnešního zběsilého internetového světa. Je to referenční bod a zdroj užitečných a ověřených informací, nikoliv zdroj jednostranných sdělení, které chci slyšet, protože odpovídají mému světonázoru.

Privatizace je špatně

Dnešní opozice hrozně bojuje proti zvýšení těchto poplatků. Zřejmě proto, že jim prostě práce ČT vadí, což ale znamená, že ta práce minimálně co do politického zpravodajství je vykonávána dobře.

Nápady typu zpoplatnění obsahu televize jsou špatné, protože to jde proti podstatě veřejnoprávního média. Je to médium pro všechny. Je to něco, z čeho budete moci čerpat informace i tehdy, pokud nebudete mít na žádné služby typu O2 TV ani nic podobného. Vlastně pokud nebudete mít ani těch 15 Kč, o kterých je řeč, pořád budete mít televizi a rozhlas, kde se něco dozvíte. Zpoplatněný obsah pouze zmenší dosah televize a její důležitost. Možná to by se některým politikům také líbilo.

Privatizace je úplný nesmysl. Soukromých televizí tu je až dost a vždy u nich záleží, jak se k tomu postaví pan majitel. Nikdo asi nechce, aby v ČT od rána do večera oxidoval nějaký pan Soukup. Navíc soukromá televize chce v první řadě vydělávat a tomu je podřízeno úplně všechno.

S tím státním rozpočtem pozor, budete to platit úplně všichni

Ze všeho úplně nejhorší možný scénář je ale placení ze státního rozpočtu. Podívejte se, jak to vypadá na nově zřízené STVR na Slovensku (třeba na tento rozhovor s Robertem Ficem). Taková televize je čistá propaganda vládní garnitury. Nebudete o nás mluvit hezky? Smůla, v rozpočtu nenajdeme peníze a můžete jít na pracák.

Takto ochočená televize je úplně k ničemu. Její představitelé si na obrazovkách nebo v rádiu můžou plácat v přímém přenosu úplně cokoliv. Pro politiky, kteří budou u moci, je tenhle scénář úplně ten nejlepší možný. V praxi totiž dostanou v podstatě svou vlastní soukromou televizi, ale nemusí si ji kupovat. Budou ji platit totiž občané. A budou jim tuhle hlásnou troubu platit i ti občané, kteří se na to nekoukají i ti, kteří televizi doma vůbec nemají.

Tohle jsou mimochodem takové úplně krásné, neřkuli až kouzelné okolnosti. Dnes se kvůli patnácti korunám budeme do krve hádat, protože „mámo, co jako ti politici chtějí, já to platit nebudu“. A ejhle, on to bude platit státní rozpočet, ale stát nemá žádné svoje peníze. Stát je vybere na daních a daně platí ale úplně každý. Takže si to stejně zaplatíme jako dosud, jen výsledek bude podstatně horší. Bude to jen takový hezčí Youtube vládních politiků.

ČT mě také štve

Popravdě, dění kolem ČT mě občas také hodně štve. Pan Souček coby aktuální ředitel mi je mimořádně nesympatický a zrušení publicistických pořadů typu 168 hodin mi připadá velmi divné (viz článek Seznam Zpráv). Působí to jako rozhodnutí, které dostali politici podporující nového ředitele odměnou za jeho podporu. Tenhle pořad vadil politikům dlouhodobě, ale byl mimořádně sledovaný. Nejsem si také zrovna jistý, zda se na ČT musí točit kdejaké pochybné seriály, ve kterých se po padesáté deváté ukážou ti stejní herci, ale beru to tak, že zkrátka takovéto médium je určené všem českým divákům a těm se to třeba může líbit.

Jinak řečeno ano, pojďme ČT kritizovat. Pojďme tohle médium nějak vylepšit. Ale na takové ty krásné sliby typu „my vás osvobodíme od poplatků, bude to platit stát“ si dejte velký pozor.

Těch 15 Kč navíc (ZA CELOU DOMÁCNOST, více o mýtech kolem poplatcích je na webu ČT) bychom si měli připlatit rádi. Však 150 Kč měsíčně nikoho nezabije. Protože čím více nezávislé veřejnoprávní médium, tím lépe. Takže buďte obezřetní v tom, co chcete. Abyste vašeho vyplněného přání a ušetřených patnácti korun, za které si dnes nekoupíte skoro nic, nakonec nelitovali.

zdroj: Seznam Zprávy , Česká Televize, idnes.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz