Článek
Vzájemnou interakci hmyzu a rostlin nelze ničím nahradit, přestvo opylovačů napříč EU ubývá. Některé druhy jsou na pokraji vymření. V lednu letošního roku se proto sešli zástupci vědců a ochránců přírody, aby společně diskutovali své výsledky, zkušenosti a doporučení pro úspěšnější ochranu těchto živočichů.
V posledních desetiletích celosvětově ubývá opylovačů a více než 40 % druhům hrozí vyhubení. Příčinou je kombinace změn ve využívání půdy, intenzivní hospodaření, používání pesticidů, environmentální a světelné znečištění, invazní druhy, patogeny a změna klimatu. Podle slov Michala Knappa z Katedry ekologie České zemědělské univerzity v Praze „je důležité si také uvědomit i nepřímé faktory, které přispívají k poklesu biodiverzity, tj. širší systémové otázky, jako je nárůst světové populace, ekonomický posun a technologický pokrok.“
Úplná ztráta opylovačů by snížila celosvětovou produkci ovoce o 23 %, zeleniny o 16 % a u ořechů asi o 22 %. Rostliny jsou závislé na přítomnosti hmyzu ve svém prostředí a jejich schopnost přežití by byla výrazně ohrožena, pokud by došlo k narušení této vzájemné interakce.
Do spolupráce o ochraně opylovačů se zapojili také zástupci včelařů, kteří pracují na tématech péče o biotopy a osvětě veřejnosti. V rámci toho se významně podílejí na ochraně před invazí sršně asijské, která bude předmětem online konference plánované ministerstvem životního prostředí. Včelaři se rovněž snaží o rovnoměrnější rozložené včelých úlů po České republice, s cílem snížit koncentraci včelstev v lokálním měřítku.
Na základě těchto poznatků ministerstvo životního prostředí připravuje novelu, která má zajistit ochranu opylovačů.