Hlavní obsah

Kutaisi: Průvodce po nejzajímavějších památkách a atrakcích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lukáš Konečný

Kutaisi

21. 8. 11:31

Kutaisi je třetí největší město v Gruzii a hlavním městem regionu Imereti. Jde o jedno z nejstarších měst v Evropě, které má velkou historickou důležitost pro Gruzii, díky své středověké pozici jako hlavní město.

Článek

V Kutaisi také můžete navštívit Bagratiho katedrálu a gelatský klášter, oba patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Město má velkou kulturní váhu, nabízí bohatý kulturní život se spoustou zajímavých památek a míst k objevování. Navíc, díky dobrému spojení s železnicí a nedalekému mezinárodnímu letišti Davida Budovatele, je Kutaisi také snadno dostupné pro turisty ze všech koutů světa.

Klíčové poznatky

  • Kutaisi je historické a kulturní centrum v západní Gruzii
  • Město nabízí návštěvníkům řadu památek, včetně katedrály a kláštera na seznamu UNESCO
  • Dobrá dopravní dostupnost zajišťuje snadný přístup do Kutaisi pro turisty

Historie

Od byzantské do ruské říše

Kutaisi má bohatou historii, která sahá až do 2. tisíciletí př. n. l., kdy sloužilo jako hlavní město Kolchidského království. V průběhu let měla oblast různé vládce. Po pádu Kolchidy byla oblast ovládnuta Byzantskou říší, později se stala součástí spojeného království Abcházie a Imeretie. Od 11. století zde vládli imeretští králové, například král Bagrat III., který postavil slavnou katedrálu Bagrati.

V 19. století se Kutaisi stalo součástí Ruské říše. Během tohoto období došlo k průmyslovému rozvoji města a zvýšenému obchodu s ostatními regiony.

Sovětský Svaz a moderní doba

Sovětská éra značně ovlivnila moderní Kutaisi. Během tohoto období se město stalo důležitým průmyslovým centrem, které zaměstnávalo tisíce lidí. Kolem roku 1991 bylo Kutaisi jedním z průmyslových center Gruzie, což vedlo ke vzestupu mnoha významných osobností, jako byl politik Vasilij Pavlovič Mžavanadze, zpěvačka Katie Melua nebo režisér Tengiz Abuladze.

Dnes se Kutaisi snaží navázat na svou bohatou historii a přitáhnout turisty svými historickými památkami, jako je Státní historické muzeum v Kutaisi. Během procházky městem můžete poznat nádhernou architekturu a rušný život druhého největšího města Gruzie.

Památky

Hlavní památky

V Kutaisi můžete navštívit několik zajímavých a historicky významných památek. Jednou z nich je Bagrati Cathedral, která je považována za symbol města. Tato nádherná stavba byla založena králem Bagratem III. a dokončena v 11. století.

V blízkosti Kutaisi najdete také Gelati Monastery, což je středověký klášterní komplex založený v roce 1106 králem Davidem IV. Gelati Monastery sloužil jako klášterní a vzdělávací centrum a dnes je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Motsameta Monastery je další klášter, který stojí za návštěvu. Je situován na skále nad řekou Rioni a nabízí nádherný výhled na okolí. Kutaisi State Historical Museum je ideálním místem pro milovníky historie, kde se můžete dozvědět více o dějinách tohoto starobylého města.

V centru města naleznete Colchis Fountain, která je složena ze 30 soch pozlacených zvířecích postav. Jejich motivy pocházejí z mytologie o Jásonovi a Argonautech, kteří hledali Zlaté Rouno právě v Kolchidě – dávném království zahrnujícím území dnešního Kutaisi.

Přírodní památky

Kutaisi je výborným výchozím bodem pro výlety do přírody. V okolí města naleznete Sataplia, což je chráněná krasová oblast. Zde se můžete podívat do Sataplia Cave, kde se nachází několik stalaktitů a stalagmitů. Tato jeskyně je také domovem vzácných druhů netopýrů.

Prometheus Cave je další nádherná jeskyně nedaleko Kutaisi, kde si můžete prohlédnout impozantní krasové útvary a podzemní řeky. Pro milovníky zeleně je zde také Kutaisi Botanical Garden, který nabízí klidné prostředí pro odpočinek a procházky.

Pro dobrodružnější povahy bude zajímavým cílem Okatse Canyon, který se nachází cca 50 km od města. Tento kaňon je známý svými strmými skalami, vodopády a jedinečnými rozhledy. Nezapomeňte navštívit také Martvili Canyon, kde můžete plout po krásné řece v hlubokých kaňonech.

Kulturní život

Kde se najíst v Kutaisi

V Kutaisi naleznete spoustu skvělých restaurací a kaváren, ve kterých si můžete vychutnat místní kuchyni a kulturu. Navštivte tradiční gruzínské restaurace, kde ochutnáte vynikající khachapuri, nebo se vydejte na centrální trh, kde si můžete koupit čerstvé čerstvé produkty a užít si autentickou atmosféru města. Pro ty, kdo dávají přednost kavárnám, Kutaisi nabízí četná místa s kvalitní kávou a pohodlným prostředím.

Jedním z oblíbených míst je Aia, kde si můžete vychutnat třeba tradiční imeretské víno nebo odpočinout v Besik Gabashvili parku. Rodinné penziony nabízejí také skvělé možnosti stravování a pohostinnost, která je typická pro celou Gruzii.

Místní kultura

Kutaisi, třetí největší město Gruzie, je kulturně bohaté a má mnoho zajímavých památek k objevování. Z ikonické gruzínské architektury, jako je katedrála Bagrati, po malebný Chiatura, oceníte místní kulturu ve své rozmanitosti.

Město je také známé svým pestrobarevnými freskami a kulturním životem, který vás určitě zaujme. Kutaisi nabízí řadu kulturních akcí a festivalů, zejména na jaře a na podzim. Navštivte také hlavní město Tbilisi a pobřežní město Batumi, která jsou proslulá svou dynamičností a odlišnou atmosférou.

Během zimy si můžete užít pohostinnost a teplý přístup obyvatel Abcházie, která je součástí sjednocené Gruzie. Dopravu zvládnete snadno pomocí společnosti Georgian Bus nebo levné lety s Wizz Air.

Na závěr je Kutaisi skvělé místo pro objevování gruzínské kultury, památek a kulinářského umění, ať už na jídlo, nápoj nebo pobyt, budete vždy příjemně překvapeni místní pohostinností.

Doprava

Místní doprava

V Kutaisi je hlavním druhem místní dopravy autobus a maršrutky (minibusy). Jízdné je velmi levné, okolo 0,50 GEL (asi 5 Kč) za jednu jízdu. Můžete platit hotově přímo řidiči 1. Pokud dáváte přednost pohodlí, můžete v Kutaisi využít služeb místních taxíků, například pomocí aplikace Bolt. Kutaisi také nabízí lanovku, která vám umožní prozkoumat vzrušující horské oblasti Kavkazu.

Mezinárodní doprava

Pro mezinárodní dopravu je hlavním uzlem města letiště Kutaisi (Kutaisi International Airport), vzdálené přibližně 2 km od centra města. Letiště nabízí spojení s mnoha evropskými destinacemi, například s polskými Katovicemi, Budapeští či Berlínem, díky společnosti Wizz Air. Pokud si letenky pohlídáte a koupíte ve správnou chvíli, můžete se do této úžasné země podívat i za méně než 2.500 Kč 2.

Z letiště se do centra města dostanete pomocí meziměstských autobusů, vlaků ze stanice vzdálené 2 km nebo využitím služeb autopůjčovny 3.

Poznámky

Další informace

Hotely a ubytování

V Kutaisi najdete mnoho možností ubytování, od prostých hostelů po luxusní hotely. Pokud hledáte klidnější prostředí, zvažte návštěvu lázeňského města Tskaltubo, které se nachází nedaleko Kutaisi a je známé svými léčivými prameny a pěknými resorty.

Nákupy a trhy

Pro milovníky nakupování nabízí Kutaisi několik trhů a obchodů s různým zbožím. Můžete si prohlédnout tradiční gruzínské výrobky, jako jsou keramika, textil a látky s typickými vzory. Na trzích můžete také ochutnat místní speciality, jako jsou gruzínské sýry, ovoce a zelenina.

Jedním z nejzajímavějších míst v Kutaisi je řetězový most přes řeku Rioni, kde najdete tradiční trh s místními produkty. Navštivte také Sataplia Nature Reserve, kde objevíte stalagmity a stalaktity v jeskyních a pozoruhodné stopy dinosaurů.

Pokud máte zájem o historická místa, Kutaisi vám nabídne krásné památky, jako je stavba z doby Římanů. Pro milovníky přírody je ideální destinací také region Svaneti, kde se můžete vydat na túru kolem Černomořského pobřeží a obdivovat vodopády a nádhernou přírodu.

V Kutaisi si určitě užijete svůj pobyt a objevíte mnoho zajímavých míst a kulturních zážitků.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz