Hlavní obsah

Toskánsko: Průvodce nejlepšími atrakcemi a tipy pro cestovatele

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lukáš Konečný
26. 8. 19:11

Toskánsko je malebný region ve střední Itálii, který se může pochlubit bohatou historií, rozmanitou krajinou, světoznámými městy a neuvěřitelně pestrým kulturním dědictvím.

Článek

Region Toskánsko je také proslulý svými vínem a jídlem, které patří k nejlepším nejen v Itálii, ale i na světě. Navštivte Písek, Elba a další ostrovy, můžete se také vydovat po stopách toskánské minulosti, historickými městy a kulturními památkami na každém kroku. Toskánsko vás okouzlí nejen svou krásou, ale i nezapomenutelnými chvilkami, na které budete rádi vzpomínat.

Klíčové poznatky

  • Toskánsko nabízí krajinu plnou malebných měst, historických památek a úžasné kultury.
  • Prozkoumejte toskánskou kuchyni, vinařství a nádherné pláže pro dokonalý zážitek z dovolené.
  • Cestování je snadné díky dobrým spojům s ostatními evropskými městy a různým možnostem ubytování.

O Toskánsku

Toskánsko je jeden z nejkrásnějších oblastí ve střední Itálii, který vás okouzlí svými malebnými městy, zelenou krajinou a pozoruhodným kulturním bohatstvím. Nachází se na pobřeží Tyrhénského moře a je obklopeno hned několika malými ostrůvky. Rozloha tohoto regionu činí přibližně 23 tisíc kilometrů čtverečních, což z něj činí pátý největší region v Itálii.

Krajina Toskánska je velmi různorodá. Na severu najdete dominující vrcholy Apuánských Alp, zatímco mírné kopců se táhnou přes vinařskou oblast Chianti. Region Maremma na jihozápadě, je charakteristický svými bažinatými oblastmi a rozlehlými plážemi. Celkově krajinou probíhá více než 240 kilometrů pobřežních pláží a Tyrhénského moře.

Toskánsko je proslulé svými malebnými historickými městy, jako je Florencie, Siena či Pisa. Tato města patří k nejvýznamnějším kulturním a umeleckým střediskům v Evropě a jde o skvělý zdroj památek z období renesance. V jeho srdci najdete i nádherná lázeňská města, kde si můžete užít osvěžující regeneraci.

Kromě působivé historické architektury, oceňují návštěvníci Toskánska i jeho malebnou přírodu. Zvlněná krajina s typickými cypřišovými alejemi, vinicemi a olivovníky poskytuje úžasnou kulisou pro dlouhé procházky či cykloturistiku.

Navíc, pokud plánujete dovolenou s rodinou, Toskánsko nabízí i neuvěřitelně krásné pláže s pozvolným vstupem do moře, které jsou ideální pro děti i dospělé. Mezi ně patří například Marina di Pietrasanta, Cala del Gesso a La Feniglia.

Stručně řečeno, Toskánsko je region plný přitažlivých a fascinujících zážitků, které stojí za to prozkoumat. Bezpochyby patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější části Itálie, která uspokojí jak milovníky památek, tak přírodních krás.

Foto: Lukáš Konečný

toskánsko

Historie Toskánska

Toskánsko má bohatou historii, která sahá až do starověku. První známou civilizací v této oblasti byli Etruskové, kteří se zde usazovali od 8. století př. n. l. Tato oblast byla známa jako Etrurie a byla osídlena umělecky založenými Etrusky. Etrurie nebyla sjednocený stát, ale spíše konfederace měst.

Ve starověku se Toskánsko stalo součástí Římské říše, která zde vládla od 4. století před naším letopočtem. Po pádu Římské říše se stala střediskem Toskánska Lucca, která byla později za Langobardů a Franků.

Toskánsko, jakožto součást středověké Itálie, bylo domovem mnoha významných kulturních osobností, jako byli umělci, vědci a spisovatelé. Kromě toho byly v Toskánsku založeny mnohé prestižní instituce, jako jsou univerzity a umělecké školy.

Vzhledem ke své bohaté historii a kulturnímu odkazu je Toskánsko domovem několika památek zapsaných na seznamu UNESCO. Například města Florencie a Pisa jsou proslulá svými historickými budovami a uměleckými díly.

Navštivte Toskánsko a zhlédněte jeho unikátní historii, památky a krásné krajiny s vlastníma očima.

Města v Toskánsku

Toskánsko je krásný region ve střední Itálii, který je proslulý svými historickými městy a malebnou krajinou. V tomto článku se zaměříme na některá z nejvýznamnějších měst, která můžete navštívit při své cestě do Toskánska.

Florencie

Florencie je hlavním městem Toskánska a světoznámým střediskem umění a kultury. Domov slavného Uffizi, Duomo, a Ponte Vecchio, které byste rozhodně neměli při své návštěvě vynechat. Prozkoumejte zářivé uličky a nádvoří plná kaváren a obchodů, které nabízejí to nejlepší z toskánské kuchyně a módy.

Siena

Siena je malebné středověké město známé svou nádhernou katedrálou a historickým náměstím Piazza del Campo. Procházka po úzkých uličkách Sieny je jako cesta zpět v čase, kde můžete obdivovat středověkou architekturu a umělecká díla uložená ve městských muzeích.

Pisa

Pisa je známá především díky své ikonické šikmé věži, ale nabízí mnohem více než jen tento slavný architektonický kousek. Prozkoumejte kouzelné ulice a historická náměstí během vaší návštěvy, a nezapomeňte navštívit i katedrálu Piazza dei Miracoli.

Foto: Lukáš Konečný

Pisa

Lucca

Lucca je malebné město obklopené renesančními hradbami, které nabízí klidnou atmosféru a nádherné procházky jak po hradebním valu, tak i v historickém centru. Užijte si jeho nádherné kostely, historické památky a pestrý výběr kaváren a obchodů.

Volterra

Volterra je starobylé etruské město, které stojí na vápencovém útesu a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu Toskánska. Navštivte archeologické naleziště a muzea, která vystavují etruské a římské artefakty, nebo se procházejte po starobylých ulicích a nádvořích.

Montepulciano

Montepulciano je malebné město na vrcholu kopce, které je známé svou vinařskou oblastí a svou fascinující renesanční architekturou. Navštivte vinice a ochutnejte světoznámé víno Vino Nobile di Montepulciano, nebo si prohlédněte paláce a kostely v historickém centru města.

Arezzo

Arezzo je elegantní město se zachovalým středověkým centrem a bohatým kulturním dědictvím. Užijte si prohlídku uměleckých skvostů v kostele San Francesco a fresky Piera della Francesca v bazilice sv. Františka, nebo procházku po náměstí Piazza Grande, které je obklopeno impozantními budovami a paláci.

Zajímavosti

V Toskánsku můžete navštívit řadu fascinujících míst a památek. V této části se podíváme na některá z nich, která byste rozhodně neměli přehlédnout.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio je jedním z nejznámějších mostů ve Florencii a jeho původ sahá až do 14. století. Je to jediný most, který přežil druhou světovou válku a dnes je domovem řady obchodů, zejména se zlatem a šperky. Procházka po tomto historickém mostě vám přiblíží jedinečnou atmosféru historie a kultury.

Piazza del Campo

Piazza del Campo je jedním z nejimpozantnějších náměstí v Sieně a slouží jako centrální bod tohoto gotického města. Náměstí je obklopeno starobylými budovami a má tvar mušle se svahem směrem dolů. Na Piazza del Campo se konají i tradiční koně závody Palio di Siena.

Piazza dei Cavalieri

V Pise navštivte náměstí Piazza dei Cavalieri s historickými budovami, které zdobí slavný architekt Giorgio Vasari. Na hlavním místě náměstí naleznete Palazzo della Carovana, který je dnes sídlem renomované Scuola Normale Superiore.

Campo dei Miracoli

Campo dei Miracoli je známé místo v Pise, na kterém se nachází slavná Šikmá věž a další významné poutači jako katedrála, baptisterium a hřbitov Campo Santo. Tento komplex staveb z bílého mramoru je symbolem města Pisa a jedním z nejnavštěvovanějších míst Toskánska. Prozkoumejte fascinující architekturu a dějiny těchto budov a nenechte si ujít jedinečný zážitek ze Šikmé věže.

Ostrovy Toskánska

Elba

Elba je největší toskánský ostrov a třetí největší v Itálii. Tento krásný ostrov nabízí nádherné pláže, krásné krajiny a bohatou historii. Pokud chcete zažít jedinečnou atmosféru a kulturu tohoto ostrova, měli byste navštívit hlavní město Portoferraio, kde se nachází historické památky, jako je Napoleonova rezidence.

Giglio

Giglio je další z Toskánských ostrovů, který stojí za návštěvu. Ostrov je známý pro své křišťálově čisté vody a nádherné pláže, jako je Campese. Navíc můžete navštívit středověké vesnice Castello a Giglio Porto, které vám nabídnou jedinečný pohled na tradiční italský život.

Pianosa

Pianosa je malebný ostrov s bezchybně čistým mořem a bohatým podmořským životem. Tento ostrov je ideálním místem pro potápění a řadu dalších vodních sportů. Kromě krásných pláží a turistických stezek můžete navštívit i historické památky, jako je starověká římská vila a pevnost z 19. století s neuvěřitelným výhledem na okolní krajinu.

Giannutri

Giannutri je nejjižnějším z Toskánských ostrovů a je obklopen tyrkysovým mořem, které je ideální pro potápění a šnorchlování. Na ostrově naleznete poloostrov Cala Spalmatoio a zříceninu římské vily z 2. století. Díky svému odlehlému charakteru je Giannutri ideálním místem pro odpočinek a relaxaci uprostřed přírody.

Montecristo

Montecristo je nedotčený a tajemný ostrov, který je součástí národního parku Parco Nazionale Arcipelago Toscano. Tento ostrov je přístupný pouze se zvláštním povolením, ale pokud se vám podaří zde strávit čas, budete odměněni úchvatnými krajinnými scenériemi, neuvěřitelnou faunou a flórou a vzácným druhem kozorožce. Montecristo je také známý díky románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo, který přinesl ostrovu mezinárodní pověst.

Toskánská krajina

Toskánská krajina je známá svou širokou a mírně zvlněnou krajinou, která je tvořena vinicemi, olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Během svých procházek přírodou si můžete všimnout středomořské makchie, růží lemující místní zahrádky a voňavých bylinek, mezi kterými jsou vavřín a šalvěj. Region nabízí několik malebných oblastí, z nichž mnohé stojí za vaši pozornost.

Val di Chiana, rozlehlé údolí mezi Sienou a Perugii, vás uchvátí svou neuvěřitelnou krásou, zelenými kopc cany a rozsáhlými poli. Tento oblast Toskánska je ideálním místem, kde zažít původní atmosféru italského venkova.

Toskánská krajina také zahrnuje Apuánské Alpy, které se tyčí nedaleko zmíněného Val di Chiana. Tato horská oblast je oblíbeným cílem turistů a outdoorových nadšenců, díky čemuž se mohou těšit na množství značených turistických stezek a cyklotras, stejně jako na jedinečný výhled na okolní krajinu.

Zachování původní podoby krajiny dokládají i cypřiše, které tvoří charakteristický ráz Toskánska. Cypřišové aleje nejčastěji lemují silnice, vily či vesnice a jejich stálezelené a štíhlé stromy vytvářejí malebný kontrast s červenou zeminou a azurovým nebem.

Toskánská krajina skýtá návštěvníkům nejen malebnou scenérii, ale také neopakovatelnou atmosféru, v níž budete mít možnost zažít nezapomenutelná dobrodružství a poznat neotřelou stránku italského životního stylu.

Kulturní dědictví

Toskánsko je bohaté na kulturní dědictví, které je spojené s některými z největších jmen historie, umění a vědy. Jako návštěvník této nádherné oblasti můžete prozkoumat bohatou historii a mnoho mist, která patří ke světovému kulturnímu dědictví.

V období renesance zažilo Toskánsko skutečný rozkvět. Toto období bylo nesmírně významné také díky známým postavám, jako jsou Dante Alighieri, Donatello, Michelangelo, Leonardo da Vinci či další významné osobnosti uměleckého světa. Díky nim se toskánská kultura začala šířit přes hranice Itálie a stala se synonymem vynikajícího umění a vzdělanosti.

Renesanční místa, která můžete v Toskánsku navštívit, zahrnují například nádherná města, jako je Florencie, Pisa, Lucca, San Gimignano či Siena. V těchto městech se nachází nespočet památek, kostelů, soch a galerií, které vystavují díla největších umělců tehdejší doby. Najdete zde také úchvatné zahrady, unikátní stavby a malé vesničky plné historie.

Florencie, hlavní město Toskánska, nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek spojený s uměním a historií. Zde můžete vidět takové památky, jako je katedrála Santa Maria del Fiore, působivý Davida od Michelangela v galerii Accademia, či slavnou galerii Uffizi s kolekcí děl umělců jako je Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo a mnoho dalších.

Cestou po toskánském kraji můžete také navštívit různá místa, která hrála roli v historii a kultuře tohoto regionu. Jedním z takových míst jsou Vily a zahrady Medicejských v Toskánsku, které jsou od roku 2013 zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tato místa odráží vliv zámožného patricijského rodu Medicejů na moderní evropskou kulturu.

Toskánské kulturní dědictví je tak bohaté a rozmanité, že jeho objevování vám zprostředkuje jedinečné zážitky a zanechá nezapomenutelné vzpomínky. Vychutnejte si vše, co vám tento úchvatný region nabízí, a odneste si vzpomínky, které si ceníte celý život.

Vína z Toskánska

Toskánsko je srdcem italského vinohradnictví a spolu s regionem Piemont tvoří podstatné základy, na kterých je postavena reputace italských vín. Jako návštěvník tohoto regionu se můžete těšit na ochutnávku špičkových vín, která jsou výsledkem intenzivního a vášnivého úsilí místních vinařů.

Jedním z nejznámějších vín z Toskánska je Chianti, které se vyrábí zejména z odrůdy Sangiovese. Toto víno je známé svou jemnou červenou barvou, vůní červeného ovoce a kořenitým závěrem. Chianti Classico je ještě kvalitnější a musí splňovat přísnější pravidla pěstování a zpracování.

Vino Nobile di Montepulciano je další slavné červené víno z Toskánska, které se rovněž vyrábí z odrůdy Sangiovese, ale s příměsí dalších místních odrůd. Toto víno se vyznačuje elegancí, jemností a sametovou chutí.

Toskánský region je také domovem několika bílých vín, jako jsou například Vernaccia di San Gimignano a Vermentino, které jsou známé svou svěžestí, ovocným aroma a vyvážeností.

Kromě těchto velmi známých vín je Toskánsko také kolébka experimentálních vinařů, kteří vytvářejí nové směsi a kombinace odrůd, jako jsou například Supertoskánská vína. Tyto zajímavé a inovativní víno přinášejí nový rozměr do světa toskánských vín.

Při vaší návštěvě Toskánska máte jedinečnou příležitost ochutnat vína přímo při zdroji a navštívit některé z krásných vinic, které tento region Itálie nabízí. Zahrněte toto do svého programu a užijte si neopakovatelné zážitky spojené s ochutnávkami vín a pozorováním poklidné krásy krajiny.

Jak cestovat do Toskánska

Cestování do Toskánska může být jednoduché a pohodlné, pokud víte, jaké možnosti dopravy můžete využít. Zde jsou některé doporučené způsoby, jak cestovat do tohoto malebného regionu Itálie.

Autem: Cesta autem do Toskánska je oblíbenou volbou pro mnohé, neboť nabízí flexibilitu a lepší přístup k menším městům a vesnicím. Před cestou se ujistěte, že natankujete, jelikož benzín v Itálii bývá dražší. Cesta z Prahy do Toskánska trvá asi 11-12 hodin a pokrývá vzdálenost 1100 kilometrů, takže můžete zpříjemnit svůj výlet zastávkami a noclehem.

Autobusem: Cestování autobusem do Toskánska může být ekonomičtější volbou, avšak je třeba brát v úvahu omezenou dostupnost spojů do menších měst. Tato možnost je vhodná, pokud plánujete navštívit jen některá hlavní města regionu.

Vlakem: Vlakem se můžete rychle přesouvat po Toskánsku i ostatních částech Itálie. Železniční spojení jsou v Toskánsku skvěle rozvinutá a pokrývají i velké části severní a střední Itálie. Cestování vlakem je pohodlné, rychlé a spojuje hlavní města regionu.

Letadlem: Nejlepším způsobem, jak se dostat do Toskánska letecky, je skrze dvě mezinárodní letiště: Galileo Galilei v Pise a Amerigo Vespucci (známé také jako Peretola) ve Florencii. Letiště v Pise je větší z obou, ale obě nabízejí spojení s řadou evropských destinací.

Prosím, zvažte vybranou možnost dopravy podle svých potřeb a preferencí, aby byla cesta do Toskánska co nejpohodlnější a nezapomenutelná.

Ubytování v Toskánsku

Toskánsko nabízí širokou škálu ubytování pro každého návštěvníka. Ať už hledáte luxusní vilu s bazénem, rodinný dům na venkově nebo příjemný borgho u jezera, jistě si vyberete to pravé pro vaši dovolenou.

V Toskánsku můžete vybírat z tradičních rodinných agrofarm zasazených mezi vinicemi a olivovníky. Ty vám nabídnou nejen útulné ubytování, ale také možnost poznat místní kulturu, ochutnat místní víno či získat základy toskánské kuchyně.

Pokud hledáte více luxusu a soukromí, můžete zvolit vily s bazénem. Ty nabízejí komfortní ubytování, často i s krásnými vyhlídkami na okolní krajinu. Vily jsou ideální pro rodinnou dovolenou či pro skupinu přátel, která si chce společně užít kouzlo Toskánska.

Neméně atraktivní a pohodlné ubytování naleznete v borgho u jezera. Tato malebná sídla, často situovaná v těsné blízkosti místních jezer, nabízejí jedinečnou atmosféru a kouzlo toskánského života. Ubytování v borgho je ideální volbou pro milovníky přírody, kteří si chtějí užít klidné chvíle, procházky okolo jezera či romantické večery u vody.

Ať už si vyberete jakékoliv ubytování v Toskánsku, jistě si užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou kulturních zážitků, přírodní krásy a chutných pokrmů tohoto malebného italského regionu.

Stravování v Toskánsku

V Toskánsku si jistě užijete bohatství chutí a vůní místní kuchyně. Toskánská kuchyně je známá svou jednoduchostí, kvalitními surovinami a skvělými kombinacemi chutí.

Víno je neodmyslitelnou součástí toskánské kuchyně. Toskánsko je domovem některých z nejlepších italských vín, jako jsou Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. Tyto vína dokonale doplňují místní pokrmy a výborně se hodí k večeři s rodinou či přáteli.

V Toskánsku najdete také různá vína pro každou příležitost. Během degustací neušetříte příležitost ochutnat víno Rosso di Montepulciano, které je mladší a lehčí než jeho známější bratr Vino Nobile di Montepulciano. Nezapomeňte si při návštěvě vinic nechat doporučit, které víno máte zrovna vyzkoušet, aby vám neuniklo nic z místní nabídky.

Panenský olivový olej je další důležitou součástí toskánské kuchyně, kterou oceníte především díky své vysoké kvalitě a nezaměnitelné chuti. Ten zde používají často jako základ pro přípravu omáček, polévek či pro přípravu tradičních pokrmů jako je bruschetta - chléb s čerstvým olivovým olejem a rajčaty.

Toskánské stravování nabízí širokou škálu pokrmů, které uspokojí každého gurmána. Ať už si vyberete tradiční masové speciality, jako je Fiorentinský steak, nebo se rozhodnete pro něco lehčího, jako je toskánský chléb s panzanella, budete nadšeni místní kuchyní.

Výlety do toskánských vinic, kde ochutnáte nejen mistrovská vína, ale i místní speciality, doporučujeme zařadit do svého itineráře. Tak uvidíte krásy Toskánska a pochopíte, proč je toto místo módní destinací pro ty, kteří hledají skvělé gastronomické zážitky. Tedy když navštívíte Toskánsko, nenechte si ujít možnost vychutnat si širokou škálu jeho kulinárních pokladů!

Pláže v Toskánsku

Toskánsko je známé svou krásnou přírodou, historickými městy a samozřejmě také svými plážemi. Pokud plánujete navštívit Toskánsko, nesmíte si nechat ujít některé z nejkrásnějších pláží v této oblasti.

Jedním z oblíbených míst pro milovníky pláží je lázeňské město Saturnia. Saturnia je známá svými termálními prameny a přírodními bazény, kde si můžete užít relaxační koupel obklopeni malebnou krajinou.

Pláže na ostrově Giglio jsou dalším skvělým místem k relaxaci. Nachází se na toskánském souostroví a nabízí nádherné malé zátoky s čistým mořem, které je ideální pro potápění a pozorování podmořského života.

Nesmíme zapomenout na Chobotnicovou pláž, která je obklopena strmými útesy a křišťálově čistou vodou. Tato pláž si získala své jméno díky chobotnicím, které se zde často vyskytují. Pro milovníky dobrodružství je to ideální místo.

Pokud upřednostňujete klidnější pláže, pak byste měli zvážit návštěvu pobřežního parku Sterpaia. Tento park se rozprostírá podél toskánského pobřeží a nabízí několik krásných pláží a zátok s bílým pískem a klidným mořem. Zde si můžete vychutnat relaxaci ve stínu středomořské vegetace a přivítat západ slunce nad mořským horizontem.

V Toskánsku najdete mnoho dalších pláží a míst k prozkoumání, která stojí za návštěvu. Ať už dáváte přednost klidným zátokám nebo rušným plážím, jistě si zde najdete to pravé místo pro svůj pobyt u moře. Užijte si svou dovolenou v Toskánsku a vychutnejte si nádherné pláže, které tato oblast nabízí.

Počasí v Toskánsku

Toskánsko je známé svým příjemným podnebím, které nabízí ideální podmínky pro poznávání tohoto italského regionu. Pokud plánujete návštěvu Toskánska, je důležité se seznámit s počasím, které můžete během svého pobytu očekávat.

V létě je teplota v Toskánsku vyšší, ale stále příjemná pro trávení času venku. Teploty během dne mohou dosahovat 34°C až 38°C, zatímco v noci se ochlazuje na 19°C až 23°C. Léto je také hlavní plážovou sezónou v Toskánsku, kdy místní i turisté vyhledávají pobřežní oblasti a pláže k osvěžení.

Toskánsko je známé také svými proměnlivými srážkami, jejichž intenzita se může lišit v závislosti na ročním období a oblasti. Přestože létě je toto období obvykle sušší, doporučujeme mít připravený deštník nebo plášť pro případ přechodných dešťových přeháňek.

V horských oblastech Toskánska, kde se nadmořská výška pohybuje kolem 1 000 metrů, je počasí daleko proměnlivější. Během jarních měsíců se zde často vyskytují teplotní výkyvy, a to včetně ranních mrazíků a sněhu.

Přestože vlivy počasí na váš pobyt v Toskánsku se mohou lišit, uvědomte si, že vždy je důležité sledovat předpovědi a přizpůsobit své plány aktuálním podmínkám, abyste mohli bezpečně a pohodlně prozkoumávat tento malebný a historicky bohatý region.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz