Článek
V roce 2023 přispěly české firmy do státního rozpočtu 304,1 miliard Kč skrze daň z příjmu. Karlovarský kraj za stejný rok získal díky dani právnických osob 1,2 miliard Kč. Tento přínos je tak klíčový pro financování veřejných služeb a infrastruktury. Zvláště pak v době, kdy jsou veřejné rozpočty velmi omezené.
Firmy navíc investují do výzkumu a vývoje, což přispívá k technologickému pokroku a zvyšuje konkurenceschopnost naší ekonomiky. Ve Spojených státech nebo Číně se technologický sektor stal hlavní hybnou silou tamních ekonomik a výrazně tak utíkají EU a zbytku světa. Už nyní tvoří v USA 9 % jejich HDP. Pokud se Evropa nezvládne přizpůsobit, tak může hrozit, že většina zemí skončí jako skanzen.
Klíčovou roli hrají firmy v oblasti zaměstnanosti – jen v Karlovarském kraji poskytují práci tisícům lidí a zajišťují tak stabilní příjem mnoha jednotlivcům a rodinám. Celkem je zde zaměstnáno 81,4 tisíc lidí a valná většina pracuje v soukromém sektoru.
Tři tahouni Karlovarského kraje
Nyní se podíváme na tři nejvýznamnější firmy pocházející z Karlovarského kraje. Pozornost je věnována společnostem s největšími tržbami. Zároveň se jedná o firmy, které se dokázaly prosadit nejen tady, ale i v zahraniční konkurenci a jejich produkty jsou exportovány do celého světa.
Mattoni
Mattoni patří k nejvýznamnějším producentům minerálních vod v Evropě. Od roku 1873 postupně expandovala do osmi zemí a v roce 2021 měla skupina přes 3 200 zaměstnanců. Firma je opakovaně oceňována za kvalitu svých produktů na mezinárodních i domácích soutěžích a v roce 2023 dosáhla tržeb 22 miliard Kč, což z ní dělá krajského i celorepublikového giganta.
Sokolovská uhelná
Hlavní zaměstnavatel v regionu a významný hráč na poli těžby a zpracování uhlí v ČR. Firma se zaměřuje na těžbu a zpracování uhlí a výrobu elektrické energie. Tržby za rok 2022 (pozn. poslední dostupná data) činily asi 8 miliard Kč a firmě se rekordně dařilo. Přestože v minulosti významně propouštěla, tak v ní stále pracuje více než 2,5 tisíce zaměstnanců.
Thun 1794
Největší český výrobce porcelánu, společnost Thun, se specializuje na výrobu tvrdého porcelánu, který se vypaluje při teplotě 1 405 °C. Tato technika zajišťuje vysokou odolnost a kvalitu výrobků. V důsledku ekonomické krize firma v roce 2023 poprvé za poslední desetiletí vykázala ztrátu a její tržby poklesly na 394 milionů Kč. Přesto nepolevuje a se svými 500 zaměstnanci již připravuje nové kolekce restauračního i domácího porcelánu.
Musíme vytvořit adekvátní prostředí
Tyto a další firmy jsou důkazem toho, že v Karlovarském kraji je spousta šikovných lidí, kteří se dokázali prosadit a jejich výrobky obstály ve světové konkurenci. Já osobně věřím, že pokud dojde k zjednodušení pravidel pracovních dohod, ke snížení administrativy, která firmy stojí 72 miliard Kč ročně, uvidíme takových úspěšných podniků mnohem více.
A musí dojít k digitalizaci komunikace s úřady. Je však zásadní, aby byla funkční a co nejvíce lidem usnadnila život. Ne jako ta, kterou vytvořil „hurikán“ Ivan na svém ministerstvu horkou pirátskou jehlou. Pokud připravíme vhodné podmínky, tak se podnikatelé do změn zapojí rádi sami.
Otevírá se před námi neopakovatelná příležitost. Díky prostředkům z EU v čele s Modernizačním fondem a Národním plánem obnovy můžeme vytvářet systematickou podporu pro podnikatele, jako jsou inkubátory nebo různé typy voucherů, které poskytuje stát na konkrétní podnikatelské aktivity, například na poradenství, školení nebo nákup technologií.
Pokud by se podařilo vládě ještě posílit vzdělávací programy zaměřené na podnikání a technické obory, zřídit v kraji VŠ, posílit exportní možnosti pro místní firmy nebo oddělit strategický investiční rozpočet od běžného hospodaření státu, tak věřím, že se Karlovarský kraj může stát leaderem na poli technologií i techniky a zbavit se negativní pověsti.
V roce 2023 přispěly české firmy do státního rozpočtu 304,1 miliard Kč daní z příjmu. Pokud se zjednoduší pravidla pracovních dohod, sníží administrativa a dojde k digitalizaci, může být jejich přínos ještě větší.