Článek
Oba byli hudebníci z Rakouska a oba zemřeli mladí. Ale do dějin se každý z nich zapsal trochu jinak. V popkulturním kontextu proslavil Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791) americký film Amadeus. Před 40 lety vyhrál osm Oscarů a utržil 90 milionů dolarů, šestinásobek svého rozpočtu. Netřeba zdůrazňovat, že se o tento úspěch zásadně přičinil v roce 2018 zesnulý režisér Miloš Forman (po Přeletu nad kukaččím hnízdem z toho byl jeho druhý Oscar za režii). Tehdy si u svých producentů vymínil, že ho bude natáčet v Československu, což se – pod ostřížím dohledem Státní bezpečnosti – také stalo. Za kulisy mu posloužily lokace v Praze, Kroměříži a na zámku Veltrusy.
Během roku 1985 prosákl mozartovský kult do všech společenských sfér, včetně rokokově stylizované módy. Toho si nemohl nevšimnout jistý Johann Hölzel (1957-1998), od začátku 80. let relativně známý pod uměleckým jménem Falco.
Tom Hulce jako Mozart v rockově stylizované paruce na facebookovém odkazu níže.
W. A. M. valami a levegőben.
Posted by Pongrácz Alex on Thursday, September 24, 2020
Salcburský hudebník z 18. století i jeho následovník z Vídně už od útlého věku vykazovali mimořádný talent. A také výkyvy nálad, což Falco sváděl na dramatické okolnosti svého narození (jako jediného z trojčat ve svém lůně jej matka donosila). „Tichý mladý muž a precizní baskytarista, ale také arogantní a s velmi vysokým míněním o sobě,“ charakterizoval ho jeden kolega.
Věrozvěst rapu v Evropě
Labilní, na alkoholu a kokainu závislý Falco prorazil v roce 1981 se skladbou Der Komissar. Nečekaný úspěch, protože německy rapující interpret byl v té době naprostá kuriozita. Britská rocková skupina After the Fire hit opatřila anglickým textem a dosáhla s ním 5. místo v americkém žebříčku Billboard Top 100. Tato hitparáda je považována za jakýsi Olymp komerčního úspěchu, ovšem s nepsanou douškou: „Text prosím jen v angličtině!“.
Ve stejném roce 1984, kdy měl na podzim premiéru Amadeus, vyhořel Rakušan se svým druhým albem Junge Roemer. Ctižádostí sžíraný Falco si chtěl rychle spravit chuť a naskočil do rozjetého mozartovského šikanzenu. Kontaktoval holandské producenty Roba a Ferdiho Bollandovy a společně zplodili kýžený světový hit - Rock Me Amadeus. Stravitelně kombinoval angličtinu s němčinou a vystoupal na první místo ve více než tuctu zemí, včetně USA, Velké Británie a Japonska. Píseň se držela na prvním místě Billboard Hot 100 po dobu tří týdnů. Nikdo jiný to s německy zpívanou skladbou nezopakoval. Zpěvačka Nena (64) se svým opusem 99 Luftballons uvízla těsně před vrcholem na 2. místě. Není pochyb, že bez větru do zad Formanova oscarového triumfu by Falco této mety nikdy nedosáhl.
V závěru článku se na chvíli vraťme k Amadeovi, respektive jeho finále. Z historie je známo, že Mozart nekomponoval Rekviem pro skladatele Antonia Salieriho (1750-1825). To je jen básnická licence filmu. Zádušní mši si objednal hrabě Franz von Walzegg v souvislosti s úmrtím své mladičké manželky. A po Mozartově předčasném odchodu z tohoto světa mu toto nedokončené dílo prodala skladatelova partnerka Constanze. Bez informace, že ho dodělal Mozartův žák Franz Süssmayr. Svého manžela na partituru i podepsala! A věřiteli sužovaná dáma poté dílo neváhala prodat s předstíranou výhradností dalším třem zájemcům…
Seznam zdrojů:
https://aelarsen.wordpress.com/2015/06/14/amadeus-strange-but-true/
https://www.songfacts.com/facts/falco/rock-me-amadeus
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/cesko-ve-filmu-amadeus-slavny-film-milose-formana
https://en.wikipedia.org/wiki/Rock_Me_Amadeus