Článek
Když se před dvěma roky vydražila její malba Portrét dámy (podle Louise Leopolda Boillyho v rozměrném formátu 200×160 cm za 1 560 000 dolarů, byla to senzace. Dílo polské malířky Ewy Juszkiewicz tím totiž pětkrát překonalo prodejní odhad pořádající aukční síně Christie's. Čtyřicetiletou umělkyni v současné době zastupuje zřejmě nejmocnější galerista světa Larry Gagosian. Jeho globální impérium se rozpíná od USA (jen v New Yorku má pět poboček) přes Londýn a Paříž až do stále důležitějšího Hong Kongu. Asie totiž roste ekonomicky a trh s uměním tento trend jen kopíruje.
Jistě, prvotní nadšení z výše uvedené aukce se sluší mírně zchladit. Jednalo se totiž o charitativní událost, jejíž výtěžek směřoval na provoz Muzea historie polských židů POLIN. Sběratelé židovského původu z okruhu amerických donátorů této instituce zkrátka neměli důvod držet se během přihazování zpátky… Každopádně ve stejném roce se za rovněž velmi úctyhodný více než milion dolarů vydražilo její plátno Bez názvu (podle Élisabeth Louise Vigée Le Brun). A tyto milníky v současné době kolíkují rozmezí cen obrazů Ewy Juskiewicz. Takže novější velké formáty zhruba za milion, menší a starší malby okolo půl milionu dolarů (viz jiná práce podle předlohy francouzské rokokové malířky Le Brunové vydražená letos v březnu u Christie's).
Osvobozená ženskost
„To, co dělám, by se dalo považovat za druh recyklace. Dávám nový život obrazům z minulosti a v těchto reinterpretacích se řídím svými osobními emocemi a zkušenostmi. Klasické prvky nahrazuji těmi ze světa přírody, které jsou divoké a nejednoznačné,“ vysvětluje Juszkiewicz. Na instagramovém odkazu níže z podzimu loňského roku ji můžeme vidět během příprav její výstavy u Gagosian Gallery ve čtvrti hollywoodských hvězd Beverly Hills.
Na prahu čtyřicítky, tedy v rozkvětu svých tvůrčích sil, chce absolventka Akademie výtvarných umění v Gdaňsku ještě mnohé říct o postavení žen v minulosti i současnosti. Podle ní totiž byly často odsuzovány k tomu, aby se staly „jen o něco málo víc než anonymními objekty krásy“. Ve svých dílech provádí dekonstrukce těchto schémat natolik úspěšně, že nestačí zásobovat trh svými staromistrovskou technikou tvořenými malbami. Jako mnozí jiní umělci to Juszkiewicz řeší tím, že prodává luxusní reprodukce svých děl jako číslované grafiky (nejčastěji v počtu 75 signovaných exemplářů za cenu v rozmezí od tří do pěti tisíc dolarů).
Matka dvou a půl ročního syna Leona se letos posunula do dalších sfér, když přijala nabídku módního giganta Louis Vuittona. Reprodukce jejího obrazu Zrzavé kadeře (2021) se tak ocitla na jedné z pěti kabelek limitované série Artycapucines Bag Collection. Na facebookovém odkazu níže ji můžeme vidět ve spodní řadě uprostřed. Obvyklá cena za perlovým přívěskem zdobený artefakt však neklesá pod 20 000 eur (půl milionu korun), takže i v oblasti módních doplňků se Ewa Juszkiewicz jeví být velmi nedostupnou dámou.
#LouisVuitton’s Fifth Artycapucines Bag Collection This year, contemporary artists Billie Zangewa, Ewa Juszkiewicz,...
Posted by Style Revolver on Thursday, October 12, 2023
Seznam zdrojů:
https://news.artnet.com/art-world/ewa-juszkiewicz-2491017
https://www.nytimes.com/2023/11/02/style/ewa-juszkiewicz-gagosian-louis-vuitton.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ewa_Juszkiewicz