Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zapomeňte na Josefa Hlinomaze jako herce. Jeho nejdražší obraz už stojí 1 152 000 korun

Foto: Marisska / výřez z fotosky - soukromá sbírka autorky

Hlinomaz jako policejní komisař na dobovém plakátku k filmu „Happy End“ z roku 1967

Na kariéru herce moc nehleděl, jeho skutečnou vášní bylo malířství. Díky svým obrazům se z Josefa Hlinomaze stal boháč, draho totiž prodával do zahraničí. A dnes stojí jeho malba i milion korun.

Článek

Jeho filmografie připomíná jakousi „kladnou nulu“. I když účinkoval v téměř dvou stovkách projektů, vždy to byly okrajové party. Příklad: začíná v roce 1947 rolí vrátného v přádelně a během 60. let tyto vesměs obhroublé postavy ztvární ještě čtyřikrát. Josef Hlinomaz (1914-1978) se zpětně jeví být představitelem záplavy epizodních figurek, jenže dělo se tak jen proto, že se nerad učil delší party.

Víc ho totiž bavilo malování. A byť i tady se nepoučenému divákovi může jevit jako outsider (tvoří ve stylu tzv. naivního malířství), v tomto vysoce konkurenčním prostředí nakonec uspěje. A to už za svého života. V komunistické realitě, kde průměrný plat činí pár tisícovek korun měsíčně, za svá díla požaduje okolo 10 000 Kčs. Hlinomaz je žádaný i v kapitalistické části Německa, což tlačí ceny nahoru. Sběratele tuzemské i zahraniční okouzluje svéráznou poetikou v duchu surrealismu.

Kleopatra v nylonkách

Příklad? Když zpracovává motiv egyptské královny, dá jí na krk místo hlavy dort. „Tedy není pochyb o tom, že Kleopatra byla sexbomba. A jako všechny Evy měla vždycky něco společnýho s hadem. Ale můžeme předpokládat, že to byla taky vládkyně a diktátorka, že si potrpěla na efekt, a že nějakým způsobem fascinovala davy,“ zněla Hlinomazova interpretace. Dobovost ho nezajímala, starověkou vládkyni oděl do moderních kalhotek a nylonových punčoch. A dodal: „To, že má na hlavě dort, to ovšem znamená, že je kusanec k nakousnutí - ovšem je známo, že zamilovat se do ní nebyla žádná legrace. Většinou to každej odskákal. Taky být jedním z jejích poddaných bych nikomu nepřál.“

Obraz „V manéži“ s plavovlasou žonglérkou (na facebookovém odkazu níže vpravo nahoře) se minulý měsíc vydražil za 850 000 korun.

Původ svého zvláštního příjmení si sám vystopoval v Ottově naučném slovníku. Hlinomazi prý byli kamnáři, kteří hlínou vymazávali kamna. V Příbrami narozený introvert docházel na tamní reálku, ale sedmiletou školu studoval devět let. Dvakrát totiž propadl. Na vysvědčení, s nímž v září 1934 po všech reparátech školu opouštěl, nalezneme 13 čtyřek, dvě dvojky (z kreslení a zpěvu) a trojku z tělocviku.

„Musím se smířit s trapnou okolností, že nikdy nebudu schopen vyčíst cokoli z jízdního řádu,“ přiznal v knize svých vzpomínek. Je tedy možné, že herec Josef Hlinomaz byl podle dnešních měřítek dyslektik, který nedokázal zapamatovat si větší scenáristická sousta. A proto raději odmítal hlavní role. Na onom světě se tím však nemusí trápit. V klidu a samotě u malířského stojanu si vydobyl tu pravou nehynoucí slávu. Minulý měsíc se totiž jeho drobná malba na kartonu Cirkusové představení (26,5×20 cm) vydražila i s aukční přirážkou za 1 152 000 korun. Dost na umělce, který si prý vystačil se dvěma košilemi a jedněmi kalhotami…

Seznam zdrojů:

https://www.aukceaukci.cz/autori-a-ceny/josef-hlinomaz

https://www.reflex.cz/clanek/causy/73309/josef-hlinomaz-sverazny-cesky-herec-odmital-role-aby-mel-dostatek-casu-na-malovani-a-milovani-vdanych-zen.html

https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2008050031

https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/26212/josef-hlinomaz

Jan Krůta: Josef Hlinomaz - Majoucta (Arcadia 1992)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz