Článek
Píše se rok 1999, bývalá Jugoslávie je na kusy a zuří zde občanská válka. Britský zpěvák James Blunt (51) jede v čele své jednotky, která je součástí kontingentu mírových sil NATO o síle 30 000 vojáků. Směřují k letišti v Prištině, hlavním městu Kosova, autonomní oblasti ze všech stran obklopené ostatními jugoslávskými republikami. Na severu je to velké Srbsko, které v roce 1990 svou novou ústavou zrušilo samosprávu Kosova. A to je velký problém, protože na tomto území už významně převažuje etnikum z jihozápadu přiléhající Albánie. V ilegalitě působící politická reprezentace kosovských Albánců tedy v roce 1991 vyhlásí nezávislost na Srbsku. O šest let později zde vypukne občanská válka. Ukončí ji až známé tzv. „humanitární bombardování“ srbského území silami NATO ve prospěch kosovských Albánců.
Po třech měsících vzdušných úderů hází režim srbského prezidenta Slobodana Miloševiće ručník do ringu. A součástí pozemní části operace, která má vytvořit nárazníkové pásmo mezi pravoslavnými Srby a muslimskými Albánci, jsou i britští výsadkáři. Blunt je už z domova zvyklý na řeholi profesionálního vojáka. Každé dva roky se rodina stěhuje na jinou základnu, protože jeho otec Charles Blount (syn si zněleji upravil příjmení) má hodnost plukovníka ve vrtulníkovém letectvu. Budoucí zpěvák neuvažuje o jiné než vojenské kariéře. Vždyť jejich dánští předci sloužili v branných silách Albionu už od 10. století! Studium leteckého inženýrství na Bristolské univerzitě mu sponzoruje armáda, proto si Blunt musí na oplátku odsloužit čtyři roky vojenské služby.
Proti dvěma stovkám Rusů
Už v hodnosti kapitána se dobrovolně přihlásí k misi do Kosova. Spolu s druhy ve zbrani provádí bojový průzkum na hranicích se Severní Makedonií, rovněž navádějí stíhačky na cíle při výše zmíněné letecké kampani proti Srbsku. Jenže úkol obsadit letiště v Prištině zmaří příslušníci armády Ruské federace. Nejen od dob 1. světové války je pravoslavné Rusko tradičním spojencem Srbska, které se hlásí ke stejnému vyznání.

Čeští vojáci byli v Kosovu součástí jednotek KFOR
Blunt později tvrdil, že dostal přímý rozkaz od amerického generála Wesleyho Clarka, vrchního velitele sil NATO, zhruba 200 ruských vojáků eliminovat. „Byla použita různá slova, která se nám zdála neobvyklá. Z rádia se ozvala slova jako ‚zničit‘,“ řekl zpěvák v rozhovoru pro stanici BBC. Na otázku, zda by dodržením rozkazu riskoval zahájení 3. světové války, tehdy 25letý Blunt odpověděl: „Naprosto. A proto jsme se dotazovali na naše instrukce od amerického generála.“ Naštěstí se však do rádiové komunikace vložil britský generál Mike Jackson a rozkaz přímého útoku na Rusy zrušil se slovy: „Nenechám své vojáky, aby byli zodpovědní za rozpoutání třetí světové války.“
Zpěvák a skladatel, který od roku 2013 prodal na 20 milionů desek, dnes tvrdí, že by příkaz odmítl, i kdyby tím riskoval vojenský soud.
Seznam zdrojů:
https://www.bbc.com/news/uk-politics-11753050
https://www.theguardian.com/music/2010/nov/15/james-blunt-world-war-three
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Blunt