Článek
Podle tohoto názvu článku jsem očekávala, že paní Jana, o kterou v článku jde, je bojovnicí proti komunismu, které se stalo nějaké příkoří.
Nebyl by to jediný případ minulé doby.
Název článku je ale poněkud zavádějící. Pojednává totiž o něčem úplně jiném. Paní Jana nemá nárok na starobní důchod. Celý život „byla v domácnosti“, jak se dříve říkávalo situaci, kdy žena nebyla zaměstnaná. Nemá tudíž odpracované potřebné roky, a jelikož si ani neplatila sociální pojištění, nemá na státní důchod ze zákona nárok.
To samo o sobě není nic zvláštního ani neobvyklého, takových lidí je u nás jistě víc.
Tvrzení syna paní Jany, který je současně starostou blízké obce, že „to je důsledek toho, že se rodiče za komunistů nedali“ a které se dostalo do názvu článku, na věci nic nemění.
Paní Jana s manželem „se nedali“ tak, že se rozhodli pracovat na vlastních pozemcích jako soukromí zemědělci. Udělali vlastní, vědomé a svobodné rozhodnutí.
Paní Jana se tedy rozhodla nebýt zaměstnaná, nebýt OSVČ a neodváděla alespoň minimální částku na sociální pojištění, což po roce 1989 bylo možné. Těžko říct, zda domýšlela důsledky a uvědomovala si, že jí z těchto důvodů nebude starobní důchod přiznán. Pokud ano, pak je vše v naprostém pořádku.
Pokud ne, pak můžeme s paní Janou sice lidsky soucítit, protože žít v dnešní době bez příjmu, pokud nejste dostatečně zajištěni jiným způsobem, vůbec není snadné, ale i tak se jedná o svobodné rozhodnutí paní Jany.
Jednala na svou zodpovědnost a nynější situace je jen důsledkem její volby.
Svoboda jde totiž vždy ruku v ruce se zodpovědností.
Tento příběh je toho velmi dobrým příkladem.