Článek
Pokud tak lékař neučiní, v lékárně mají přístup do databáze lékáren v okolí, takže vám mohou říct, kde je konkrétní lék dostupný nebo v případě nedostupnosti poradí alternativní lék. Další možností je přímé objednání léků přímo u distributorů, což také lékárníci většinou činí, ovšem ne v případě celkové nedostupnosti.
Další možností, kterou využívám já v případě, že vím o výpadku léku, zjistit si dostupnost přímo na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V databázi se dozvíte, do kdy bude lék nedostupný a bývají zde uvedeny i případné alternativy.
Pokud bude lék, který potřebujeme, delší dobu nedostupný, je dobré se obrátit na lékaře, který lék předepsal a poradit se s ním na nejlepším řešením, případně předepsání jiného léku.
Existují i weby, které se dostupností léků v lékárnách zabývají. Na webu Dostupnost-leku.cz Skladové zásoby lékáren je možné zadat název léku, vybrat lékárny v nejbližším regionu a po výběru se zobrazí lékárny, kde je konkrétní lék skladem i s podrobnými informace, jako je telefon, přesná adresa a otevírací doba. U některých lékáren je možné v případě eReceptu lék zarezervovat. Tento portál nabízí i hlídání dostupnosti a zašle emailem informaci, až bude lék naskladněn.
Další informace k eReceptu, tedy k lékovému záznamu jsou rovněž na webu SÚKL Lékový záznam – ePreskripce. Lékový záznam, tedy seznam všech eReceptů, je dostupný nejen konkrétnímu pacientovi prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace. Sdílený lékový záznam umožňuje, aby s informacemi o tom, jaké léky pacient užívá, mohli pracovat lékaři a lékárníci a díky tomu správně pacientovi nastavit léčbu a chránit jeho zdraví. K údajům z lékového záznamu mají přístup pouze oprávněné osoby v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb pacientovi.
Podobnému tématu jsem se věnovala i v článku Originální léky versus generika aneb originál je jen jeden - Médium.cz.