Článek
Během prvních dvou týdnů bylo odhaleno více než 12 tisíc pochybení.
Do projektu se zapojilo 1 103 lékáren a objevily celkem 12 166 pochybení v průměru dvě denně. Česká lékárnická komora uvedla v tiskové zprávě, že velkou část představovaly chyby administrativního rázu, ale byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Potvrdilo se, jak je důležitá role lékárníků, který je poslední kontrolou před vydáním léků a má vliv na bezpečnost léčby.
Předepsání léků na více než 3 měsíce je v rozporu s vyhláškou a bylo nejčastější chybou. Lékárník je povinen snížit předepsané množství na tříměsíční pravidlo.
Mezi další zachycené chyby patřily:
- chybějící dávkování (870 případů),
- vysoká dávka včetně překročení maximální dávky (714),
- nevhodné dávkové schéma a načasování (707),
- jiná dávka, než kterou pacient užívá nebo má užívat (603),
- předepsání jiného léčivého přípravku, než bylo zamýšleno (507),
- potenciální léková interakce (372),
- nízká dávka (357),
- nevhodná léková forma včetně ohrožení stability (347),
- předepsání jiné síly léčivého přípravku, než bylo zamýšleno nebo než pacient užívá (317),
- duplicita v terapii (306).
Velká část chyb byla vyřešena přímo v lékárně, v mnoha případech byla nutná okamžitá telefonická konzultace s lékařem, který recept předepsal, v některých případech musel být pacient odkázán zpět k lékaři. Projekt poukázal nejen na chyby, ale především na nutnost spolupráce farmaceuta s lékařem. Bez kontroly farmaceutem mohlo dojít v některých zaznamenaných případech k závažnému poškození zdraví pacienta.
V tiskové zprávě komory je uveden případ: „Jednalo se například o situaci, kdy lékař omylem předepsal pětiletému dítěti inhalační kortikoid v síle pro dospělé (250 mcg). Farmaceut po telefonické konzultaci s lékařem zajistil předepsání správné dávky (50 mcg).“
„Recept s chybějícím dávkováním je formálně v rozporu s vyhláškou, ale větším problémem je, že ne všichni pacienti si pamatují informace, které jim sdělil lékař v ordinaci. Problémy související s dávkováním lze někdy vyřešit i bez lékaře díky lékovému záznamu nebo pohovorem s pacientem, ale v mnoha případech je nutné je řešit přímo s lékařem,“ varoval viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký. „Stejnou komplikaci představují situace, kdy byla pacientovi omylem předepsána jiná síla léčivého přípravku, než byla zamýšlena. Ještě vážnější jsou ale případy, kdy došlo k předepsání jiného léku, a to například kvůli podobnosti názvů. Takových případů bylo v průběhu projektu odhaleno přes 500.“