Hlavní obsah
Právo a státní správa

Návrh „náhubkového“ zákona nedopadne jen na novináře, ale i na bloggery

Foto: Pixabay

Mediální organizace upozorňují mimo jiné ve společném prohlášení na dopad zákona nejen na novináře, ale i na bloggery, na diskutující na sociálních sítích a v neposlední řadě i na politiky.

Článek

Začátkem dubna předložil změnu trestního řádu pouze ústně na ústavně-právním výboru sněmovny Radek Vondráček, tedy vlastně tajně, aby se o něm veřejnost nedozvěděla a neměla přístup k odůvodnění. Proč nebyl návrh zveřejněn ve standardním systému pozměňovacích návrhů jako všechny ostatní návrhy, vede přinejmenším k zamyšlení obzvlášť v době, kdy aktuálně probíhají velké kauzy jako Motol.

Důvodem návrhu je střet mezi právem na ochranu soukromí, presumpcí neviny a svobodou projevu a tisku. Má prý zabránit šíření zkreslených či neúplných informací o trestním stíhání osob, které dosud nebyly pravomocně odsouzeny.

Novela znemožní médiím informovat o závažných kauzách veřejnost. Prý bude zveřejnění přípustné, pokud bude zveřejnění informací ve veřejném zájmu třeba u veřejně činných osob nebo v kauzách, které mají zásadní dopad na veřejnost. Neumím si představit, kdo bude posuzovat, zda je možné informace zveřejnit či nikoliv. V některých případech by si museli novináři najímat právníky, aby sami nebyli trestně stíháni.

Informace ve veřejném zájmu by měly mít přednost před ochranou soukromí či před ochranou základních práv osob, které jsou součástí trestního řízení. Předložení návrhu začátkem dubna podpořili ve výboru přítomní zákonodárci a souhlas vyslovil i ministr spravedlnosti Blažek. Po vlně kritiky, která se zvedla na veřejnosti, a nejen od ústavních právníků, zákonodárci z vládních řad otočili a nesouhlasí. Jak by to dopadlo, pokud by se tajný návrh nedostal na veřejnost, lze jen spekulovat.

Zákon v současné podobě uvádí, že informace o totožnosti stíhané osoby nesmí zveřejňovat orgány činné v trestním řízení. Podle Vondráčkova návrhu by takové údaje nově nesměl zveřejňovat nikdo, tedy ani média. A v případě na odvolání se na veřejný zájem by nakonec rozhodoval soud. Novináři by tedy jména zadržených pro jistotu nezveřejňovali v obavě před soudními spory.

Zákon by se dotkl nejen novinářů, ale i bloggerů, diskutujících na sociálních sítích, a nakonec i politiků. Všichni by museli zákon dodržovat. Lze jen doufat, že návrh neprojde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz