Hlavní obsah
Aktuální dění

Nevozte z dovolené písek, mušle, kameny. A zákaz platí i pro tygří mast

Foto: Pixabay

Zákaz dovozu suvenýrů jako písek z pláže, mušle, kameny či jiné přírodní předměty platí od roku 2017 a hrozí pokuta ve výši od 500 až po 3000 euro, tedy okolo 13 tisíc do 76 tisíc korun.

Článek

Tyto suvenýry nejsou vhodné přivézt si domů jako upomínku z dovolené. Mohly by vás přijít draho.

Zákaz platí samozřejmě i na vývoz zvířat, ale pozor, zákaz se nevztahuje jen na živá zvířata, což je pochopitelné, ale i na výrobky z mrtvých částí zvířat a za tygří mast z Asie může přijít postih. Rovněž je zakázán vývoz suvenýrů vyrobených z želvích krunýřů, kožešiny, sošky vyřezávané ze sloních nebo nosorožčích klů.

Dovoz přírodních předmětů se řídí úmluvou Úmluva CITES - AOPK ČR a navíc je třeba si zjistit, zda v jednotlivých zemích neplatí jejich vlastní zákony. Platí to třeba i o kamíncích z pláže.

Pro ministerstvo životního prostředí zpracoval Ondřej Klouček manuál k úmluvě CITES a podle něj mezi zakázané výrobky patří také tyto: „Slonovina a výrobky z kůže slonů, rohy a trofeje nosorožců, kožešiny a kůže medvěda hnědého, vlka obecného, kočky divoké, rysa ostrovida, tygrů, gepardů, levhartů, jaguárů a jiných šelem, maso a jiné výrobky z kytovců, peří, vejce a vycpaní evropští draví ptáci a sovy, jeřáb popelavý, drop velký a malý, krunýře, želvovina a želví polévky z mořských želv atd.“

Vyvážet se nesmí třeba i korály či některé chráněné rostliny včetně jejich semen. Pokud už máte potřebu si něco odvézt na památku, je lépe si mušle nebo kamínky koupit v obchodech a nechat si doklad o nákupu.

Nasbírat si pár kamínků či trošku písku je obecně považováno za velmi neetické a v některých zemích trestné a problém můžeme mít na Sardinii, kde jsou za odnos písku z pláže udíleny pokuty v řádu desetitisíců, přísná pravidla jako Itálie má i Francie, Řecko, Austrálie, Havaj, Nový Zéland.

V Itálii platí i přísná pravidla na ochranu kulturního dědictví, která se vztahují třeba i na odštěpky kamenů ze starého zdiva a různé úlomky. „V Itálii platí přísný zákaz sběru a vývozu horské a mořské fauny a flory včetně oblázků, mušlí, písku, řas, mořské vody, a to i v minimálním množství. Pokuta za porušení zákazu činí 1 549 – 9 296 EUR,“ uvádí ministerstvo.

Do střetu se zákonem kvůli ochraně kulturního bohatství se můžete dostat i v Egyptě, který je plný cenných archeologických nalezišť.

Aktuální podmínky vstupu a pobytu na území cizího státu sdělí příslušný zastupitelský úřad daného státu a před odjezdem na dovolenou je lépe si podmínky ověřit, protože se mohou ve státech měnit.

V každém případě je bezpečnější si vzpomínky zakoupit a uschovat doklad o koupi, než riskovat, že se nám dovolená velmi prodraží, a to si pravděpodobně budeme pamatovat dlouho i bez suvenýru. My jsme si neodváželi suvenýry ani před rokem 2017 a vlastně nevím proč. Možná se nám to nechtělo tahat, nevím, a na památku jsme si koupili vždy jen nějakou maličkost. No, vlastně kromě jednoho případu. To ale maličkost nebyla, ba to nelze nazvat ani suvenýrem.

Na velkém trhu, respektive ve velké hale s použitým zbožím v Paříži jsme si zakoupili velkou krásnou starožitnou vyřezávanou komodu za zlomek ceny v Česku, ze které dodnes voní minulost. Výjimečně jsme do Paříže neletěli jako jindy, ale měli jsme s sebou větší auto, protože jsme do Paříže stěhovali na několik let dceru, která tam studovala, ale i po měření komody jsme se děsili, že se do auta nevejde. Vešla. Na každé straně zbývalo pár centimetrů.

Foto: Marta Dušková

komoda z Paříže

Při odjezdu z Paříže nás zastavila policie a já nemohla hned najít doklad, ale tenkrát jim stačilo, že jsem jej hledala. Zastavení bylo z jiného důvodu, hledali nějakého uprchlíka, takže my jsme je brzy přestali zajímat. Jo, tu komodu jsem si koupila na popud mého muže k narozeninám, které jsem v Paříži zrovna slavila. Dodnes trůní v našem obýváku plná skleniček na víno a šampus k obdivu všech včetně nás.

Podrobné informace k tématu jsou níže na odkazech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz