Článek
Nově by mělo být možné dluh na výživném přeprodat vymahačům pohledávek. Změna podle ministerstva spravedlnosti by měla zvýšit šanci, že se peníze dostanou k dětem dřív.
Jiný názor mají experti a varují, že víc peněz se k ochuzeným rodinám pravděpodobně nedostane a spíše hrozí růst agresivních praktik ve vymáhání. Výživné bude možné prodat jen za plnou hodnotu dluhů, ale to se přece vymahačským firmám nemůže vyplatit.
„Jediné riziko vidím v tom, že papírově se to sice prodá za sto procent, ale pak reálně za to dostanou jen třeba 80 procent, tady by to chtělo ošetřit,“ poznamenal vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.
Úplata se poskytuje pouze bezhotovostním převodem na účet, jak je uvedeno v návrhu zákona, o kterém mají senátoři rozhodovat tento týden. Kdo ale bude mít zájem za sto procent odkupovat pohledávky? S běžnými pohledávkami se přece obchoduje tak, že je obchodník koupí za výrazně nižší cenu, než je hodnota původního dluhu. Počítají s rizikem, že je dotyčný nikdy nezaplatí. A v případě dlužného výživného je riziko nesplacení vysoké. Většina neplatičů nic nevlastní, pracuje na černo nebo nepracuje vůbec.
Podle ministerstva spravedlnosti počet dětí, kterých se týká rozhodnutí soudu o povinnosti placení výživného, je téměř 300 tisíc a většinou se povinnost platit týká otce dítěte.
V posledních letech s neplaceným výživným pomáhá stát tzv. náhradním výživným, kdy za neplatiče hradí část alimentů. Náhradní výživné se týká jen těch, kteří mají exekuční příkaz.
Pokud projde plán ministerstva spravedlnosti a dlužné výživné se začne prodávat, podle některých neziskových organizací hrozí, že si obchodníci budou s vidinou zisku dramaticky navyšovat dlužné částky. Nejsem sice právník, ale nevidím žádná pozitiva na tomto zvláštním zákonu a navíc je v návrhu změna, která má omezit trestnost neplatičů výživného.
Okruh důvodů, kdy je považováno neplacení výživného za trestní čin, by se měl zmenšit a možná tím pádem zmizí účinný nástroj na neplatiče, aby své závazky hradili. Vězení je přece účinný nástroj strachu. Na druhou stranu z vězení se sníží schopnost placení a ještě stojí neplatiči hodně peněz.
Sněmovna má rozhodnout do konce týdne, pokud ovšem bude dodržovat náplň práce, kterou má určenou a bude se zabývat návrhy zákonů. Sněmovna nemá být místem dlouhých proslovů stále stejných protagonistů, kteří zdržují proslovy, které nikoho nezajímají a už vůbec nejsou k věci. A za osobní výpady a pocity je přece nikdo neplatí. Zapomínají, že je platíme my všichni za jejich práci a tu by měli odvádět beze zbytku.