Článek
A přestože bylo několikrát vysvětleno, že jen o události informovala na základě skutečných faktů, nelze přece pochybovat o trestním oznámení jako o faktu, jak to má v popisu práce novinář, urážky nepřestávají. Začalo to po zveřejnění informací o trestním oznámení na Filipa Turka, které na něj podala jeho bývalá partnerka za znásilnění a roky trvající násilí.
Bez ohledu na to, zda se trestní čin potvrdí či nikoliv, má novinář právo o důležitých událostech informovat a v této kauze je to možná důležitější než jindy vzhledem ke kandidatuře Turka ve volbách.
Útoky na novinářku zásadně odsoudil mimo jiné i Český výbor Mezinárodního tiskového institutu ve své tiskové zprávě ze dne 11. července. Institut žádá Motoristy, aby se distancovali od urážlivé kampaně proti Rychlíkové na sociálních sítích a vyzvali k tomu také své příznivce. „"Zvlášť znepokojující je, že se na osobně laděných urážkách podílí také účet na sociálních sítích s názvem ‚Hranatost‘, který Filipa Turka podporuje a má u některých příspěvků jako zadavatele/zpracovatele uvedené právě Motoristy sobě. Situace, kdy dehonestační kampaně pomáhají rozdmýchávat osoby blízké politickým stranám, považujeme za zvláště nebezpečné, protože mohou novináře vystavit skutečné hrozbě ze strany příznivců daných politiků,“ je zdůrazněno v tiskové zprávě.
Na základě nedávného výzkumu institut upozorňuje na zvyšující se útoky na novináře, a především na ženy-novinářky. Novináři jsou od toho, aby se zabývali důležitými tématy bez ohledu na to, jak mocného člověka se téma týká. Svobodná žurnalistika je pro každou demokracii důležitá a nepatří tam v žádném případě útoky, vyhrožování a agrese. Pod tímto tlakem a zastrašováním budou novináři přinejmenším důležitá témata opouštět nebo se rozhodnou profesi ukončit.
Nelze jistě popřít, že kritika je důležitá ve všech oblastech a je i součástí novinářské práce. Ale za konstruktivní kritiku nelze považovat urážlivé a násilné zprávy a vzkazy na sociálních sítích či dokonce vulgární komentáře, které jsou zaměřeny na vzhled, rodinnou situaci novinářky a některé z nich mají i sexuální podtext. Tady se nejedná o věcnou debatu, která patří ke svobodě tisku.
Útoky na novináře jsou skutečnou hrozbou svobody tisku a nenávistné komentáře neznamenají svobodu slova, tu už narušují. Svoboda slova neznamená, že mohu urážet beztrestně kohokoliv, komukoliv vyhrožovat, tady už se jedná o ohrožení práva novinářů, a to zejména u útoků, které už by mohly mít trestněprávní důsledky. Schovávat se na internetu za svoji anonymitu a všude šířit nenávist je dost zbabělé. Zajímalo by mě, zda by autoři nenávistných komentářů dokázali říct vše z očí do očí. Myslím si, že ne a cílem je zřejmě si ulevit a především rozdmýchávat nenávist mezi ostatní. Nenávist ale více zasahuje a ovlivňuje autora komentářů než konkrétního dotyčného.
Autor ponižuje především sám sebe a žít s nenávistí je myslím docela těžké. Zřejmě je ve svém vlastním životě dost nespokojený a hledá vášeň a zážitky, které mu chybí, prostřednictvím nenávisti a urážení ostatních. Pokud je člověk dostatečně sebevědomý, nepotřebuje si zvyšovat ego na úkor ostatních. Je lépe se soustředit na svůj život než řešit život druhých. Na to je život příliš krátký a nenávist život nezlepší.