Článek
To by člověk musel načítat všechny zákony, aby věděl všechno důležité. Ale nesnáším kritiku bez toho, aniž by věděla, jak to udělat jinak a já nevím. Pokud člověk ví, jaké informace hledat, tak to dnes není žádný problém. Ale jak zjistit, že možná máme problém, o kterém netušíme vůbec nic? Neznalost zákona neomlouvá. Pokud se staví nový dům nebo probíhá rekonstrukce půdy, upozorní na zákaz skladování věcí na půdě projektant či bezpečnostní technik nebo hasiči. A většinu lidí to překvapí.
Při pročítání jiných zpráv mě zaujala věta v titulku článku „Lidé nesmí skladovat věci na půdě“ a začala jsem se tématem, i když zrovna my nevyužíváme půdu jako sklad pro nepoužívané věci, zabývat.
Na půdě se správně nesmí nic skladovat a zákaz je právně zakotven v Zákonu o požární ochraně, v Zákonu o požární prevenci, řídí se normou ČSN 73 0802 a dalšími předpisy. Aby mohla být půda považována za bezpečnou, musely by na ni být použity nehořlavé materiály. Posoudit to může jen projektant.
Půdy jsou navrženy jako nevyužívaný prostor a je tedy zakázáno tam cokoliv ukládat, nejsou zde například navrženy únikové cesty. V případě požáru není lehké hasit půdu plnou odložených věcí.
Pokud hasiči přijdou na to a oni na to přijdou vždy, že půda nebyla prázdná, ale plná odložených věcí, neuhradí pojišťovna nic z pojistné události, protože je to porušení zákona.
Pokud půdní prostor splní požadavky požární ochrany, tzn. podle projektu by byla půda realizována jako prostor určený ke skladování, a splněny normy a zákony, je možné jej ke skladování využít.
Podle odborníků téměř žádná půda nesplňuje požadavky pro skladování, ať už je v rodinném nebo bytovém domě. Pro ověření, zda je půda bezpečným místem, je nutné se spojit s projektantem pro pozemní stavby nebo přímo se specialistou, který se zabývá požární bezpečností staveb. V opačném případě je nutné půdu vyklidit, jinak by nás to mohlo přijít draho.