Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vykonání potřeby do moře jen pod pokutou. Další zákaz na plážích u moře?

Foto: Pixabay

Mezi další zákazy na zahraniční dovolené patří močení do moře, za který vám může být udělena pokuta.

Článek

V této souvislosti mě napadá, jak nějaká kontrola zjistí, zda jsem potřebu do moře vykonala či nikoliv.

S výzvou zákazu močení do moře přišla švédská vědkyně Anna Björnová z Vědeckého centra Baltského moře ve stockholmském muzeu Skansen. Pro mořskou vodu je příliš obtížné se s močí vypořádat, tvrdí vědkyně. Takové chování škodí životnímu prostředí a jeden litr lidské moči zvyšuje růst a množství vláknitých řas o pět až sedm kilogramů.

Na jihu Evropy v některých oblastech je močení v moři zakázáno. V okrese Malaga byla v loňském roce schválena vyhláška na ochranu moře zakazující močení pod vodou na 25 plážích. Hrozí pokuta přes 18 tisíc korun. Stejná částka je policií vymáhána na severu Španělska v okolí města Vigo a k zákazu se přidávají další španělská města. Souvisí to s nadměrným turismem, který přináší potíže v mnoha zemích a s tím souvisí prý i čůrání do moře. A tučnou pokutu 660 EUR můžete dostat ve španělském městě Benidorm i za používání mýdla a šamponu ve sprchách na pláži, ale to bych ještě pochopila.

Zákazu na pláži rozumím, to se dá aspoň zkontrolovat a rozhodně je to nehygienické, ale jak kontrolují plavčíci čurání do moře, o tom zmínka nikde není. Zákazů na plážích přibývá geometrickou řadou a obávám se, že už jen málokdo se v tom vyzná.

Jak škodí čůrání v moři v tom obrovském prostoru vody, mě tedy překvapilo a říkám si, jak je to možné. Jak je možné vůbec vyzkoumat jeho škodlivost, tady to přece nebude lehký výzkum.

A co mě potěšilo, nesouhlasí ani vědci z Americké chemické společnosti a vyvracejí tyto představy: „Naším posláním je dát vám vědět, že je naprosto v pořádku jít do oceánu“, protože „množství močoviny v naší moči je zanedbatelné ve srovnání s objemem moře“.

Nabízí se otázka, kde je tedy pravda. Hodně výzkumů vědy beru s rezervou a tady se svým selským rozumem přikláním rozhodně k americkým vědcům. A ještě by mě zajímalo, jakým způsobem se povedlo švédské vědkyni zjistit poměr mořské vody a moči a od jakého množství koncentrace to škodí životnímu prostředí. Nikde jsem se nedočetla, jak dlouho takový výzkum trval. Já to vidím na hodně let, aby mohla být data relevantní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz