Hlavní obsah
Finance

Vyšší dohled nad bankami může přinést více jistoty pro naše finance

Foto: Pixabay

Senát ve čtvrtek 3. července schválil vládní předlohu úpravy zákonů, která zajistí pro Českou národní banku více pravomocí při dohledu nad bankovním trhem.

Článek

Předloha upravuje zákony v souvislosti s činností poboček zahraničních bank ze států mimo Evropskou Unii.

Podle předlohy budou muset banky předem hlásit ČNB změny ve statutárních orgánech a v dozorčí radě, které budou plánovat, budou muset poskytovat informace k posouzení dotyčné osoby a ČNB bude rozhodovat, zda jsou splněny zákonné podmínky pro výkon funkce.

Zákon obsahuje definici rizik, která musí v návaznosti na požadavek evropské směrnice CRD VI zahrnout finanční instituce do svých strategií. Banky budou muset dbát při výběru osob do řídicích orgánů rovněž na rovnost pohlaví.

Část zaměstnanců centrální banky bude nově předkládat přehled cenných papírů, které vlastní a opatření by se mělo týkat těch, kteří vykonávají dohled či dozor nad institucemi zabývající se úvěry. Mělo by se tím snížit riziko střetu zájmů.

Foto: Pixabay

ilustrační foto

Návrh předložilo ministerstvo financí s cílem posílit odolnost sektoru financí v EU a zajistit vyšší ochranu finanční stability. Zákon by měl platit od ledna 2026. Člověku většinou nedochází, jaká rizika hrozí, pokud chceme zhodnotit své finance.

My s mužem v našem pozdním věku sázíme na stabilní banku, kterou jsem fakt vybírala a přešli jsme před několika lety k této bance od jiné stabilní, kde mi přestala vyhovovat stoupající složitost obsluhy internetového bankovnictví a já nechtěla trávit neustálou aktualizací zbytečně čas. Byla to dokonce banka, kde jsem dřív pracovala, takže jsem její systém dobře znala, ale místo zjednodušení přicházelo zvyšování složitosti systému .

U současné banky, kde jsme již více než dvanáct let, máme založen i spořící účet, kde se tedy vzhledem k současným úrokům nedá hovořit o zhodnocení. Já si ještě pamatuji mnohem vyšší úroky, které se i vzhledem k rostoucí inflaci vyplatily, ale to už patří historii.

Nám spořící účet vyhovuje, finance máme v dosahu hned, kdykoliv je potřebujeme, ale zároveň jsou chráněny před námi, aby nebyly úplně dostupné na výběr kartou jako běžný účet. Člověk o platbách víc přemýšlí, ale vzhledem k neočekávaným výdajům, kdy jako v loňském roce nákup nového plynového kotle a s tím spojená instalace a další nutné úpravy stál přes 120 tisíc Kč, je dostupnost financí nejdůležitější. A přiznám se, když je některý měsíc z důvodu větších nákupů pro nás náročnější, „půjčíme“ si peníze ze svého spořícího účtu. Ale já k pobavení svých známých, jakmile dorazí naše důchody (ježíš tohle slovo nesnáším), vracím peníze zpět na spořící účet. Už je pro mě důležitá jistota, že bude kam sáhnout při nenadálých událostech a v našem věku tam bohužel už patří i nemoci.

V minulosti jsem žila podle principu „a po nás potopa“ a byly pro mě důležitější zážitky s našimi třemi dětmi než nějaké úspory. Chodili jsme do divadel a některá představení vzhledem k naší početné rodině vyšly třeba i na 2500 Kč a to hovořím o 80 letech, chodili jsme na výstavy, jezdili na výlety, chodili na večeře, prostě jsme investovali hlavně do zážitků a samozřejmě do vzdělávání našich dětí. A tenkrát tento můj trochu bohémský způsob chování k financím usměrňoval můj muž. Dnes jsme si role vyměnili a trochu „Harpagon“ jsem já.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz