Hlavní obsah
Bydlení

Jak dosáhnout anglického trávníku aneb můj výběr vřetenové sekačky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martin Dolina

Střih na 14 mm

21. 8. 13:34

Swardman - česká jednička ve výrobě a vývoji vřetenových hobby sekaček na světě.

Článek

Hledal jsem, asi jako někteří z vás, novou vřetenovou sekačku pro domácí použití. Nakonec jsem se po zvážení všech pro a proti rozhodl pro Electru 55 od Swardmanu.

Níže popíšu, co mě k tomu vedlo a třeba to pomůže s výběrem i někomu dalšímu.

Allett (Anglie), Swardman (Česko), ELO 1 (2,3,4,…nejspíš padlo podle všeho, aspoň tak to vidím)

Allett Stirling 51 – byl jsem z 90 procent rozhodnutý do ní jít, myslel jsem si, že je to ta nejlepší sekačka pro tohle domácí použití, ale pořád mně tam něco nehrálo, hlavně ta cena a další věci…

když jsem se podíval na cenu EGO rotační sekačky (záběr 51 cm) se stejnými řídítky, 7,5 Ah baterkou a rychlonabíječkou tak je 28 tis vs Allett Stirling stojí 123tis s 6 vřetenem a 5Ah baterkou,trochu rozdíl, ne?

Šel jsem dál a zeptal se přímo výrobce Allett Mowers na to proč je tak drahá, na to proč střihá rozdílně na každé straně vřetena min. cca o 2mm a tím dělá jakoby zuby v pásech a taky proč mají zadní ocelový pogumovaný válec (může pak reznout), který se stejně opotřebí přejížděním přes zpevněné povrchy a nájezdy na trávník?

Navíc se tam měl snad objevit i problém s pojezdem po roce používání…no…a…dostal jsem jedinou odpověď a to, že jich prodali tisíce…na to jsem se ale neptal. WTF??? 🫣

Další cesta mě zavedla k panu Jozef Baran z www.densiflora.sk, který předvádí a prodává jak Allett, tak Swardman. Měli jsme spolu asi 2 hodinový telefonický rozhovor a bavili se o všem možném co se týká trávníku, travních směsích, lipnici roční (to hlavně), nemocí trávníku, ortivy, vody, atd. a taky sekaček…

pan Baran má opravdu dlouholeté zkušenosti a je maximální detailista a perfekcionista.

Takže si říkám, objednej si zdarma předvedení Swardman Electra, za to nic nedáš a aspoň budeš mít možnost srovnání (Stirlinga jsem popravdě na živo neviděl (jen video recenze)), ale kamarád má nového Allett Kensington 51 a už jsem ho u sebe testoval…no moc mě nenadchl, abych pravdu řekl. Je znát, že koncepčně je tato sekačka velmi zastaralá.

Mimo jiné, kamarád co má nového Kensingtona 51 byl u mého prvního sečení (střihání) s Electrou, je to strojař, pracuje v České zbrojovce v oddělení, kde se vyrábí díly do motoru letadel a když viděl kvalitu vřetena u Swardmanu, tak říkal, že to je jiná liga oproti Allettu, sváry, konstrukce a masa materiálu je u Swardmanu o hodně lepší.

Swardman má hliníkové ozubené kolečka vs. Allett plastové (u Stirlingu potřeba dokoupit redukci.) Navíc cena kazet Swardman vs Allett… Allett je má o hodně dražší.

Asi za 3 týdny od on-line objednání předváděčky přijel pan Dvořák ze Swardmanu a sekačku dovezl a předvedl, vysvětlil do posledního detailu a já byl tak nějak uchvácen jak dokonalá je, ani jsem tomu nevěřil…nebyla možnost ji vyzkoušet na trávníku, jelikož pršelo, tak jsem si alespoň zajezdil v garáži.

Na druhý den jsem najel na stránky www.swardman.com a sekačku si nakonfiguroval dle svých požadavků a potřeb a využil letních SUMMER 15 procent slevu…do týdne jsem ji měl doma dle konfigurace:

Electra 55 červeno-hnědá s transportními kolečky, stěrkou předního a zadního válce, krytem bočnice, koženými řídítky, držáku na nápoje a držáku na telefon

6ti-nožové vřeteno (na vyšší výšku sečení a letní teploty) 55cm

10-ti nožové vřeteno (na sečení pod 20mm) 55cm

Groomer 55cm

Vyčesávací kazeta 55cm

Nástěnný držák na kazety

Foto: Martin Dolina

Celá zabalená sestava

Foto: Martin Dolina

Sestava

Dostal jsem se na cenu o dost níž než za „holého“ Allett Stirling a mám vše co potřebuji k tomu, aby trávník nějak extra mohl vypadat…no usiluji právě o ten pravý anglický, i když s českou sekačkou a i když je složený z kostřav a ne jílku vytrvalého nebo-li anglického.

První dojmy:

Naprosto úžasná, mám ji cca měsíc, ale musím říct, že mě fakt překvapila…velká výhoda jsou transportní kolečka, kdy nejedete po válcích, což prostě u přejezdů na Alletech vždy musíte jet a je to prostě kravál.

Musím také potvrdit, že Electra je opravdu extrémně tichá a lehce ovladatelná s dvěma oddělenými nerezovými válci vzadu.

Navíc tam dávají integrovanou baterku, která by měla opravdu vydržet jak kapacitně, tak životnostně (10 a více let), je to typ, který se dává do FVE systémů a měla by zvládnout poséct 1400m2 na jedno nabití.

A navíc já chci použít Groomer a hned sekat a při tom nepřehazovat baterky a dobíjet, přehazovat jen kazety, což mně zabere cca 2 minuty.

Foto: Martin Dolina

Držák kazet

Rychlost vřetene se otáčí s rychlostí pojezdu, takže je vždy konstantní střih na ujetý metr, pak už jen záleží jaké vřeteno zvolíte. Při regeneračních kazetách se dá rychlost otáčení nastavit na maximum.

Electra má i tempomat, takže si můžete zaseknout rychlost a sekačku spustit a držet jednou

rukou a jedete, sekáte a klidně si dát loka toho piva v plechu co máte v tom držáku na nápoje, prostě pohodička. (značku piva nech si každý zvolí sám dle chuti) 😁 Rychlost pojezdu se dá měnit i při zapnutém tempomatu a Electra zrychluje vždy při rozjezdu plynule tzn. pozvolný náběh

A teď ještě něco z Anglie, když se za mě ty jejich sekačky moc nevydařily. (no popravdě udělal bych skoro životní chybu se Stirlingem)

Mám ve svém osobním vlastnictví moto Triumph Rocket 3R. Je to anglická motorka, je to nejsilnější (obsahově) sériově vyráběná motorka na světě a musím říct, že po cca 800 ujetých kilometrech je nejen rychlá, ale dokonale sladěná, vyvážená, agilní na to jakou má váhu a výkon, má nové technologie včetně abs, protiprokluzu, tempomatu a plně grafického digitálního displeje…za mě TOP of the World v sériově vyráběných strojích, stejně jako v sekačkách Electra. Nic lepšího v podobné ceně za mě prostě na trhu není!

Foto: Martin Dolina

Triumph Rocket 3R

Electra má navíc zpátečku (to nemá ani můj Triumph, ale nějak si s ním dokážu poradit i při té jeho váze).

Zatím to vypadá takhle:

Swardman Electra 55 forever…

Triumph Rocket 3 R forever…

P.S. Kdyby se někdo chtěl dojet na Electru podívat a zajezdit si, tak jsem po domluvě k dispozici. Jsem ze Zlínského kraje.

Máme i skupinu na facebooku o skoro 27tis. členech…jmenuje se „Anglický trávník“.

https://m.facebook.com/groups/494788805282562/

Podpis:

https://instagram.com/martin.dolina?utm_source=qr&igshid=NGExMmI2YTkyZg%3D%3D

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz