Článek
Není divu, že Spojené státy (332 mil. obyvatel, 21 bilionů USD HDP) chtějí, aby ruskou agresi na Ukrajinu řešila primárně Evropa (EU+UK 514 mil. obyvatel, HDP 19,6 bilionu USD, s Ukrajinou dokonce 551 mil. obyvatel a HDP přes 20 bilionů USD), přičemž Rusko má 146 milionů obyvatel – skoro 4× méně než EU+UK+UA a HDP 1,5 bilionu USD, tedy 13× méně.
Pokud se Rusku nepodaří nás úplně rozdělit hybridní válkou (a je v ní fakt dobré a vede jí proti nám už dlouho a úspěšně), tak bychom s i s ním měli poradit.
To vše sleduje pozorně Čína (1400 milionů obyvatel, HDP 15 bilionů USD), která čeká, jak si poradí Západ s Ruskem a pokud ucítí příležitost, tak začne silou prosazovat svoje zájmy a začne útokem na Taiwan. Čína zatím pomáhá Rusku technologiemi a obcházet sankce a dovolila Kimovi poslat Rusům severokorejské vojáky a munici.
Proto je pochopitelné, že USA, které jsou schopny na rozdíl od EU vojensky operovat globálně, šetří síly a svým způsobem zadržují Čínu. Pokud by se USA vrhly do války v Evropě, chyběly by jim síly v Asii a Čína by toho hned využila.
Obrovskou chybou, za kterou nyní platíme, je, že evropští vůdci ignorovali mnohá varování, počínaje legendárním Putinovým projevem na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, dále vpádem Ruska do Gruzie 2008, Gerasimovou doktrínou, pokračujíc napadením východní Ukrajiny a okupací Krymu 2014, konče ruskou intervencí do Sýrie a záměrným vyhnáním milionů syrských uprchlíků v 2015 a přes všechny Putinovy lži a porušení všech smluv Ruskem se snažili tvářit, že se nic neděje a že se s Putinem vše nějak vysvětlí a dohodne.
Dávno jsme měli říci Rusku NE, dávno jsme měli více zbrojit, dávno jsme měli na Rusko uplatnit nejtvrdší sankce a dávno dbát na energetickou nezávislost.
Jak z toho ven? No, musíme z Evropy také udělat velmoc nejen ekonomickou, ale i politickou a vojenskou.
Politicky musíme EU integrovat a budovat federativní EU. V bezpečnostních a zahraničně-politických otázkách se musíme zbavit veta a přejít na kvalifikovanou většinu. Asi každý chápe, že v USA nemůže Severní Dakota nebo v Rusku republika Kalmycko blokovat zahraniční a bezpečnostní politiku. Nemůžeme to mít jinak.
Vojensky musíme vytvořit společnou armádu jako evropského pilíře NATO, společné velení, společné nákupy, jednotné zbraňové systémy.
Musíme výrazně zvýšit výdaje na obranu a posílit operační schopnosti evropské armády.
Musíme stáhnout strategickou výrobu z Číny a nastavit alternativní dodavatelské řetězce.
Ale ze všeho nejdříve se musíme spojit a dát Ukrajině veškerou vojenskou, ekonomickou i politickou pomoc, dát jí bezpečnostní záruky a vytvořit společné evropské vojenské síly, které budou v případě příměří dislokovány na Ukrajině. Nesmíme Ukrajinu zradit, nesmíme Ukrajinu ztratit a nechat jí Rusku. Je v našem zájmu mít Ukrajinu na naší straně.
Od USA potřebujeme jenom jaderný deštník, aby Rusko nemělo choutky použít jaderné zbraně. Ty mají v Evropě v malém počtu jen Francie a Británie.
Zní to jako sci-fi, bude to náročné, bude to stát spoustu peněz a úsilí, bude to bolet, ale pokud to všechno neuděláme, tak to bude bolet a stát mnohem víc. Rusko má všeho méně. Má jen víc drzosti a víc tvrdosti. Musíme mít odvahu a odhodlání. Když je ukážeme dostatečně jasně a zastrašíme již tak oslabené Rusko naší jednotou a silou, nebudeme muset ani bojovat.
Ano, můžeme to všechno neudělat a doufat, že se nic nestane. Ale je jasné, že každá evropská země je sama malá a sama se Rusku a Číně neubrání – vůbec ne vojensky, ale ani politicky a obchodně.
Pokud budeme pevní a jednotní a nenecháme se nikým rozdělit tak půlmiliardy Evropanů s 20 biliony dolarů HDP nepřemůže nikdo.
Můžeme to všechno neudělat a čekat, ale vlastně si teď vybíráme, jestli budeme zejména ve východní Evropě žít jako svobodní Evropané nebo jako ruští lokajové.