Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Bourání přehrad? Zvítězilo Španělsko. EU prý donutí i nás

Foto: Pixabay

Jestli se něco komunistům povedlo, byla to Vltavská kaskáda. Devět přehrad, které už mnohokrát zachránily Prahu a další území před ničivými povodněmi. V tomto ohledu se tedy může zdát nepochopitelná snaha o likvidaci přehrad, ať už je to kdekoli.

Článek

Tragikomická se jeví zvláště informace, že nejlepší v likvidaci přehrad na řekách bylo v posledních letech Španělsko. Jenže právě Španělsko s masivními lijáky a řekami vylitými z koryt to s ohledem na aktuální situaci a následky záplav odskákalo nejvíc.

„Dobrá práce na přehradách: rekordní počet odstranění bariér pomáhá obnovit řeky v celé Evropě. V loňském roce bylo odstraněno více než 300 bariér, což zlepšilo zdraví vodních cest a volně žijících živočichů, které podporují.“

Tento a jemu podobné komentáře si můžete přečíst na stránkách organizace Dam Removal Europe a cituje je i prestižní list The Guardien.

Mimochodem stejný list cituje i klimatoložku Friederike Otto, která ze záplav viní naopak změnu klimatu.

Nicméně se z uvedených zdrojů zároveň také dozvíme, že v roce 2022 byl v celé Evropě odstraněn rekordní počet říčních překážek, včetně přehrad a jezů, přičemž nejméně 325 bylo odstraněno v 16 zemích, což umožnilo řekám volně proudit a migrujícím rybám se dostat do oblastí rozmnožování.

„Dam Removal Europe“ – možná si říkáte, co to jako je? Další zbytečná neziskovka? Jenže i tahle organizace je jednou z mnoha, které finance nikdy nedojdou a pravděpodobně ani španělská tragédie jim je neutne.

Sponzory těchto lidí jsou totiž takové organizace, jako je Světový fond na ochranu přírody (to je ten, co má ve znaku tu roztomilou pandu) a třeba také Evropská investiční banka.

Pojďme ale dál.

Ve své výroční zprávě za rok 2022 Dam Removal Europe uvedlo, že Španělsko je, co se týče likvidace přehrad, již druhým rokem v čele se 133 odstraněními, následované Švédskem a Francií.

Foto: Dam Removal Europe

Rušení vodních bariér 2021

Jak to ve vítězném Španělsku dopadlo, když řeky nestačily pojmout vody z lijáků, asi všichni víme…

Pokud si ale myslíte, že v české kotlině jsme v bezpečí, tak byste měli věnovat pozornost dalším řádkům.

„V Evropě sílí snahy o odstranění nepřirozených bariér vodních toků. Jen loni jich zmizelo 325 v šestnácti různých zemích, celkem se podařilo zlikvidovat již přes šest tisíc překážek v podobě přehrad, jezů či propustí. Česko se do programu, jenž prospívá nejen rybám, ale i dalším živočichům, zatím nezapojilo, ale brzy se to má změnit,“ napsal k tématu rušení přehrad server iDnes.cz.

„Českou republiku tento krok nepochybně čeká. Evropský parlament v této chvíli projednává nařízení, na základě něhož bude v členských státech zajištěna obnova 25 000 km volně tekoucích řek. Dá se předpokládat, že několik stovek kilometrů z toho připadne i na Českou republiku,“ řekl k tomu před časem jistý Vlastimil Karlík z organizace Koalice pro řeky, kterého server iDnes.cz citoval.

Nejsem odborníkem na vodní hospodářství a nechci z uvedených dat usuzovat, že za španělským exodem byly jen zrušené přehrady, ale rozhodně stojí za to vysledovat, zda v Bruselu zmíněný návrh skutečně prošel a pokud ano, jak se týká České republiky, resp. Vltavské kaskády.

Pokud bychom se totiž měli na základě nějakého podobného nařízení zbavovat přehrad (vzpomeňme na to, jak dopadly obce na Jesenicku, kde přehrada měla být vybudována a nebyla), nebylo by to z mého pohledu to nejšťastnější řešení.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz