Článek
Jistě si ještě vzpomenete na první krok Víta Rakušana ve funkci ministra vnitra, který ale v rozporu se všemi zvyklostmi a dobrými mravy učinil, aniž by oním ministrem vlastně už oficiálně byl.
Ano, bylo to jednání s policejním prezidentem Janem Švejdarem, na kterém tomuto elitnímu policistovi naznačil, že s ním dále nepočítá.
Tehdy to sice vzbudilo údiv, a pokud bych si chtěl pomoct vládní rétorikou, tak to vyslalo špatný signál, ale ve finále se nad tím nakonec nikdo zvlášť nepozastavil a jelo se dál. Očekávání od nové vlády byla totiž vzhledem k tomu, co naslibovala obrovská a ctižádostivý učitel z Kolína byl v laufu a na vrcholu popularity.
Jenže tím to neskončilo.
Policie ve svém prohlášení lže?
Postupem času začaly prosakovat informace o dalších odchodech zkušených policistů, čehož vrcholem byl „vyhazov“ náměstka krajského policejního ředitele Jiřího Karáska, který skončil velmi tragicky.
Podle ohlasů z řad médií, odborníků i veřejnosti se totiž skutečně nejednalo o dobrovolný odchod, jak o něm informovala sama policie, která na svých stránkách uvedla doslova toto:
„Střídá ve funkci plk. Mgr. Jiřího Karáska, MBA, který na vlastní žádost po necelých 34 letech opustil řady Policie ČR k 31. 12. 2023 a na pozici náměstka působil od roku 2012.“
V souvislosti s tím, jak napsal server Neovlivní, se vyjádřil nečekaně ostře bývalý policejní prezident Jan Švejdar, když komentoval úmrtí svého přítele a dlouholetého šéfa hradecké kriminální policie Jiřího Karáska.
„Ten dostal infarkt ve čtvrtek. Tři dny poté, co po třech desetiletích ke konci roku skončil u policie,“ uvedl server doslova s tím, že někdejší šéf policie Švejdar tvrdí, že Jiří Karásek rozhodně od policie neodcházel dobrovolně. A naznačuje, že smrt jeho přítele s tím souvisí.
Další svědectví
To ostatně potvrdil i Robert Šlachta, další bývalý elitní policista, který byl odejit.
„Kriminálka byla celý jeho život. Čest jeho památce. Zemřel Jiří Karásek, celoživotní policista a srdcař. Znali jsme se a byl to můj kamarád, o to víc je tahle zpráva bolestná,“ napsal na svůj Facebook a dodal, že smutný je také celý kontext jeho náhlého odchodu.
„Od policie odešel nedobrovolně po 33 letech aktivní služby.“
K tragické události se na síti X vyjádřil i redaktor České televize Vlastimil Weiner, který s Karáskem často přišel do styku v rámci svojí profese a dobře se znali.
Děkuju Vám za vzpomínku. Jako novinář jsem byl jeho souputníkem už od dob, než začal velet kriminalistům v Ústí nad Orlicí. 33 a půl roku působil u @PolicieCZ.
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) January 5, 2024
„Pár hodin před smrtí mi plk. mgr. J. Karásek zcela otevřeně vyprávěl, jak to bylo s jeho odchodem od policie do civilu. Bohužel nebyl dobrovolný, nebylo to jeho rozhodnutí,“ je si Weiner jistý.
„Však vy asi tušíte,“ dodal ještě.
Důvod odchodu? Přátelství s bývalým prezidentem
Vrátím se ale k bývalému policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi. Toho smrt přítele velmi zasáhla. Z jeho slov, která mrtvému kamarádovi adresoval na svém Facebooku čiší velká bolest, úcta, ale i nespravedlnost a odhodlání nenechat věci jen tak.
„Stále přemýšlím proč… Proč odešel člověk, který zasvětil celý svůj život práci, kterou miloval, který byl policistou s velkým P, neskutečně dobrým a velkým srdcem, důsledně apolitický, poctivý, spravedlivý,“ to byla Švejdarova první slova.
„Měl dvě lásky,“ pokračoval dále a jmenoval rodinu a práci.
„Jirka byl můj velký kamarád, zažili jsme spolu spoustu hezkých ale i krutých zážitků. Proto jsme k sobě měli hodně blízko,“ dal bývalý policejní prezident nahlédnout do svého nitra.
Pak už ale pokračoval věcně a nekompromisně.
„A proto od něho vím, jakému nátlaku byl v práci vystaven. Vím od něj každé slovo, které mu bylo po příchodu nového ředitele řečeno s cílem se ho zbavit,“ usvědčuje Švejdar ze lži oficiální policejní vyjádření s tím, že je přesvědčen, že Karásek neodešel dobrovolně, ale byl donucen k tomu si žádost napsat.
„Důvod? Přátelství se mnou, křivdy z minulosti. Jiný důvod mu nesdělili.“
Jan Švejdar pak ještě píše o tom, že jeho kolega svoji práci miloval tak, že bez ni nemohl žít.
„Doslova. Jeho statné tělo to nedalo,“ naznačuje závěrem, že odchod od policie měl na Karáskův konec podstatný vliv.
Odpočívej v pokoji. Nenechám to být…
Svoje názory vyjádřili i bývalí policisté pod Švejdarovým příspěvkem.
„Je mi z toho smutno, když vidím, kam tu policii tlačí. Ten šmejd, co za tím stojí, se jen směje. Lituji kolegy, kteří v tom politickém prostředí musí dělat a bát se jak za komančů, co mohou komu říci. Byli jsme po sametové revoluci rádi, že je PČR apolitická, ale bohužel, vrací se to zpět,“ naznačil jeden z nich možné politické pozadí dění a dodal, že je rád, že u současného hledání třídního nepřítele už není.
„Jsem rád, že u toho nejsem. Hledání třídního nepřítele, to by mělo být již dávno za námi. Jsem spokojený, že mohu v rámci možností projevit vlastní názor. Zatím mi cenzura občas smaže příspěvky, či na čas zablokuje. To bych jako polda při současném vedení asi nedal,“ posteskl si nad stávající situací.
A dočkal se od své kolegyně odpovědi, že bude hůř.
„Přesně tak… a zjevně bude hůř, protože se všechno hroutí.“
Na závěr se ale ještě jednou vrátím k příspěvku bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara. Ten ho totiž uzavírá velmi odhodlaně a bojovně.
„Na Jirku nikdy nezapomenu, stejně jako nemůžu nikdy zapomenout okolnosti jeho odchodu. Odpočívej v pokoji Jirko. Nenechám to být.“
A já si jen přeju, aby dostál svému slovu. A každý poctivý (byť bývalý) policista s ním. Jen tak je naděje, že se karta obrátí.