Článek
Jako člen Správní rady Správy železnic a dlouholetý zastánce modernizace dopravy vnímám tento okamžik jako potvrzení, že ekologická a pohodlná železnice má v České republice své pevné místo. Doprava byla, je a vždy bude prioritou hnutí ANO – právě díky investicím do moderních technologií můžeme zlepšovat kvalitu cestování a současně chránit životní prostředí.
O modernizaci a ekologizaci usiluje Moravskoslezský kraj delší dobu. Je to vzorový příklad spolupráce státu a krajské samosprávy. Před cca pěti lety (za vlády Hnutí ANO) si kraj nechal zpracovat od ČVUT studii, jak dál s krajskou železnicí, a to ve vazbě na konverzi napájení, elektrizaci tratí a ETCS. Bateriový pohon se ukázal jako jedna z variant pro méně vytížené regionální tratě, kde by se plná elektrizace ekonomicky nevyplatila. Nové jednotky RegioPanter tak umožní přímá spojení bez nutnosti přestupu mezi elektrickými a dieselovými soupravami.
Jako odpovědného politika mě těší, že projekt je v režii české firmy - našeho domácího železničního průmyslu. Jde o známou nízkopodlažní elektrickou jednotku RegioPanter, vyráběnou společností Škoda Group z Plzně. Novou vlastností je instalace trakčních baterií na střechu vlaku. Ty umožňují dojezd až 80 km mimo elektrifikované tratě s maximální rychlostí 120 km/h v bateriovém režimu. Při jízdě pod trolejí se baterie automaticky dobíjejí, navíc je možné rekuperovat energii při brzdění.
S aktuální změnou jízdního řádu vyrazily do provozu první čtyři jednotky, a to na trati z Ostravy a Studénky do Veřovic. Během následujících dvou let jich České dráhy pořídí pro provoz v kraji ještě 15 na další tratě. Tím se České dráhy stanou prvním dopravcem v ČR, který běžně provozuje takový typ vlaků.
Kromě všeobecně kladného přijetí je korektní zmínit několik dalších témat. Tím prvním jsou investiční náklady pro Správu železnic na úpravu infrastruktury. V tuto chvíli máme vysoutěžená tři dobíjecí kontejnerová místa v ceně 92 milionů Kč. Další nákladem je však posílení trolejového dobíjení v jednotlivých stanicích (viz. foto) a vybudování zázemí pro aktivní odstavování jednotek ve stanici Frýdek -Místek. Celkové předpokládané investice na úpravu infrastruktury tak dosáhnout částky cca 550 milionů korun. A to rozhodně není málo. Výzvou bude i kolaudace a běžný provoz z pohledu hlukové zátěže (baterie mají aktivní chlazení a ohřívání). To vše jsou u nás novinky, ke kterým se musí všichni zúčastnění hráči (kraj, dopravce a SŽ) postavit čelem.
Věřím, že na severu Moravy tyto výzvy zvládnou a stanou se tak inspirací pro další kraje. Vážný zájem v tuto chvíli projevuje kraj Plzeňský a já jako patriot se určitě pokusím zahájit debatu o podobné možnosti v kraji Pardubickém. Zajímavých regionálních tratí, na které by se díky bateriím mohl vrátit železniční provoz, máme určitě dost. Mohli bychom tak navázat na modernizaci klíčového železničního uzlu Pardubice, která byla dokončena letos na jaře za téměř sedm miliard korun a která jasně ukazuje, že Pardubický region má ambici stát se jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů nejen v Česku, ale i v celé Evropě.
Závěrem přidávám svůj jasný pohled na budoucnost veřejné regionální dopravy v ČR. Projekty jako BEMU vnímám pozitivně a jsou dobrou inspirací. Musíme však najít odvahu ke změně celého systému. Již není možné, aby jeden kraj šel jednou cestou a některý jiný zcela opačně. Není možné, aby stát investoval desítky miliard do modernizace tratí, na kterých pak jiná krajská reprezentace přestane jezdit kvůli autobusové lobby (přesně toto udělal středočeský kraj pod vedením Hnutí STAN s dopravním radním Boreckým). Jako výzvu a společný úkol proto vnímám zahájení diskuze o mnohem větší koordinaci a společném plánování regionální dopravy na úrovni Ministerstva dopravy a všech krajů. Ušetříme nemalé prostředky a železnici můžeme udělat mnohem více atraktivnější a efektivnější než kdykoli předtím.
Technické parametry bateriového RegioPanteru:
- Délka jednotky: 52 900 mm
- Šířka skříně: 2 820 mm
- Výška vozu: 4 260 mm
- Kapacita: 140 sedadel (z toho 8 v 1. třídě), celkem až 323 cestujících
- Bezpečnost: vybaveno ETCS a systémem automatického vedení vlaku (ATO)
- Přístupnost: nízkopodlažní, bezbariérový interiér a toaleta pro osoby s omezenou pohyblivostí
- Prostor pro kola a kočárky: 9/4 míst
- Instalovaný výkon: 4 × 340 kW
- Maximální rychlost: 160 km/h v elektrickém režimu, 120 km/h v bateriovém režimu
- Napájecí systémy: 3 kV DC / 25 kV 50 Hz AC
- Dojezd v bateriovém režimu: až 80 km