Hlavní obsah
Knihy a literatura

Codex Seraphinianus: Tajemná kniha nebo umělecké dílo?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Italský umělec Luigi Serafini v roce 1981 stvořil dílo, které do dnešní doby budí vášně. Jde o záhadný vzkaz nebo se jedná o umělecké dílo?

Článek

Codex Seraphinianus je jedním z nejzvláštnějších a nejzáhadnějších děl, jaké kdy bylo vytvořeno. Tento ilustrovaný rukopis, poprvé vydaný v roce 1981, pochází z dílny italského umělce a designéra Luigiho Serafiniho. Na první pohled se může zdát, že jde o encyklopedii neznámého světa, plnou podivných ilustrací a textů v neznámém písmu. Nicméně, při bližším zkoumání se odhalí, že Codex Seraphinianus je mnohem víc než jen zvláštní kniha; je to umělecké dílo, které se pohybuje na pomezí surrealismu, fantazie a dekonstrukce.

Neznámý jazyk i písmo

Jedním z nejvýraznějších aspektů kodexu je jeho jazyk. Kniha je psána v kompletně vymyšleném písmu, které na první pohled připomíná skutečný jazyk, se strukturou odpovídající abecedě, slovy a větami. Přestože text vypadá koherentně a systematicky, nikdo dosud nedokázal tento jazyk rozluštit. Záhada tohoto písma fascinuje čtenáře už po desetiletí, a ačkoliv bylo vynaloženo mnoho úsilí na jeho dekódování, zůstává jazyk nepochopený. Serafini sám naznačil, že písmo nemá skutečný význam a že je spíše uměleckým vyjádřením než reálným jazykem, což dále přispívá k záhadě celé knihy.

Záhadné ilustrace

Ilustrace, které doprovázejí text, jsou neméně podivné a fascinující. Codex Seraphinianus je plný obrázků, které zobrazují fantastické bytosti, podivné stroje, neznámé rostliny a bizarní scény, které se zdají být vytrženy z nočních můr nebo snových světů. Tyto ilustrace mají jakousi vnitřní logiku, která je však pro čtenáře nedostupná, což jen zesiluje pocit tajemství a podivnosti. Některé obrazy vypadají, jako by byly záměrně vytvořeny tak, aby byly na hranici srozumitelnosti, a často kombinují prvky skutečného světa s naprosto nesmyslnými detaily. Tento surrealistický styl je jedním z klíčových prvků, který činí Codex Seraphinianus tak jedinečným.

Samotná struktura knihy připomíná encyklopedii nebo vědecký atlas. Rukopis je rozdělen do několika kapitol, z nichž každá se zdá být věnována jinému aspektu neznámého světa. Najdeme zde například sekce, které vypadají jako popisy neznámých zvířat a rostlin, diagramy podivných technologií nebo mapy imaginárních krajů. Tento uspořádaný přístup, kombinovaný s absolutní nesmyslností obsahu, vytváří zajímavý kontrast, který je jedním z hlavních zdrojů fascinace touto knihou. Čtenář je neustále přitahován na hranici porozumění, kde se zdá, že kniha dává smysl, ale při pokusu o hlubší pochopení se vše rozpadá do chaosu.

Serafiniho umělecká vize?

Mnozí se ptají, jaký byl Serafiniho záměr při tvorbě Codexu Seraphinianus. Někteří jej interpretují jako kritiku naší potřeby vše kategorizovat a rozumět světu skrze strukturované vědění. Jiní vidí knihu jako výzvu k přijetí tajemství a neznáma, jako připomínku, že ne všechno na světě může být pochopeno a vysvětleno. Serafini sám se vyhýbá jednoznačným vysvětlením, což dále podporuje mytologii a mystiku obklopující tuto knihu.

Od svého prvního vydání v roce 1981 se Codex Seraphinianus stal kultovním dílem. Přestože bylo vytištěno jen omezené množství kopií, kniha si našla cestu k širokému publiku a stala se předmětem mnoha diskusí a interpretací. V roce 2006 byla vydána revidovaná edice, která přinesla nové generaci čtenářů příležitost seznámit se s tímto záhadným dílem.

Zdroj: Wikipedia

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz