Článek
Když jsem byl osloven, zdali bych nezrecenzoval knihu Láska v Osvětimi, jež vychází ze skutečných události, které se na tomto neblahém místě odehrály, malinko jsem zaváhal. Hrůzy, které se v koncentračních táborech děly, se mi čtou strašně blbě. Každopádně jsem se nakonec rozhodl se do knihy pustit a musím říct, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem za poslední dobu udělal. A hned vám povím proč. Nejprve si však řekněme, o čem vlastně kniha Láska v Osvětimi je.
Bolestivý příběh
Příběh sleduje osudy dvou mladých lidí, jejichž životní cesty nemohly být odlišnější. Helena, slovenská židovka, vyrůstá v milující a soudržné rodině, obklopená láskou, porozuměním a bezpečím. Její svět je plný naděje a důvěry v budoucnost. Naproti tomu Franz, rakouský chlapec, vyrůstá bez lásky a skutečného zázemí. Chlad a odtažitost, které zažívá doma, především vinnou svého despotického otce, v něm probouzejí touhu po uznání a moci. V přesvědčení, že jedině tak se dokáže prosadit, si zvolí cestu zla rozhodne se stát členem jednotek SS. Osudy těchto dvou lidí se zdánlivě nemají kde protnout — přesto se tak stane. A právě v tomto střetu se rozehrává silné drama o vině, ztrátě, naději i lidskosti, která se může vynořit i tam, kde bychom ji nečekali.
Vyprávění Jany Vrzalové, české novinářky, publicistky a překladatelky, je silně inspirováno pohnutým životním osudem Heleny Citronové, osvětimské vězeňkyně číslo 1971, do které se zamiluje nelítostný a obávaný bachař Franz Wunsch. Helena dlouho vzdoruje, ale city nakonec opětuje. Šlo však o skutečnou lásku, nebo jen boj o holý život?
Syrovost bez příkras
Autorka si dala za cíl zprostředkovat atmosféru a ducha tehdejší dob, což se ji za mě povedlo výtečně. Kniha věrně popisuje celé to neblahé období, které bude navždy temnou skvrnou v naších dějinách. Zpočátku nenápadný a pomalý nástup nacistů k moci, poté jejich krutovládu, která světu přinesla především bolest, zmar a smutek, následovanou rozpadem snu o velkoněmecké říši. Na pozadí těchto událostí se pak odehrává silný a emotivní příběh dvou lidí, kteří by se za normálních okolností nejspíše nikdy nepotkali.

Přiznám se, že jsem při čtení oceňoval autorčinu o autentičnost. O tehdejší době vypráví bez příkras, syrově. Zkrátka tak, jak to tehdy bylo. Kromě toho má dar čtenáře upoutat svým čtivým přednesem. Zpočátku mi sice na mysl vytanula myšlenka Stephena Kinga o proškrtávání textu, autorka má totiž tendenci se opakovat, ale časem jsem to přestal vnímat a jen si „užíval“ neskutečný příběh, plný zmaru, smutku, zrady a bolesti.
Kniha má rozumnou délku, odhadem necelých čtyři sta stránek, což se dá zvládnout za dvě odpoledne. Navíc je od čtení se těžké odtrhnout. Byť kniha vypráví o nepředstavitelných hrůzách, které museli vězni v koncentračních táborech snášet, neskutečném bezpráví, které se jedni dopouštěli na druhých, a to jen kvůli jinému vyznání, rase, nebo orientaci, přesto je vyprávění chytlavé a poutavé.
Ocenit musím i informační přínos knihy, neboť autorka sice stručně, přesto výstižně mapuje dějiny od nástupu nacistů k moci až k jejich neslavnému konci. Chválím i to, že text je občas doplněn dobovými fotografiemi a dokumenty. Pár slov mám i k postavám, které jsou za mě vykreslené opravdu povedeně. Vskutku je zajímavé sledovat útrapy, pohnutky a celkově životy obou protagonistů. Autorka si se snaží nesoudit, ale jen popisovat realitu, která se tehdy udála, což se ji daří na jedničku.
Jděte do toho!
Opravdu musím říct, že jsem rád, že jsem se do knihy Láska v Osvětimi nakonec pustil. Titul ve mně zanechal nesmazatelný dojem, který ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. Co mě trochu mrzí, že kniha nemá větší impakt ve čtenářské komunitě, protože já osobně si myslím, že by si to bez určitě zasloužila. Mě tedy nezbývá na závěr nic jiného než knihu doporučit všem, kteří mají rádi silné příběhy, které vás zasáhnou.
HODNOCENÍ: 9/10