Hlavní obsah
Umění a zábava

Původní Vetřelec neztratil nic ze svého kouzla

Foto: Pixabay

V těchto dnech v kinech boduje nový Vetřelec: Romulus, který vzdává hold původním filmům. Rozhodl jsem se proto zjistit, zda si tyto klasiky udržely svou velikost i po letech.

Článek

Před necelými dvěma týdny vtrhl do kin nový Vetřelec s podtitulem Romulus. Režie se ujal poměrně neznámý Fede Alvarez, ale musím říct, že se mu podařilo natočit zajímavý kousek, který u diváků vyvolává především kladné ohlasy. Jedním z hlavních faktorů, proč je snímek relativně úspěšný, je jeho sázka na nostalgii a silné propojení s původními filmy. A vlastně proč ne? První dva díly si zaslouženě vydobyly statut nesmrtelné klasiky, na kterou fanoušci dodnes vzpomínají.

Co se týče novinky, ta zvolila neokoukané herecké obsazení, což ve výsledku vůbec nevadí. Naopak, film u diváků boduje a za první víkend se mu podařilo vydělat přes 108 milionů dolarů. Tento úspěch ukazuje, že nostalgie a respekt k původnímu materiálu mohou přinést velmi dobré výsledky, a to i s novým režisérem a svěžím hereckým týmem.

Scottův výtvor téměř nezestárl

Na popud vydání nového pokračování Vetřelce jsem se rozhodl vrátit k původním dvěma filmům této legendární série a musím říct, že mě upřímně překvapilo, jak skvěle tyto snímky zestárly. Obzvlášť jsem se obával filmu Vetřelec z roku 1979, ale s klidným srdcem mohu potvrdit, že Ridley Scott vytvořil skutečně nadčasové dílo, které i po 45 letech od svého vzniku dokáže stále fascinovat a zaujmout.

Je pravda, že některé efekty nezapřou rok, ve kterém byly vytvořeny, a například počítače na palubě lodi Nostromo mohou dnes působit téměř komicky. Avšak tyto drobné nedostatky jsou naprosto zanedbatelné ve srovnání s tím, jak silně film působí. Vetřelec zůstává i po téměř pěti dekádách poctivou a intenzivně nervy drásající podívanou, která stále dokáže vyvolat husí kůži a zaujmout svým unikátním způsobem, jakým kombinuje prvky sci-fi a hororu. Je to film, který zůstává neochvějně skvělý, a jeho vliv na žánr i dnes zůstává nesmazatelný.

Vetřelci dokážou pořád nadchnout

Špatně na tom není ani pokračování z roku 1986, tedy film Vetřelci. Režisér James Cameron, který se ujal vedení tohoto projektu, zvolil poněkud akčnější přístup, který se odlišuje od atmosférického hororu prvního dílu. Pro mě osobně je „dvojka“ rozhodně nejoblíbenějším dílem celé série, a to z několika důvodů. Za prvé, film je nabitý akcí a neustále se v něm něco děje. Cameronův přístup přináší intenzivní napětí a dynamiku, která vytváří úplně jiný zážitek než první film. Vetřelci úspěšně rozvíjejí a rozšiřují příběh, který byl nastolen v původním Vetřelci, a zároveň přinášejí nové a vzrušující prvky. Dalším důvodem, proč mám Vetřelce tak rád, je fakt, že jsem je viděl jako první. Měl jsem tu čest s tímto pokračováním ještě před tím, než jsem se dostal k prvním dílu. Tento časový předstih umožnil „dvojce“ vytvořit u mě silný první dojem, který si dodnes uchovávám. Jsem opravdu rád, že i po letech je to stále dílo, které stavím na osobním žebříčku velmi vysoko. Co možná působí archaicky, je dabing, ale to je opravdu maličkost, kterou lze snadno vyřešit. Zkrátka si film pusťte v původním znění.

Další díly nebrat?

Mám trochu obavy pustit se do dalších dílů, zejména do třetího. Tento film, známý jako Vetřelec 3, nebyl dobře přijat už v době svého vzniku, což ve mně vyvolává pochybnosti, zda mě dokáže zaujmout i dnes. Film z roku 1992, který režíroval David Fincher, měl problematickou produkci, což se projevilo i na jeho konečné podobě. Ačkoli má film své zastánce, kteří oceňují jeho temnou a depresivní atmosféru, obecně se považuje za slabší pokračování ve srovnání s předchozími dvěma díly.

Malou naději však vkládám do dalšího pokračování, Vetřelec: Vzkříšení z roku 1997. Tento film, který režíroval Jean-Pierre Jeunet, sice také nezískal příliš velkou přízeň u diváků ani kritiků, ale musím přiznat, že mě osobně docela bavil. Ačkoli se snímek odchyluje od stylu předchozích filmů, nabízí několik zajímavých nápadů a vizuálních momentů. Nejvíce mi však utkvěl v paměti kříženec Aliena a člověka. Brr, jen při vzpomínce na něj mě znovu mrazí.

Přesto stále nejsem úplně rozhodnutý, jestli se do těchto dvou dílů pustím. Na jedné straně se bojím, že by mi mohly pokazit zážitek, který jsem si vytvořil díky prvním dvěma filmům. Na druhé straně bych si mohl nechat uniknout zajímavou část tohoto filmového univerza. Jedno je ale jisté: Vetřelec: Romulus, nový přírůstek do série, mě velmi láká, a na ten se určitě podívám.

Zdroj: IGN, ČSFD

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz