Hlavní obsah
Umění a zábava

Vydejte se napříč starověkým Řeckem v knize Archeologie, má lásko

Foto: Martin Kudělka

Archeologie, má lásko je kniha, která s nečekanou lehkostí propojuje vědecký pohled na minulost s osobními příběhy a vášní pro obor. Autor nás zve na cestu nejen do hlubin země, ale i vlastního nitra, kde se archeologie mění v životní filozofii.

Článek

Máte-li rádi příběhy z historie, konkrétně ze starověkého Řecka, možná by vás mohla zaujmout kniha řeckého archeologa Dr. Theodora Papakostase, který je znám díky svému projektu Archeostoryteller. Dr. Papakostas si dal za cíl předávat historické informace jednoduchým a především zábavným způsobem. Jedním z jeho počinů je i kniha Archeologie, má lásko, která balancuje na pomezí románového zpracování a literatury faktu.

Napříč historií

I když knihy o historii cíleně nevyhledávám, když se mi nějaká dostane do rukou, většinou po ní s chutí sáhnu. To je případ i teto novinky nakladatelství Beta. Její anotace mě ihned utvrdila v tom, že kniha Archeologie, má lásko bude stát určitě za přečtení. Píše se v ní, že autor knihy, Dr. Theodore Papakostas, nabízí podmanivou cestu do hlubin starověku. Což zní opravdu lákavě. Text však dále pokračuje: V těsném prostoru athénského taxíku zažijí náhodní spolucestující horskou dráhu emocí. To, co začíná jako den v pekle, se pomalu mění v cestu napříč staletími. Hrdinové a darebáci, bohové, polobozi, lidé a zvířata se účastní oslnivých, dojemných příběhů, které všech pět cestujících spojuje s prastarou zkušeností a naším společným lidstvím.

Foto: Martin Kudělka

Jednoduše a srozumitelně

Jak už jsem zmínil v úvodu, jde o populárně-vědeckou knihu s využitím beletristických prvků. V praxi to funguje tak, že autor nejprve uvádí téma formou konverzace se svými spolucestujícími v taxíku, a teprve poté přechází k výkladu konkrétní historické události či k popisu významné osobnosti. A nutno říct, že je to velmi zábavné. Tedy alespoň zpočátku. Prvních asi sto stránek jsem měl knihu problém odložit a hltal jsem každý příběh, který mi autor předložil. Problém je však v oné vyprávěcí části, neboť ta po nějaké době začne působit strašně uměle a kostrbatě. Navíc jednotlivé postavy nejsou moc sympatické. Tedy až na samotného autora, který to vyvažuje. Člověk si pak začne říká, jestli by nebylo lepší o daných osobách či událostech starověkého Řecka vyprávět bez onoho úvodního klábosení.

O historii zábavně

Ve výsledku však nemůžu říct, že bych se nebavil. Kniha Archeologie, má lásko je nabita zajímavými informacemi, které jsou navíc předány jednoduchou a srozumitelnou formou. Škoda, že autor nezapracoval na oné konverzační části, které po čase začne nudit. A nezachrání to ani autorovy citové výlevy.

Každopádně chcete-li se něco dozvědět o naší historii a nechcete konzumovat jen suchá fakta, tahle kniha je pro vás ideální. Jen pro doplnění uvedu, že u nakladatelství Beta vyšla i autorova předchozí kniha O starém Řecku ve výtahu, která rovněž zábavným způsobem vypráví o významných historických faktech.

HODNOCENÍ: 7/10

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz