Článek
To, co mělo být oslavou míru, lásky a hudby, se rychle proměnilo v chaos, násilí a zmar. Zatímco původní Woodstock byl synonymem pro hippie hnutí a ideály 60. let, jeho následovník z roku 1999 se stal odstrašujícím příkladem komercializace, chamtivosti a neúspěšného řízení davů.
Velké plány, které naprosto nevyšly
Woodstock '99 se konal od 22. do 25. července 1999 na bývalé vojenské základně Griffiss Air Force Base v Rome, New York. Po úspěšném, i když kontroverzním Woodstocku '94, měli pořadatelé ambiciózní plány. Chtěli vytvořit festival, který by spojil nejlepší kapely té doby, přitáhl desítky tisíc fanoušků a přitom uctil odkaz původního Woodstocku. Line-up zahrnoval jak legendy, jako jsou Metallica, Rage Against the Machine a Red Hot Chili Peppers, tak nové hvězdy té doby, jako Limp Bizkit a Korn. Organizátoři věřili, že festival přitáhne obrovský dav, což se jim skutečně podařilo – přibližně 400 000 lidí se zúčastnilo této akce. Avšak s touto masivní účastí přišly i problémy, které nikdo nečekal.
Festival se rychle stal synonymem pro špatné plánování a neschopnost zvládnout masy. Jedním z prvních problémů bylo umístění festivalu. Bývalá vojenská základna nebyla ideální volbou pro letní hudební festival. Asfaltové povrchy odrážely slunce a vytvářely intenzivní horko, které návštěvníky trápilo po celé tři dny. Chyběla adekvátní místa k odpočinku, stín a dostatek pitné vody. Ta se prodávala za přemrštěné ceny, což přispívalo k nespokojenosti návštěvníků. Hygienické podmínky byly mizerné, toalety byly brzy přeplněné a nečistoty se rychle šířily.
Dalším klíčovým problémem byla bezpečnost. Organizátoři podcenili potřebu dostatečného množství ochranných sil a adekvátního zabezpečení. Kvůli nedostatku bezpečnostních opatření se z festivalu stal ráj pro krádeže, násilí a vandalismus. Kombinace alkoholu, drog, intenzivní hudby a horka vytvořila atmosféru napětí a agresivity.
Limp Bizkit jako pomyslná poslední kapka
Sobota, 24. července, se stala zlomovým bodem, kdy situace začala být nezvladatelná. Vystoupení Limp Bizkit, jedné z nejpopulárnějších kapel té doby, se rychle změnilo v násilný výbuch emocí. Jejich hit „Break Stuff“ doslova nabádal publikum k destruktivnímu chování, což mnozí vzali doslova. Dav začal ničit vybavení, rozbíjet ploty a demolovat okolní infrastrukturu. Bezpečnostní složky situaci nezvládaly, a tak se chaos šířil po celém areálu.
Neděle přinesla ještě větší zkázu. Během závěrečného vystoupení Red Hot Chili Peppers dav zapálil svíčky, které měly být původně použity k uctění památky obětí střelby na střední škole Columbine, ale místo toho se změnily v nástroje hromadného žhářství. Lidé zapalovali ohně, ničili stánky a plenili vše, co jim přišlo do cesty. Když pořadatelé konečně povolali státní policii a jednotky pořádkové služby, situace již byla mimo kontrolu.
Bitevní pole
Woodstock '99 zanechal za sebou spoušť. Vedle materiální škody, která zahrnovala zničené stánky, vybavení a infrastrukturu, byl festival poznamenán zprávami o sexuálním násilí, krádežích a celkovém selhání bezpečnostních opatření. Kritika se na pořadatele valila ze všech stran. Média festival označila za „Apokalypsu v Rome“ a „Woodstock of Greed“ (Woodstock chamtivosti), což odráželo pocit, že původní ideály Woodstocku byly obětovány na oltáři komerce.
Hodně se také hovořilo o tom, jak se festival stal zrcadlem doby. Zatímco Woodstock '69 byl symbolem míru a lásky, Woodstock '99 ukázal temnější stránku přelomu tisíciletí, kdy se násilí, komerce a ztráta ideálů staly dominujícími prvky společnosti.
Woodstock '99 se stal posledním pokusem o oživení myšlenky původního Woodstocku. Jeho selhání bylo natolik výrazné, že další podobný festival již nikdy nevznikl. Pro mnohé se Woodstock '99 stal varovným příběhem o tom, jak snadno mohou dobré úmysly ztroskotat na špatném plánování, chamtivosti a neschopnosti pochopit změny ve společnosti.
Bude v budoucnu další Woodstock?
V roce 2019 se mělo konat velkolepé 50. výročí Woodstocku, které mělo připomenout a oslavit legendární festival z roku 1969. Tato událost měla být nejen poctou původnímu Woodstocku, ale také novou kapitolou v historii festivalů. Měla přinést vystoupení slavných kapel a umělců, kteří formovali hudební scénu během uplynulých pěti dekád. Přípravy probíhaly několik let a očekávání byla vysoká, ale navzdory všem nadějím a příslibům se festival nakonec neuskutečnil. Pořadatelé byli nuceni akci na poslední chvíli zrušit kvůli řadě komplikací, včetně finančních problémů, právních sporů a logistických potíží. Toto zklamání zanechalo fanoušky po celém světě v nejistotě a otázky o budoucnosti Woodstocku zůstaly otevřené.
Zrušení Woodstocku 50 přineslo otázky o tom, zda vůbec někdy ještě uvidíme další pokus o obnovu této ikonické akce. Pořádání tak velkého festivalu je dnes mnohem náročnější než kdy dřív, a to nejen kvůli nákladům a bezpečnostním rizikům, ale také kvůli měnícím se hudebním trendům a dynamice festivalové kultury. Zatímco původní Woodstock se stal symbolem hnutí mládeže a kulturní revoluce, dnešní hudební scéna je rozmanitější a více rozdělená než kdy dřív. Organizátoři by museli překonat mnoho překážek, aby vytvořili festival, který by odpovídal duchu původního Woodstocku a zároveň oslovil moderní publikum.
Otázka, zda se ještě někdy dočkáme festivalu Woodstock, zůstává nezodpovězena. Možná, že Woodstock, jak ho známe, patří minulosti, uzavřený jako kapitola v dějinách hudby a kultury. Anebo naopak, může přijít den, kdy se objeví nový Woodstock, který dokáže spojit generace a znovu přivést na svět ideály míru, lásky a hudby. Budoucnost ukáže, zda legendární název Woodstock zůstane pouze nostalgickou vzpomínkou, nebo zda ožije v nové podobě, přizpůsobené potřebám a touhám současného světa. Do té doby bude Woodstock '69 zůstávat jedinečným okamžikem v čase, symbolem toho, co bylo možné, když se hudba, kultura a společnost spojily v nezapomenutelný zážitek.