Hlavní obsah
Knihy a literatura

Jak sociální sítě negativně ovlivňují čtení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Christin Hume/Unsplash
17. 12. 2022 14:15

V dnešním digitálním světě žijeme neustále pod tlakem sociálních sítí. Je na nich mnoho obsahu: jak toho dobrého, tak toho špatného. Jak se s rostoucí mocí sociálních sítí mění čtení v dnešním světě?

Článek

Žijeme v digitálním světě, plném užitečných informací a mnoho skvělých tvůrců, ale také plném negativity, diskriminace a násilí. Náš svět se neustále točí kolem sociálních sítí – a jejího vlivu. Obvykle je to v pořádku a občas dokonce i užitečné pro někoho, ale věci vždy mají dvě strany. Používáme sociální sítě každý den a už nad tím nepřemýšlíme. Neustále žijeme pod vlivem někoho nebo něčeho – a už je to část našich životů.

Sociální sítě jsou divadlo, hrající několik různých her najednou. Už se nebavíme s přáteli, kolegy nebo rodinou, co se stalo v našich životech, ale co se stalo online. Co nás zaujalo a co si o tom myslíme.

Z hlediska literatury je tu obrovská, až monstrózní, skupina čtenářů a spisovatelů online. Literatura se stala jedním z opravdu důležitých pilířů sociálních sítí. Ale za jakou cenu? Čím více se něco stane populárním (můžeme také říct virálním), tím víc to může někoho negativně ovlivnit.

Foto: Christin Hume/Unsplash

Hastag #booktok na jedné z největších platforem TikTok má neuvěřitelných 89.1 miliard zhlédnutí, a to už něco vypovídá. A s klidem na srdci tedy můžeme říct, že BookTok je na internetu velký hit. Ale jedna věc přeci jenom s těmito velkými čísly přichází – zodpovědnost, jak samostatných uživatelů, tak moderátorů obsahu (a jiných správců), udržovat věci bezpečné a v mezích zákona.

Když se něco stane virálním, udělá to ve světě boom a spousty lidí o tom začnou mluvit. Jedna věc, kterou však nikdo nikdy nepovažoval za špatnou, je „rychlo-čtení“ a nadměrné čtení. Jsou tu miliony, ne-li miliardy, čtenářů online; jeden přečte sto knih ročně, někdo jiný zase pět. A sociální sítě občas nutí lidi, kteří toho přečtou méně, se cítit špatně a smutně. Na YouTubu (ale i na ostatních sítích) existují tzv. „year wrap-up“ videa, kde prakticky jeden člověk zrecenzuje každou knihu, kterou v daný rok přečetl. A někdy v těchto videích najdete i 200 knih. Určitě je tu někdo, kdo se cítí po zhlédnutí takového videa špatně.

Ale je tu jedna věc, která se nestala virální na žádné ze všech těch sociálních sítí. Není nic špatného na přečtení jenom několika knih v roce. Čtení je o požitku z knih a přemýšlení o nich a nepřijdete o nic, i když přečtete méně knih než někdo jiný.

Měli byste si pro sebe nastavovat zdravé čtecí cíle. Nepřemýšlejte nad ostatními lidmi, přemýšlejte o sobě a o svých preferencích. Máte více volného času? Možná budete moct přečíst více knih. Jste zaměstnaní celý den? To je v pořádku, čtení je i tak o požitku a pocitech, ne o číslech. Nikdy na to nezapomeňte.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz