Hlavní obsah
Názory a úvahy

Český stát se chystá zakleknout na e-cigarety

Foto: Matyáš Bílý - Ideogram.ai

Ke svobodě také patří možnost zvolit si své zlozvyky

Česká vláda plánuje přísná omezení pro e-cigarety, včetně zvyšování daní a zákazu ochucených náplní. Navzdory důkazům o menší škodlivosti vapingu oproti tabáku to může přimět uživatele k návratu ke klasickému kouření.

Článek

Česká vláda chce cíleně zlikvidovat trh s e-cigaretami neboli vapingem. Pozitivním studiím o menší škodlivosti navzdory a za tichého potlesku tabákových firem, neboť právě ony budou z chystaných kroků nejvíce těžit. *1

„Elektronické cigarety jsou zhruba o 95 procent méně škodlivé než tabákové cigarety, tvrdí studie agentury britského ministerstva zdravotnictví.“. *2

V první řadě je třeba zmínit spotřební daň uvalenou na veškeré tekutiny týkající se elektronických cigaret.

Ta vešla v platnost prvního dubna letošního roku, její reálný dopad pocítí zákazníci prvního října téhož roku.

Jakákoliv náplň bude v konečném výsledku pro koncového zákazníka dražší o tři koruny (2,50 Kč spotřební daň + DPH) na každý mililitr náplně. Pro představu se podívejme na tabulku:

Foto: Matyáš Bílý

Ceny po 1. 10. 2024

Tato daň se bude navyšovat každým rokem o dalších 2,50 Kč/ml po dobu dalších let, kdy se daň dostane na konečných 10 Kč/ml. Po přičtení DPH budou ceny ve finálním roce 2027 vypadat následovně:

Foto: Matyáš Bílý

Ceny po 1.1.2027

Paradoxně budou beznikotinové náplně zdaněné stejně jako ty s nejvyšším možným obsahem nikotinu. Stát tedy bude „trestat“ uživatele s menším či žádným nikotinem stejně jako ty nejsilnější e-kuřáky. Zdanění příchutě, která je zpravidla potravinářským aromatem na bázi propylenglykolu, který se často přidává mimo jiné do potravin, je vyloženě absurdní.

Vezmeme-li jako analogii pijáky míchaných drinků, explicitně oblíbené Cuba Libre, tak by se spotřební daň týkala nejen rumu obsaženým v nápoji, ale také koly, a dokonce i ledových kostek. Bude-li tedy jakýkoliv e-kuřák chtít přejít na slabší dávku nikotinu, nebude mít přinejmenším po finanční stránce pro to žádnou motivaci.

Pomyslným posledním políčkem do tváře je blížící se zákaz všech ochucených náplní s výjimkou těch s chutí čistého tabáku. Inspirací tuzemské vlády jsou země Estonska, Nizozemska, Slovinska a Austrálie, kde již toto omezení platí. Jedná se prozatím o neschválenou vyhlášku zákona, tudíž je stále čas na její zvrácení. Schválí-li se, může toto omezení nabýt účinnosti již od začátku příštího roku.

Takovým zákazem by nastala poměrně komická situace, kdy si e-kuřáci odvyklí od chutě klasické cigarety nejen připlatí za náplně, ale stát je povolením pouze tabákových příchutí nepřímo bude nabádat k návratu ke klasickému tabáku.

Takový krok se jeví jako hrubě iracionální, neboť dle výzkumů většina dospělé populace užívající elektronické cigarety se uchyluje právě k ochuceným variantám náplní a co víc, právě díky nim se jim daří skoncovat nejen s tabákem, ale s nikotinem jako takovým.

Hlavním argumentem vlády pro zákaz příchutí je snaha zabránit užívání e-cigaret dětmi. Takovýto argument však ochabuje ve srovnání s poznatky z devadesátých let, kdy nezletilí kouřili klasické cigarety přibližně ve stejném měřítku, jako dnešní mládež ty elektronické. Je to podobně naivní představa jako se domnívat, že zákazem ochuceného alkoholu se u nezletilých sníží jeho spotřeba. Nesníží. Zvyknou si, nebo si to elegantně „vylepší“ třeba džusem. Podstata celého problému tkví jinde, ale to bychom se odklonili příliš od daného tématu.

Samostatnou kapitolou samy o sobě jsou jednorázové elektronické cigarety. Zpravidla obsahují maximální povolenou dávku nikotinu (20 mg/ml) o objemu 2 ml, mají intenzivní sladkou chuť a nejdou znovu nabít – po pár stovkách potazích jsou doslova k vyhození.

Zajímavým faktem je, že oproti specializovaným prodejnám e-cigaret neboli Vape shopům, které je možno provozovat pouze s vázanou živností, tak tzv. „jednorázovky“ může prodávat kdokoliv, kdekoliv. Proto je naleznete v kdejaké trafice, benzínové pumpě anebo ve večerce s potravinami, sídlící třeba hned vedle základní školy.

Není nasnadě zaměřit se raději na tyto produkty, které jsou podivuhodně přehlíženy a které jsou očividně pro nezletilé nejsnáze dostupné? Z logiky věci si mladistvý spíše koupí jednorázovou e-cigaretu v zapadlé večerce než ve specializované prodejně, kde vás od tohoto produktu pravděpodobně sami od sebe přesměrují na její plnitelnou a dobíjecí variantu.

Je-li smyslem chránit děti, proč jednoduše nezpřísnit kontroly prodejců e-cigaret, namísto dalších regulací a omezování dospělé populace? Proč nepřesunout jejich prodej pouze do specializovaných prodejen, kde si přece jen majitelé dvakrát rozmyslí, zda něco prodat nezletilému, namísto toho, aby riskovali své živobytí?

Pokud je cílem našeho státu snížit počet plicních, kardiovaskulárních a cévních onemocnění, je nasnadě více regulovat klasický tabák. Ne jeho alternativu, která je nade vši pochybnosti znatelně méně devastující pro zdraví populace.

Jak nahlíží na tuto problematiku čeští odborníci? „Pokud člověk kouří normální cigarety, má tam sto procent karcinogenů. Když kouří elektronické cigarety, je tam karcinogenů jen sedm procent. Lidé by tuto informaci měli dostat. U nás se jim jen řekne, že nevíme, jestli je to zdravé, nebo ne, tak ať to nedělají. To od nás není spravedlivé. Musí samozřejmě zaznít, že nejlepší je nekouřit, ale musí také padnout, že v elektronických cigaretách je jen zlomek karcinogenů oproti běžné cigaretě,“ vyjádřil se předseda bronchologické sekce České pneumologické pro Zdravotnický deník. *4

Vaping má dlouhodobou podporu také u profesorky Králíkové, která se mimo jiné vyjádřila pro Novinky.cz k otázce existence rozdílu a míry škodlivosti cigaret a e-cigaret: „Je a velký. Především, zdravotní problémy nezpůsobuje nikotin, ale látky v kouři, které vznikají při hoření. A v těchto výrobcích nic nehoří, nekouří se. Elektronické cigarety navíc vůbec neobsahují tabák, ale čistý nikotin, pokud vůbec. Jejich dopad na zdraví není nulový, ale v porovnání s kouřením minimální.“. *5

Vydáváme se na neprobádanou cestu, kdy kuřákům upíráme možnou zdravější variantu. Co se stane, až budou náplně do e-cigaret dražší než ty klasické? Jako nejsnazší řešení pro průměrného e-kuřáka se v tom případě bude jevit návrat ke klasickým cigaretám. Také se zcela jistě rozvine černý trh, podobně jako u klasického tabáku, u kterého v posledních letech vlivem navyšování spotřební daně dochází k poměrně razantnímu nárůstu.

Vyvstává otázka, proč se raději nevydat cestou po vzoru velké Británie, která naopak vyvíjí snahy vytlačit užívání klasického (a zahřívaného) tabáku a značně podporuje vaping. Není náhodou, že nejrozsáhlejší studie o dopadu na zdraví uživatelů e-cigaret pochází z dílny tamějšího ministerstva zdravotnictví. Kupříkladu, je to něco přes rok, co se tamní vláda rozhodla kuřákům cigaret zdarma poskytnout variantu ve formě elektronické cigarety. *6

Lidé by neměli kouřit cigarety, ani ty elektronické. Neměli by pít alkohol, nadměrné množství kofeinových nápojů, konzumovat přebytek cukrů, tuků a mnoha dalších nezdravých látek. Každý ví, jak nadměrná konzumace výše uvedeného může mít neblahý vliv na jeho zdraví.

Jedním z výdobytků demokracie je však možnost volby. Pokud máte některý z uvedených zlozvyků a existuje jeho zdravější varianta, stát by vám neměl stát v cestě. Naopak, měl by takovou alternativu podporovat. Zdá se však, že tuzemští politici hájí zájmy všech, kromě svých obyvatel.

Poslední unikátnost k zamyšlení na závěr: Víte, že látky jako Kratom a alternativa k HHC, kterou záměrně nebudu jmenovat, jsou v tuto chvíli legální, neregulované a snadno dostupné? Mohou je dětem prodat jakýkoliv prodejce, aniž by tím porušil legislativu. Jak bláhové je domnívat se, že by se raději regulovaly tyto prokazatelně škodlivé látky, namísto pranýřování bezpečnější alternativy k tabáku. O tom ale třeba zase příště …

*1) Altria Group je 100% vlastníkem společnosti Philip Morris International Inc., která má zprostředkovaně majoritní podíl ve společnosti Philip Morris ČR a.s.. Nabízí se otázka, jak velký vliv má na přísnou regulaci elektronických cigaret, ústředního konkurenta jejich produktů, v tuzemsku.

O vlivu tabákové lobby a jejich tlaku na státy pro zpřísnění regulací či úplného zákazu vapingu pojednává například dokumentární film „Boj o miliardu životů“: https://www.csfd.cz/film/441859-boj-o-miliardu-zivotu/prehled/

*3) Odkaz na odbornou studii o ne/důležitosti příchutí ve vapingu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32041831/

*4) „Odborníci: Předávejme informace o méně škodlivých variantách kouření“: https://www.zdravotnickydenik.cz/2024/06/odbornici-predavejme-informace-o-mene-skodlivych-variantach-koureni/

*5) „Jste nemocní. Než cigarety, radši vapujte, radí lékařka kuřákům“: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/koureni-eva-kralikova.A190404_134336_zdravi_jup

*6) „Britská vládá rozdá kuřákům e-cigarety“: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2350404

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám