Článek
Před nedávnem byla vydána vyhláška z Ministerstva zdravotnictví, která navrhovala zakázat veškeré ochucené náplně do e-cigaret, a povoleny by měly zůstat pouze ty, které napodobují chuť tabáku. Idea byla taková, že se díky tomu značně zamezí používání elektronických cigaret z rukou dětí a mladistvých, byť mnozí odborníci varovali, že takovýto zákaz akorát donutí zletilé uživatele hledat takovéto produkty mimo oficiální trh a nezletilé to zdaleka neodradí tak, jak by si ministerstvo přálo.
Dobrým příměrem v tomto směru nám může být segment alkoholických nápojů, kdy stoupající rozmanitost ochuceného moku s obsahem alkoholu není přímo úměrná počtu nezletilých konzumentů, kdy paradoxně dokonce dochází k opačnému efektu. Důvod bude však může být spjatý spíše s introvertnější povahou dnešní mládeže, která se věnuje oproti předchozím generacím raději neřestem mimo „offline“ svět.
Jelikož se provedení dané vyhlášky zhostil někdo, kdo byl očividně nekompetentní a oboru s e-cigaretami neznalý, dané omezení by se fakticky týkalo všech příchutí, včetně těch tabákových. V návrhu vyhlášky bylo definováno jen několik látek, z nichž by tabákové příchutě mohly být nadále vyráběny, z těch však reálně nešlo napodobit věrnou chuť tabáku. Dále se tam vyskytovaly látky, které byly v minulosti v rámci Evropské unie z možných zdravotních rizik zakázané, tudíž nejeden odborník považoval narychlo sesmolenou vyhlášku za paskvil hodný rezignace člověka, který si dovolil něco takového oficiálně vypustit do světa.
Velmi brzy se zvedla vlna nevole a vyšší desetitisíce vaperů dalo najevo svůj nesouhlas prostřednictvím petic, emailů směrovaných regionálním politikům a prostřednictvím sociálních sítí.
Tuzemští výrobci a dovozci se taktéž silně ohradili vůči zákazu a argumentovali, že náplně bez příchutě se prakticky neprodávají a jejich zákaz by tak reálně znamenal konec jejich oboru. Dle nich by došlo akorát k rozšíření černého trhu a upadnutí alternativy tabáku, která dle dlouhodobých studií snižuje zdravotní dopad až o 95 % oproti klasickému tabáku.
Jejich argumenty podpořila celá řada odborníků v čele s kapacitami jako je profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.
Nedlouho poté deník Blesk přišel se zprávou, která potěšila přes milion českých kuřáků elektronických cigaret (jejich počet se odhaduje na něco okolo 10 %): „Měli jsme poradu s ministrem (Válkem) a všemi koaličními stranami a domluvili jsme se, že zastavíme přípravu té vyhlášky na příštím výboru pro zdravotnictví,“ řekla Blesku šéfka sněmovního zdravotnického výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (47, ODS).
Na schůzi výboru, která proběhla 25. září, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek prohlásil, že omezení příchutí žádaly zdravotní výbory poslanců a senátorů a sám by chtěl jen omezit příchutě, které vyloženě cílí na děti.
Z diskuse taktéž vyplynulo, že příchutě oproti původnímu návrhu zakázány plošně nebudou. Sám ministr Válek zdůraznil, že je „regulace této oblasti dost náročná už jen z hlediska definování náplní do e-cigaret“.
Předsedkyně sněmovního výboru Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) dále k dané problematice uvedla, že původním záměrem byla regulace jen „cukrovinkových“ příchutí. Zdůraznila, že je třeba zaměřit se na podobu obalů výrobků, „na kterých se běžně objevují komiksové postavy a další prvky, které specificky cílí na děti a mládež “.
Komora elektronického vapování (KEVAP) na svém webu potvrdila zrušení problematického návrhu a uvítala zaměření regulace na omezení výrobků, které jasně cílí na děti a mládež, a nabídla svou pomoc při seberegulaci tohoto stále velmi mladého odvětví.
Zdroje:
KEVAP, Ministr zdravotnictví mírní situaci: regulace náplní do e-cigaret je náročná a jde nad rámec EU