Hlavní obsah
Rodina a děti

Podvodné maminky v nouzi hází špatné světlo na ty, které pomoc potřebují

Foto: Alexa/Pixabay

„Maminky v nouzi“, „Pomoc maminkám a ženám v nouzi“ nebo „Samoživitelky v nouzi“. To je pár názvů skupin na sociální síti Facebook, které slouží hlavně k tomu pomoci samoživitelkám či samoživitelům.

Článek

Sobotní díl pořadu StarDance, když hvězdy tančí, mě přivedl na myšlenku tohoto příspěvku. Při přímém přenosu se vybralo na dobročinnou věc neuvěřitelných 43 milionů! To je, alespoň pro mě, neuvěřitelná částka. Věřím, že poputují na správnou věc.

Při sledování pořadu jsme s ženou probírali, jak se kolem svátků vánočních pokaždé vyrojí různé sbírky s žádostí o pomoc, kterých přes rok tolik není. Nebo nejdou tolik vidět. Tuším, že to bude spíš první možnost. Jsem tvor zvídavý a tak mi to zase nedalo, abych nezapátral po sítích.

Na sociální síti Facebook to nebylo tak těžké. Manželka už v těhotenství dostala pozvánky do různých maminkovských skupin. Některé ze zvědavosti přijala a jiné zase s díky odmítla. Jisté skupiny jsou „too much“ a úplně vyhrocené, jak by řekla dnešní mládež.

Touto cestou jsme se ovšem dostali k výše zmiňovaným skupinám na Facebooku. Některé své členy prověřují, a tak pokud chce někdo pomoci někomu, kdo to potřebuje, je to asi cesta. Ne každý může posílat částky na charitativní účty. Někdo chce pomoci materiálně a dnes, při balíkovnách a zásilkovnách po celé republice, to i jde. Systém „daruji za kód celou bednu oblečení“ mnohdy vytrhnou trn z bolavé paty kdejaké maminky.

Pak tu máme ovšem skupiny, kde se to až tak neřeší a to je tak trošku ráj pro různé vyčůrané ženské, co zkouší vytáhnout peníze, kde se dá. Tklivý příběh o tom, jak čekají v azylovém domě nebo je jejich přítel alkoholik, feťák nebo budižkničemu. Nebo taky všechno dohromady. Plus příšerná tchýně a žádní rodiče, nebo hrozní rodiče. Stačí si vybrat.

Na profilu mají fotku jen sebe s dítětem. Všimneme si, že jsou některé s bezchybným make-upem, gelovými nehty a moderním oblečením. A nejen ony. Stylové jsou i děti nebo kočárky. Tady může někdo argumentovat tím, že to mohly dostat. Ano, to mohly. Pakliže nemám na jídlo, značkový hadry prodávám a řeším účty.

A pak jsou tu takové, které by tu pomoc opravdu potřebovaly. Oběti domácího násilí, které se snaží chránit hlavně své děti. Takové si ale o pomoc většinou neřeknou. A to je škoda. Vím, že lidí, co by pomohli, je opravdu hodně.

Web Fandíme maminkám samoživitelkám má žadatelky skutečně proveřené. A přidám ještě jeden odkaz, a to je stránka DobroDal.cz | Lidé pomáhají lidem. Sdílené peníze. Pomoc v nouzi. Tyto odkazy nechť slouží jak těm, co pomoci chtějí, tak těm, které to potřebují.

Na závěr přidávám pár čísel na bezplatné linky pomocí různých typů:

Národní krizové linky (bezplatné) - celostátní působnost

  • Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA
    (pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let).
  • Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA
    (pomoc dospělým ohledně dětí - pro rodiče, příbuzné, učitele, vychovatele).
  • Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA
    (krizová pomoc pro dospělé).
  • Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA
    (pomoc pro oběti a pozůstalé).
  • Národní linka pro odvykání: 800 350 000 (všední dny10-18:00), ZDARMA
    (pomoc pro lidi se závislostí na alkoholu, drogách, gambling apod.).

Zdroje:

Facebook

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz