Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tradice je třeba dodržovat. Děsit děti Krampusáky, ne

Foto: VerenaObermaier/Pixabay

Krásně malování Mikuláš a čert

S blížícím se Mikulášem, se nám v práci na hlavních dveřích množí letáčky s nabídkami. Různé skupinky nabízí své služby jakožto známá mikulášská trojice. Což mi nevadí.

Článek

Naopak, oceňuji snahu, především teenagerů o to, vydělat si před svátky nějaký ten peníz navíc. Většina letáků je v klasické podobě s nabídkou postrašení, a hlavně potěšení dětí, předem nachystaným balíčkem od rodičů. Milá fotka k tomu, na které se usmívá pěkný blond anděl, roztomilý čert a Mikuláš uprostřed s vysokou čepicí a lesklou zatočenou holí. A pak jsou tu takové, u kterých zatrnulo i mně.

Nejprve jsem si myslel, že to je nějaký hloupý vtípek od kolegů. No, nebyl. Mezi těmi milými nabídkami na návštěvu mikulášské trojice, byly dvě s obrázky takovými, jako přidávám níže. Nějak nechápu, kam se vytrácí české tradice. S narozením dcery a blížícími se vánočními svátky se těším na to, až to bude všechno vnímat. Jak jí to bude připadat kouzelné. Všechna ta světýlka a krásná výzdoba po Praze. Vánoční besídky ve školce a pak ve škole. Ano, je to asi krapet divný, ale já se na to opravdu těším. Dost možná to bude jen do té doby, než budu na té první mrznout a nudit se u dalších vystoupení. To je ale budoucnost za tři roky nejdříve. Tak si to tu zatím můžu malovat takto na růžovo.

Mezi všemi těmi krásami jsem ale při procházce Stromovkou zahlédl reklamu na Krampus show. Ta se konala 24. listopadu. Reklamu tu, tedy, nedělám. Spíš mě zaráží, věkové rozmezí, které bylo na plakátu uvedeno. Opravdu jsou děti, které mají tři roky a neleknou se takových příšer? Nebo v pěti letech? Je vůbec normální, takhle malé děti brát na takové show? Nezanechá to v nich neblahou stopu? Nějaké trauma, koktání, noční můry? Bylo období, kdy jsem se bál rád a rád se díval na horory. Ale že bych chtěl jít na průvod takových děsivých strašidel, třeba za ty již zmíněné tři roky, tak to si opravdu nedovedu představit. Ani bych se nechtěl zúčastnit něčeho takového, kde by rodiče své děti na takovéto akci strašili. Zajímavé je, že když jsem hledal obrázek nějakého takového čerta, hashtagy, které se mi u toho objevily, byly děs, ďábel, hrůza, strach. Nějak mi to už připadá příliš…

Krampus je alpské strašidlo, které se objevuje především okolo adventu a v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodce sv. Mikuláše. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách a odtud se postupně rozšířila do celého Rakouska a posléze i do okolních států. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince, obvykle v doprovodu sv. Mikuláše. Mikuláš děti odměňuje dárky, zatímco Krampus má za úkol potrestat nezbedné děti tím, že je sní, ale kolem 22. prosince se promění v normální lidskou bytost a už si na nic nevzpomíná. Uvedený mikulášský svátek se drží 5. prosince, ale po horských vesničkách a městech chodí Krampus většinou od listopadu až do ledna.

Tak uvádí známá webová encyklopedie. Odkaz tu Krampus – Wikipedie

Foto: Jody Marx/Pixabay

Krampus

Asi tzv. „fotrovatím“, ale mnohem přijatelnější je pro mě představa, že se půjdu s dcerkou podívat na nějakého roztomilého čertíka, který bude dělat doprovod andělovi a Mikuláši, neděsivého vzezření. Takového Mikuláše, který bude mít na sobě bílé roucho. Bude mít dlouhé vousy a vysokou stříbrnou hůl. Anděl bude elegantní a krásný. S košíkem plným balíčků v ruce a úsměvem na tváři. Každý rok 5. prosince v podvečer tato trojice navštěvuje rodiny s malými dětmi přesvědčit se, zda byly za uplynulý rok hodné. Odkud se ale mikulášská tradice vzala? A kdo byl původně onen Mikuláš? To by bylo na samostatný příspěvek. Přesto, ve zkratce.

Mikuláš je zobrazován jako starší biskup s vousem, oblečen v červeném plášti. Na hlavě má biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Nejčastěji mívá Mikuláš u sebe tři zlaté koule na knize. Tento atribut je spojen s legendou o šlechtici a jeho třech dcerách. Legenda praví, že šlechtic přišel o majetek a tak poslal své tři dcery do nevěstince, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim peníze dal a tím je zachránil. Řekl bych, že díky této legendě, je sv. Mikuláš označován jako patron prostitutek. Tato skutečnost, třeba mě osobně, dost překvapila.

Ještě jedna věc, kterou jsem jako dítě nikdy nechápal, bylo proč Mikuláš chodí 5. prosince, a ne 6. Když je to jeho den. Inu, je to docela jednoduché. Pro naše předky den začínal západem slunce dne předchozího. Svatý Mikuláš tedy 5. prosince sestoupil z nebes a začal obcházet lidské příbytky. Hodné děti dostaly pamlsky a dobroty a ty zlobivé bramboru nebo uhlí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz