Hlavní obsah

11 dní beze stopy: Nevyjasněné zmizení Agathy Christie fascinuje dodnes

Foto: blog.nationalarchives.gov.uk

V prosinci roku 1926 se stalo něco, co dodnes nemá jasné vysvětlení. Agatha Christie, slavná britská spisovatelka, jejíž jméno je synonymem pro detektivní žánr, se na jedenáct dní doslova vypařila.

Článek

Její zmizení se stalo národní senzací – zapojili se do něj policisté, dobrovolníci, média i slavní kolegové spisovatelé. A přestože se Christie později objevila živá a zdravá, odpovědi na otázku „co se tehdy vlastně stalo?“ zůstávají dodnes zahalené tajemstvím.

Hvězda detektivek na vrcholu – a na hraně zhroucení

V roce 1926 měla Agatha Christie už za sebou řadu úspěšných knih, včetně Vraždy Rogera Ackroyda, která vyvolala rozruch svou nečekanou pointou. Její kariéra stoupala vzhůru, ale osobní život se jí začínal rozpadat. Její manžel Archie Christie jí oznámil, že má poměr s jinou ženou a žádá o rozvod. Agatha, zdrcená a psychicky vyčerpaná, se snažila udržet zdání normálního života, ale tlak ze všech stran ji přetěžoval.

Pak přišel osudný večer.

Opuštěné auto, žádná stopa, mediální šílenství

Večer 3. prosince 1926 Agatha Christie opustila svůj dům v Sunningdale v hrabství Berkshire. Ráno bylo nalezeno její auto havarované a opuštěné poblíž jezera Silent Pool v hrabství Surrey. Uvnitř byly její osobní věci – šaty, řidičský průkaz i zavazadlo. Po slavné spisovatelce ale nebylo ani stopy.

Spustilo se masivní pátrání – do akce se zapojilo přes tisíc policistů, stovky dobrovolníků a dokonce i letadlo. Případ byl tak sledovaný, že se o něm psalo na titulních stranách The Times, Daily MailNew York Times. Sir Arthur Conan Doyle, tvůrce Sherlocka Holmese, se dokonce snažil pomoci s pátráním pomocí média a spiritistických metod.

Nalezena pod cizím jménem – bez vzpomínek

Po jedenácti dnech byla Agatha Christie rozpoznána zaměstnanci hotelu Swan Hydropathic v Harrogate, kde se zaregistrovala pod jménem Theresa Neele – shodou okolností šlo o příjmení milenky jejího manžela. Christie tvrdila, že trpěla amnézií a netušila, jak se do hotelu dostala. Její bývalý manžel pro ni okamžitě přijel. Událost ale zůstala veřejnosti i médiím záhadou.

Christie sama se k celé věci nikdy veřejně nevyjádřila. Ve své autobiografii (1977) tuto epizodu zcela vynechala.

Časová osa záhadného zmizení Agathy Christie

Pro snazší pochopení tehdejší situace si můžeme zmizení jedné z nejslavnějších autorek světové literatury shrnout do přehledné časové osy.

3. prosince 1926
– Večer opouští Agatha Christie svůj dům ve městě Sunningdale (Berkshire).
– Nechá dopis svému sekretáři a manželovi, do auta si vezme jen minimum věcí.
– Její auto je později nalezeno opuštěné u přírodní lokality Silent Pool – stopy po nehodě, ale nikde ani náznak Agathy.

4.–13. prosince 1926
– Rozjíždí se obrovské pátrání – policie, dobrovolníci i známé osobnosti (včetně sira Arthura Conana Doyla).
– Média hystericky sledují každý pohyb vyšetřovatelů, vzniká množství teorií – od vraždy až po plánovaný útěk.
– Veřejnost spekuluje i o tom, že šlo o promyšlený reklamní trik.

14. prosince 1926
– Agatha je nalezena v hotelu Hydro v Harrogate, zaregistrovaná pod jménem Theresa Neele (milenka jejího manžela).
– Tvrdí, že si nic nepamatuje – trpí amnézií, údajně následkem psychického zhroucení.
– Média šílí. Manžel si ji vyzvedává a odváží domů.

Po návratu
– Agatha se ke zmizení už nikdy veřejně nevyjádří.
– V roce 1928 se rozvádí, později se znovu vdá a pokračuje v úspěšné spisovatelské kariéře.

Teorie, které (možná) vysvětlují záhadu

Zmizení Agathy Christie dalo vzniknout celé řadě teorií – od seriózních po fantastické.

Nervové zhroucení a amnézie

Podle nejrozšířenější teorie šlo o kombinaci hlubokého psychického vyčerpání a akutního stresu. Psychologové se domnívají, že Christie mohla trpět stavem zvaným disociativní fuga, při kterém člověk ztratí paměť a odcestuje bez vědomého úmyslu. Tato teorie získává nejvíce odborné podpory.

Únik před tlakem veřejnosti

Christie byla v té době doslova pod palbou médií. Někteří badatelé se domnívají, že chtěla být jednoduše na chvíli neviditelná. Volba hotelu, pseudonymu i anonymního života v Harrogate by to mohla potvrzovat.

Pokus o pomstu nebo manipulaci

Jméno, pod kterým se ubytovala – Theresa Neele – bylo pro mnohé jasným poselstvím jejímu manželovi. Někteří spekulují, že šlo o úmyslný čin zrazené ženy, která chtěla svému manželovi „zatopit“.

Marketingový trik?

Tato teorie je sice atraktivní, ale málo pravděpodobná. Agatha Christie byla sice v centru pozornosti, ale nic nenasvědčuje tomu, že by chtěla svůj vlastní příběh proměnit v reklamní tah. Naopak, po návratu se ze všech sil snažila situaci bagatelizovat a do konce života o ní mlčela.

Literární inspirace?

Spekulace existují i o tom, že šlo o záměrný experiment – zážitek, který by později využila v literatuře. Christie se však nikdy na nic podobného neodvolávala a žádná z jejích knih neobsahuje zřetelnou paralelu s touto událostí.

Důsledky, které překonaly literaturu

Zmizení Christie sice nezastavilo její kariéru, ale výrazně ji ovlivnilo. Její manželství s Archiem skončilo o dva roky později rozvodem. V roce 1930 se Agatha znovu vdala za archeologa Maxe Mallowana a našla v jeho boku nový klid. Její tvorba se zklidnila, ale neztratila na popularitě – naopak, některé z jejích největších hitů (Smrt na Nilu, Vražda v Orient Expresu) vyšly až po této události.

Zajímavostí je, že Christie si během zbytku života přísně chránila soukromí a odmítala se bavit o čemkoli, co se týkalo jejího osobního života – snad právě kvůli mediální explozi, která ji v prosinci 1926 zasáhla.

Tajemství, které nemá řešení

Zmizení Agathy Christie zůstává jednou z největších literárních záhad 20. století. I po téměř sto letech se o ní píší knihy, točí dokumenty a vznikají nové spekulace. Co se tehdy skutečně stalo, ví jen Agatha – a ta si to vzala s sebou do hrobu.

Zdroje:

https://blog.nationalarchives.gov.uk/20speople-investigating-the-strange-disappearance-of-mrs-agatha-christie/

https://www.nationalarchives.gov.uk/explore-the-collection/stories/police-report-disappearance-agatha-christie/

https://www.newyorker.com/magazine/2010/08/16/queen-of-crime

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz