Článek
Některé potraviny, které lidem nijak neškodí, mohou být pro psy jedovaté nebo nebezpečné. A jedním z nejčastějších rizik jsou obyčejné kosti.
Ne každá kost je vhodná. A některé mohou být životu nebezpečné
„Dala jsem mu zbytky z kuřete, kosti mu přece chutnají.“ To je věta, kterou veterináři slyší často. A hned na to přichází rentgen a smutný majitel. Drůbeží a vařené kosti jsou pro psy všech velikostí i ras extrémně nebezpečné. Po uvaření totiž ztrácejí pružnost, snadno se štěpí a vznikají ostré úlomky. Ty mohou poškodit trávicí trakt vašeho miláčka a způsobit tak vnitřní krvácení a neprůchodnost střev.
Nespoléhejte se ani na to, že jste psovi doteď kosti dávali a nic mu nebylo, tak se ani nic stát nemůže. Ne vždy se totiž úlomky kostí do měkkých tkání zapíchnou. Záleží například i na tom, zda je pes na kosti navyklý a zda s nimi pozřel i něco dalšího, co může neztrávené kousky kostí „obalit“.
Pokud rádi pejskovi kostí přilepšíte, volte vždy ty syrové. Pes by si na ně měl zvykat postupně, nikdy by jich neměl sežrat příliš a neměl by být s kostí o samotě. Volte také takové kousky, které nejsou duté, malé a lámavé. Nejvhodnější je třeba stehenní nebo kloubová kost velkých zvířat jako jsou prasata či krávy. Ideální je, když jsou kosti také masité, s kloubem či chrupavkou nebo trochou tuku.
Co dalšího pes nesmí? Tohle se stále podceňuje
Vedle kostí existuje i řada běžných potravin, které mohou psům způsobit otravu, selhání orgánů nebo trvalé zdravotní problémy. Lidé je ale často podceňují a stejně jako u vařených kostí, se i zde spoléhají na to, že když to jejich čtyřnohému kamarádovi neublížilo minule, tak se nic nestane ani tentokrát.
Které lidské potraviny patří mezi ty "zakázané"?
- Čokoláda – obsahuje theobromin, který je pro psy toxický. Už malá dávka může způsobit zvracení, průjem, zrychlený tep a ve vážnějších případech i smrt.
- Hrozny a rozinky – mohou u některých psů způsobit akutní selhání ledvin, i když mechanismus není zcela znám.
- Cibule a česnek – poškozují červené krvinky a mohou vést k anémii. Vařené i syrové jsou rizikové.
- Alkohol a káva – ovlivňují nervový systém a mohou způsobit křeče, ztrátu koordinace, zástavu srdce.
- Xylitol (umělé sladidlo) – obsažený v žvýkačkách, zubních pastách a některých sladkostech. Může vést k prudkému poklesu cukru v krvi a selhání jater.
Jak poznat, že je psovi špatně?
Pes bohužel neumí říct, co ho bolí. O to důležitější je všímat si změn v jeho chování. Mezi typické příznaky otravy nebo podráždění trávicího systému patří:
- Zvracení nebo průjem (často s krví)
- Malátnost, slabost, třes
- Nadměrné slinění
- Nechutenství
- Bolestivost břicha (pes se může hrbit nebo nechce, abyste se ho dotýkali)
- Dezorientace nebo křeče (v pozdější fázi otravy)
Co dělat, když pes sní něco nevhodného?
V první řadě nepropadejte panice. Pokuste se zjistit, co přesně a kolik toho pes snědl. Pokud jde o něco skutečně nebezpečného (čokoláda, vařené kosti, xylitol, alkohol apod.), ihned volejte veterináře. V některých případech je možné vyvolat zvracení, jindy je nutné podat aktivní uhlí, nebo dokonce okamžitě operovat.
Nikdy se nesnažte psa léčit sami bez konzultace. Čas je klíčový a zbytečné otálení může mít fatální následky.
Mýty, kterým lidé stále věří
„Pes je přece masožravec, zvládne všechno.“
Ano, pes má špičáky, ale jeho trávicí systém už dávno není jako u vlka. Moderní psi jsou spíš všežravci a mají citlivější žaludek. Navíc nejsou zvyklí na bakteriální zátěž ze syrového masa nebo kosti, které by jejich předci zvládli bez mrknutí oka.
„Kosti čistí zuby.“
Zčásti ano – ale jen ty správné. Tvrdé, surové a masité kosti mohou přirozeně pomoci odstranit zubní plak. Vařené nebo štěpivé kosti ale přinášejí víc rizika než užitku. Mnohem lepší jsou speciální dentální pamlsky.
„Když mu to chutná, tak mu to přece nevadí.“
Chutnost nemá s bezpečností nic společného. Psi mají velmi odlišné chutě a snědí i věci, které jim způsobí zdravotní problémy. Někdy i opakovaně.