Hlavní obsah

Na výletě v Barceloně jsem zažila naprostý šok. Už sem nikdy nepojedu

Foto: Unsplash.com

Barcelona – město, o kterém jsem snila roky. Barevné ulice, Gaudího architektura, vůně moře a tapas na každém rohu. Všichni, kdo tam byli, básnili o tom, jaká je nádherná.

Článek

A tak jsem si jednoho dne koupila letenky a vyrazila. Sama, s batohem, fotoaparátem a notnou dávkou nadšení. Jenže realita mě trefila dřív, než jsem stačila říct „Sagrada Família“.

Byl to druhý den mého pobytu. Ráno jsem si dala kávu poblíž Rambly, prošla gotickou čtvrť a zamířila na slavný trh La Boquería. V jedné ruce jsem držela kelímek s ovocem, ve druhé mobil, kterým jsem si natáčela stánky s mořskými plody a sušenými šunkami. A pak to přišlo. Někdo mi během vteřiny stáhl kabelku z ramene. Než jsem si stihla uvědomit, co se děje, byl pryč. Peněženka, mobil, doklady, všechno bylo pryč. Zůstala jsem stát uprostřed davu, bezmocná a v šoku.

Na policejní stanici jsem stála ve frontě s dalšími okradenými turisty. Policisté byli zvyklí, ale s angličtinou si moc nevěděli rady. Bez dokladů a bez připojení na internet jsem se ocitla ve slepé uličce. Až díky recepční z hostelu, která mi pomohla s překladem i přístupem na Wi-Fi, jsem mohla kartu zablokovat a začít řešit cestu zpátky.

A tehdy mi došlo, že to nejsem já, kdo udělal chybu. Chybu děláme všichni, když se domníváme, že se nám to stát nemůže.

Barcelona, Řím, Paříž: ráj pro kapsáře

Velká evropská města mají společné jedno, a to je obrovský počet turistů. A kde je chaos, tam jsou i příležitosti. Barcelona je jedním z měst s nejvyšší koncentrací kapsářů v Evropě. Často jde o dobře sehrané skupiny, které mají své triky dokonale nacvičené: jeden vás zastaví s otázkou, druhý odvede pozornost, třetí už sahá do batohu.

Nejčastějšími místy krádeží jsou trhy, MHD (zejména metro), turisticky exponované ulice jako La Rambla nebo okolí památek. Kapsáři často míří na turisty, kteří vypadají ztraceně, rozhlížejí se s mobilem v ruce nebo mají otevřený batoh na zádech.

Jak se bránit?

Zní to možná banálně, ale základem je prevence:

  • Nenoste všechny cennosti na jednom místě. Rozdělte si hotovost a doklady.
  • Mobil noste raději v uzavíratelné vnitřní kapse než v ruce nebo zadní kapse kalhot.
  • Batoh na zádech mějte vždy zapnutý a při přeplněných místech si ho dejte raději dopředu.
  • Používejte ledvinku pod oblečení nebo skrytý opasek na peníze – stará dobrá klasika funguje.
  • Nikdy nenechávejte telefon nebo peněženku na stole v kavárně, ani „jen na chvíli“.
  • Vyhýbejte se davům, pokud možno choďte po okrajích ulice, kde máte větší přehled.
  • Věci jako pas si raději nechte v hotelovém trezoru a noste kopii.

Co dělat, když vás přesto okradou?

Nahlaste krádež na policii. Nejen kvůli pojistnému plnění, ale i kvůli náhradnímu dokladu. Nezbytné je také kontaktovat ambasádu nebo konzulát. Vydají vám náhradní doklad nebo potvrzení pro návrat domů.

Ihned si zablokujte platební kartu. Pokud máte přístup k internetu, můžete to často udělat i přes bankovní aplikaci během pár vteřin. Pokud vám ukradli i telefon, zablokujte ho také. Většina smartphonů umožňuje vzdálenou deaktivaci přes online účet (např. Apple ID, Google účet). Pokud si dále nevíte rady, potřebujete pomoct s nahlášením události a tak dále, obraťte se na recepci hotelu. Místní zaměstnanci bývají zvyklí pomáhat turistům v krizových situacích.

Pokud neovládáte místní jazyk, snažte se najít někoho, kdo mluví anglicky – často to bývá personál v ubytování, mladí místní nebo i ostatní turisté. Neváhejte se obrátit na lidi okolo, většina má pochopení. A hlavně – nedělejte si výčitky. Zloději se specializují na momenty nepozornosti a člověk se jim neubrání vždy, i když se snaží sebevíc.

Odnesla jsem si víc než jen špatnou zkušenost

Z Barcelony jsem odjížděla s pocitem, že mě to město zradilo. Ale s odstupem vidím, že to byl tvrdý, ale důležitý wake-up call. Naučil mě být připravená. Nejen pojištěním a zálohami, ale i tím, že si budu dávat větší pozor, že nebudu sdílet tolik online v reálném čase, a hlavně – že ani na „nejkrásnějším místě na světě“ nesmím vypnout zdravý rozum.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz