Hlavní obsah

Google potvrdil, že je velkým zákazníkem čipů Broadcom s AI

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
3. 10. 8:15

Objevily se zprávy, že společnost Google chce ušetřit peníze za návrhy čipů a Broadcom by to odnesl.

Článek

Nedávná zpráva technologického zpravodajského serveru The Information naznačuje, že hlavní obchodní jednotka společnosti Alphabet (GOOGL) (GOOG) Google je velkým zákazníkem polovodičového giganta Broadcom (AVGO) - a že Google diskutoval o rozchodu s Broadcomem. Ve stejný den, kdy se začaly šířit tyto zvěsti, mluvčí společnosti Google uvedl, že její spolupráce s Broadcomem se nezměnila a že Broadcom „byl vynikajícím partnerem“.

Ať už je to pravda, nebo ne, fámy mají svůj přínos. Společnost Broadcom je již delší dobu dotazována na velkého „zákazníka v oblasti výpočetní techniky“ během svých čtvrtletních hovorů k výsledkům hospodaření a dalších investičních akcí, ale vedení o konkrétních podrobnostech mlčí. Ačkoli se vždy předpokládalo, že jde o technologického titána, a to pravděpodobně Google, tento interní zdroj to zřejmě potvrzuje.

Ale na čem vlastně Google se společností Broadcom pracuje? A co to znamená pro akcionáře Broadcomu (a Alphabetu)?

Co je to vlastně výpočetní zátěž?

Společnost Broadcom poskytla obecný přehled svých projektů vlastního křemíku (tzv. ASIC neboli aplikačně specifický integrovaný obvod) již v roce 2022 pro svého tajemného velkého zákazníka v oblasti cloud computingu. Vedení rozdělilo příjmy z ASIC do dvou skupin: směrování a přepínání a výpočetní zátěž.

Obecně lze říci, že výpočetní zátěž se v datovém centru řeší ve dvou krocích. Když je zadán požadavek na výpočetní výkon, směrovače a přepínače rozhodnou, která část datového centra bude tuto práci vykonávat. Jakmile je o tom rozhodnuto, procesory - historicky CPU nebo GPU, jako jsou ty navržené společností Nvidia - provedou výpočty, které jsou pak opět těmito směrovači a přepínači odeslány zpět koncovému uživateli prostřednictvím internetu nebo privátní sítě.

Nyní se však objevily zprávy, že velkým zákazníkem společnosti Broadcom v oblasti ASIC je Google, a tak můžeme učinit několik dalších předpokladů.

Společnost Google je jedním z největších světových datových center a firem náročných na výpočetní výkon, které nepřetržitě zpracovávají obrovské množství internetového a cloudového provozu. Již v roce 2016 společnost Google odhalila svůj vlastní procesor pro specifickou pracovní zátěž umělé inteligence s názvem TPU (Tensor Processing Unit), který začala používat v roce 2015. Právě tyto TPU Broadcom podle všeho pomáhá navrhovat (nikoli však vyrábět - o to se pravděpodobně stará Taiwan Semiconductor Manufacturing), stejně jako směrovače a přepínače pro rozsáhlou flotilu globálních datových center společnosti Google.

Jakou hodnotu má pro společnost Broadcom společnost Google?

Když Broadcom na jaře 2022 hovořil o svém podnikání v oblasti ASIC, uvedl, že v roce 2021 vydělal téměř 800 milionů dolarů za směrování a přepínání a téměř 1,6 miliardy dolarů za výpočetní zátěž. Tyto dva segmenty rostly v průměru o 20 % ročně. Za předpokladu, že 20% růst pokračuje a že Google je jediným zákazníkem ASIC (pravděpodobně tomu tak není), mohl by Google v roce 2023 pro Broadcom znamenat tržby ve výši až 3 miliard dolarů, tedy téměř 10 % celkových ročních tržeb.

Stačí říct, že Google pro Broadcom hodně znamená, ačkoli sám Google vyvrátil, že by se v dohledné době chystal rozloučit. Mezi další společnosti vyrábějící ASIC, které by se rády podílely na tomto byznysu, patří Marvell Technology Group, menší konkurent Broadcomu, který se také veze na vlně umělé inteligence s vlastním směrovacím a přepínacím čipem.

Broadcom je opravdu silný konkurent

Ještě předtím, než Google prohlásil, že jeho vztah s Broadcomem při společném vývoji vlastních čipů je bezpečný, jsem byl skeptický. Začátkem tohoto roku se objevily velmi podobné zprávy z tiskových agentur, které tvrdily, že Apple se také blíží konci svého vztahu s Broadcomem, v tomto případě pro bezdrátové čipy 5G a Wi-Fi. Nic nebylo dále od pravdy. O několik měsíců později společnost Apple obnovila svou mnohamiliardovou smlouvu o dodávkách se společností Broadcom na dalších několik let.

Tajemství? Broadcom navrhuje čipy, má na ně rozsáhlou knihovnu patentů a také si sám zajišťuje některé vlastní výroby. Je to velmi lepkavý dodavatel polovodičů, kterého ani technologičtí giganti s hlubokými kapsami nemohou snadno vyřadit ze svých dodavatelských řetězců.

Pokud jde o snahu Googlu (údajně) ušetřit několik miliard dolarů ročně, bude to jen dobře. Může si klidně dovolit dál platit Broadcomu za jeho pomoc při výrobě výpočetních čipů a zároveň zvyšovat ziskovost z digitální reklamy a Google Cloud.

Společnost Broadcom hraje v technologickém odvětví nedílnou roli, ať už jde o mobilní počítače společnosti Apple, nebo o nejnovější a nejmodernější umělou inteligenci společnosti Google. I nadále se jedná o špičkovou čipovou akcii na dlouhou dobu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz