Hlavní obsah

Co jste nevěděli: o kultovním sci-fi seriálu Hvězdná brána - část první

Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Hvězdná brána (Stargate SG-1) se stala jedním z nejikoničtějších sci-fi seriálů všech dob. Ale co všechno se dělo v zákulisí a jaké zajímavosti tento kultovní seriál skrývá?

Článek

1. Seriál běžel déle než většina sci-fi

Hvězdná brána SG-1 byla tak úspěšná, že se stala jedním z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů vůbec. Se svými 10 sezónami a 214 epizodami překonala i původní Star Trek, což z ní činí jednu z nejúspěšnějších sci-fi sérií historie.

2. Richard Dean Anderson a jeho odlehčený přístup

Hlavní hvězda seriálu, Richard Dean Anderson, přinesl do postavy Jacka O'Neilla více humoru, než měl jeho filmový protějšek. Anderson se sám netajil tím, že upřednostňuje odlehčený styl hraní, což vedlo k mnoha ikonickým hláškám a improvizovaným vtipům, které si fanoušci dodnes pamatují.

3. Teal'covo obočí nebylo v původním plánu

Postava Teal'ca, kterou ztvárnil Christopher Judge, měla být původně zcela bez obočí. Nicméně po několika epizodách se tvůrci rozhodli, že mu ho ponechají, protože bez něj vypadal až příliš podivně.

4. Daniel Jackson byl málem jiný

Původně měl v seriálu hrát Daniela Jacksona jiný herec než Michael Shanks. Shanks se ale nakonec ukázal jako perfektní volba díky své podobnosti s původním představitelem role, Jamesem Spaderem, který hrál Jacksona ve filmové verzi Hvězdné brány. Postava Daniela Jacksona nosila brýle jako odkaz na původního herce z filmu, Michael Shanks, však brýle nepotřeboval.

5. Cheyenne Mountain skutečně existuje

V seriálu je hlavní základna SGC umístěna v podzemním komplexu Cheyenne Mountain v Coloradu. Tato základna opravdu existuje a sloužila jako skutečné vojenské zařízení, které bylo využíváno například během studené války jako obranné centrum.

6. Hvězdná brána byla těžší, než vypadala

Rekvizita Hvězdné brány byla obrovská – měla průměr přes 6,7 metru a vážila několik tun. Kvůli její velikosti existovaly různé verze – plně funkční brána pro větší scény a lehčí makety pro detailní záběry.

7. Tolik epizod, že museli měnit znělku

V pozdějších sezónách došlo ke změně znělky seriálu, a to nejen kvůli úspoře času, ale i kvůli tomu, že se seriál stal tak dlouhým, že už potřeboval menší facelift.

8. Christopher Judge miloval své repliky

Herec Christopher Judge, představitel Teal'ca, měl rád svou ikonickou hlášku „Indeed“ („Vskutku“). Tento jednoduchý výraz se stal jedním z nejznámějších running gagů v seriálu a dodnes je mezi fanoušky velmi populární.

9. Amanda Tapping a její režisérské zkušenosti

Amanda Tapping, která hrála Samanthu Carterovou, se v průběhu seriálu začala věnovat i režii. Nakonec režírovala několik epizod nejen Hvězdné brány SG-1, ale i jejího spin-offu Stargate Atlantis.

10. Poslední epizoda neměla být koncem

Hvězdná brána SG-1 skončila svou desátou sezónou, ale původně měla pokračovat dál. Kvůli změnám v produkci však byla série ukončena, i když následně vznikly dva televizní filmy – Stargate: The Ark of TruthStargate: Continuum, které příběh uzavřely.

11. Seriál inspiroval vojenské technologie

Hvězdná brána byla natolik populární, že některé její koncepty byly konzultovány s vědci a armádou. Technologie jako drony nebo přenos vědomí do jiného těla inspirovaly různé výzkumy a sci-fi konference.

12. Různé verze brány v různých seriálech

V různých spin-offech, jako je Stargate AtlantisStargate Universe, se používaly různé verze brány. Každá z nich měla odlišný design a funkce, což pomohlo odlišit jednotlivé série od sebe.

13. Natáčení v Kanadě

Ačkoliv se děj odehrává na různých planetách a v USA, většina natáčení probíhala ve Vancouveru v Kanadě. Díky zdejším rozmanitým lesům a horám bylo možné vytvářet různé mimozemské prostředí bez velkých nákladů na speciální efekty.

Hvězdná brána SG-1 zůstává jedním z nejzásadnějších sci-fi seriálů všech dob. Ať už jste ji viděli celou, nebo se na ni teprve chystáte, teď o ní víte více než většina diváků! Která z těchto zajímavostí vás překvapila nejvíce?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz