Článek
Čeští exportéři v ohrožení
Česká ekonomika je velmi závislá na exportu, a pokud Trump zavede clo na evropské zboží, mohlo by to mít vážné důsledky pro firmy dodávající výrobky do USA. Zasažen by mohl být například automobilový průmysl, který tvoří klíčovou část našeho exportu. České automobilky i jejich dodavatelé vyrábějí komponenty nejen pro evropské trhy, ale také pro USA.
Jestliže Spojené státy uvalí 10% clo na evropské vozy, jejich cena pro americké zákazníky vzroste a poptávka může klesnout. To by mohlo vést k propouštění v automobilovém průmyslu, který v Česku zaměstnává desetitisíce lidí. Podobně by mohli utrpět i výrobci elektroniky, průmyslových strojů a dalších produktů, které do USA směřují.
Čína přesměruje zboží do Evropy – české firmy v nevýhodě
Zavedení 10% cla na čínské zboží znamená, že některé čínské firmy mohou začít hledat nové trhy pro své výrobky. A kam jinam než do Evropy? To by mohlo znamenat větší příliv levného čínského zboží, což sice může být dobrá zpráva pro spotřebitele, ale špatná zpráva pro české podniky, které by čelily ještě silnější konkurenci.
Například české textilky a výrobci elektroniky by mohli mít problém udržet konkurenceschopné ceny, pokud by na trh dorazilo ještě více levných čínských alternativ. To by mohlo vést k tlaku na mzdy nebo dokonce k uzavírání některých podniků.
Bude dražší elektronika, auta i potraviny?
Pokud se EU rozhodne odpovědět na americká cla stejnou mincí, může zavést vlastní cla na americké zboží. A to by mohlo znamenat vyšší ceny u některých oblíbených produktů.
Zdražit by mohla například americká elektronika – notebooky, telefony nebo herní konzole. Stejně tak by mohlo dojít ke zvýšení cen některých potravin, jako jsou hovězí maso, arašídové máslo nebo whiskey. Americké značky automobilů by se také mohly stát méně dostupnými kvůli vyšším dovozním nákladům.
Co to znamená pro běžného Čecha?
Zvýšená cla mohou mít dva hlavní dopady:
- Dražší zboží – Ať už kvůli přímým clům, nebo kvůli možným odvetným opatřením ze strany EU, některé produkty mohou v Česku zdražit.
- Nejistota na trhu práce – Pokud cla ovlivní exportní možnosti českých firem, může to vést k nižším ziskům, propouštění nebo stagnaci mezd.
Na první pohled se tedy může zdát, že Trumpovy obchodní kroky se nás netýkají. Ve skutečnosti však mohou zasáhnout nejen průmyslové giganty, ale i obyčejné české domácnosti. Jakmile se začne měnit světový obchod, jeho důsledky se nakonec projeví i u nás. Otázkou zůstává, jak na to Evropa odpoví – a zda se obchodní válka ještě více nevyostří.
Co kdyby se obchodní válka vyostřila?
Pokud by USA a EU přitvrdily a zaváděly další a další cla, světová ekonomika by se mohla dostat do vážných problémů. Obchodní války zpomalují růst, narušují dodavatelské řetězce a zvyšují ceny. Pro Česko by to mohlo znamenat hned několik negativních scénářů:
- Ještě dražší zboží – Pokud by se cla dál rozšiřovala, mohly by se zvýšit ceny nejen u amerických produktů, ale i u evropských, protože dodavatelské řetězce by byly narušeny a firmy by musely hledat nové, dražší způsoby výroby.
- Hospodářská nejistota – Velké exportní firmy by mohly začít propouštět a některé menší podniky by nemusely přežít rostoucí náklady a pokles poptávky. To by mohlo vést k vyšší nezaměstnanosti i menší ochotě firem zvyšovat mzdy.
- Slabší koruna a dražší dovoz – Pokud by se obchodní válka přelila i na finanční trhy, mohlo by to oslabit českou korunu. Slabší koruna znamená, že dovážené zboží (například pohonné hmoty nebo elektronika) by bylo dražší.
- Zpomalení ekonomiky – Obchodní války obvykle zpomalují růst HDP. Pokud by se evropské a americké firmy dostaly do problémů, mohla by klesnout i celková poptávka po českých výrobcích. To by mohlo vést k menším investicím a slabšímu hospodářskému růstu.
V nejhorším scénáři by se obchodní válka mohla rozšířit i na další oblasti – například na investice nebo technologické restrikce. To by mohlo znamenat nejen problémy pro průmysl, ale i pro technologický sektor, který je pro budoucnost Evropy klíčový.
Jedinou cestou, jak zmírnit dopady obchodních válek, by byla dohoda mezi USA a EU. Otázkou však je, zda k ní dojde dříve, než pocítíme skutečné ekonomické otřesy.