Hlavní obsah

František Němec se proslavil jako filmový tatínek. Při natáčení se ocitl na hraně života a smrti

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Autor: Jaroslav Šimandl – Archiv Národního divadla, CC BY-SA 4.0,

Jen málokdo by neznal legendární, až přímo ikonické filmy s Tomášem Holí. Patří mezi ně Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. V obou těchto snímcích září v hlavní roli otce ušatého Vaška herec František Němec.

Článek

František Němec se narodil 9. srpna 1943 v Sezimově Ústí v Jihočeském kraji. Již během studií gymnázia ho to táhlo k divadlu. Vystupoval jako ochotník ve studentských souborech a jeho následující kroky vedly do Prahy na DAMU, po jejímž absolvování získal angažmá v Městských divadlech pražských. Zde dostal hned velký prostor a objevoval se v nejrůznějších rolích – od milovníků po aristokraty ve vážných hrách, konverzačních komediích nebo detektivkách. K jeho nejvýznamnějším rolím mládí patří například Orestes ze Sartrovy hry Mouchy. Sám herec je na své soukromí velice opatrný, a proto je známo jen málo informací o jeho dětství. Jeho mladší sestra Marie byla však sdílnější. Prozradila na svého bratra třeba to, že byl velice často na hřbitově a místní hrobník byl jeho dobrým kamarádem. Nechával ho totiž zvonit umíráček.

Ovládl i filmová plátna

Pestrá je i jeho filmografie. Již začátkem šedesátých let, ještě během studií na DAMU, se objevil v komedii Černobílá Sylva nebo v dramatu Transport z ráje. Zahrál si také v seriálu Byl jednou jeden dům nebo v propagandistických 30 případech majora Zemana, kde ztvárnil šéfa kontrarozvědky, za což byl později logicky kritizován. Nejeden fanoušek série Nemocnice na kraji města, která se pravidelně vrací na televizní obrazovky, si bude pamatovat doktora Vladimíra Řehoře, zvaného Gregory, který zlomil srdce anestezioložce Daně Králové a nakonec odjel kvůli práci do Alžíru.

Foto: TV Nova/ se svolením

František Němec se Tomášem Holým.

Na vrchol popularity se dostal díky televizním filmům Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Zahrál si zde roli tatínka malého Vaška v podání Tomáše Holého. Za roli obdržel ocenění Zlatý krokodýl za tvůrčí počin v televizní tvorbě. Z filmové tvorby přesunul své působení převážně na divadlo. Začátkem osmdesátých let dostal titulní roli v Hamletovi, díky úspěchu této hry se stal členem souboru Národního divadla. Málokdo však ví, že se při této roli vážně zranil. Při lezení na mokrý pískovec se herec ocitl na hranici života a smrti. V jednu chvíli se špatně zachytil na skále a málem spadl dolů. Život mu zachránil dosud neznámý muž. Ten zachytil jeho lano a zajistil herce během pádu tak, aby nespadl až na zem.

Legenda, na kterou se nezapomíná

František Němec je obecně považován za vynikajícího charakterního herce, schopného zahrát psychologicky komplikované postavy. Oplývá také vytříbeným citem pro břitký a inteligentní dialog. V roce 1998 získal Cenu Thálie za roli dirigenta ve hře Na miskách vah. Dočkal se i dalších ocenění, například na Pražském divadelním festivalu německého jazyka. Divadlo a film nejsou jediná sféra, kam František zavítal. V dabingu propůjčil hlas například intrikánskému úředníkovi siru Humphreymu Applebymu v seriálu Jistě, pane ministře.

Jeho hlasem promlouvala také velká herecká jména jako například Robert De Niro nebo Jeff Bridges. František Němec patří také k nejobsa­zovanějším hercům České televize. V osobním životě má František pověst věčného kliďase a pohodáře, kterého jen tak něco nerozhodí. Od roku 1972 žije ve spokojeném manželství s paní Ivanou, s níž má dvě dcery. Ty z něj udělaly několikanásobného dědečka. Za svůj život bojoval se závislostí na cigaretách, které se nedokázal nikdy pořádně zbavit, a s cukrovkou. Až na lehké komplikace prožívá herec hezké stáří převážně na chalupě čtením knih.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz