Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jak se zachovat, když potkáme medvěda? Každý krok je zásadní, nedívejte se mu do očí a neutíkejte

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Letní dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyrazí na turistiku do hor. Mezi turisty jsou čím dál tím více oblíbené slovenské Tatry. Jenže právě zde je velké riziko, že potkáme medvěda. Jak se zachovat, když ho potkáme? A co rozhodně nedělat?

Článek

Jen za tento rok se v médiích objevilo několik zpráv o tom, že v Nízkých Tatrách zaútočil na turisty medvěd. Mnoho lidí však dodnes neví, jak se správně zachovat, pokud ho potkáme a co bychom rozhodně neměli dělat. Existuje totiž několik drobností, které mohou medvěda vyprovokovat k útoku, aniž bychom si to uvědomovali. Ačkoliv je samotné setkání s medvědem stresující a člověk většinou ve stresu zazmatkuje, jsou pravidla, na která bychom měli neustále myslet.

Podle aktuálních dat se v Evropě vyskytuje přibližně 19 000 medvědů hnědých, což je nejčastější druh medvěda, kterého můžeme potkat. Takový medvěd žije v Karpatech, ale platí zde pravidlo, že setkání se s touto šelmou je velmi vzácné. Medvědi se totiž lidí bojí, a pokud jim nedáme podnět k tomu, aby na nás zaútočili, mohou být vcelku neškodní. Horší situace nastane v momentě, kdy má medvěd vedle své mláďata. Tím se jeho reakce a chování mění, protože při setkání s člověkem v sobě aktivuje pud ochrany.

Foto: Pixabay

Pokud potkáte medvěda hnědého, je to o něco náročnější. Odborníci doporučují, abyste si lehli na zem a dělali ze sebe mrtvého

Jak se zachovat, když potkáme medvěda?

I když se to každému dobře radí, je důležité myslet na základní pravidla, která by nám měla zůstat v hlavě. Ačkoliv ve stresu každý z nás jednáme jinak, všichni víme, jak například poskytnou první pomoc. Stejně tak by to mělo být i při našem setkání s medvědem. Hlavní výhoda je, pokud se vydáte na túru ve skupině více lidí. Podle odborníků je totiž pro medvěda složité zaútočit na kořist, která je v převaze. Pokud medvěda potkáte, udělejte si mezi vámi a medvědem dostatečný odstup a vyčkejte. Odstupujte směrem dozadu, ale velmi pomalými kroky.

Na samotného medvěda mluvte klidně a hlasitě. Rozhodně není správné, abyste začali hystericky křičet nebo dělat nekontrolovatelné pohyby. Ty totiž mohou medvěda vyprovokovat k akci, protože tím mu dáváte najevo, že s ním chcete soupeřit. A to rozhodně nechceme. Další rada, kterou odborníci pravidelně zdůrazňují, je vylézt na vyvýšené místo. Stačí pařez nebo větší kámen, a to z toho důvodu, abyste před medvědem byli vyšší.

Foto: Pixabay

Medvěd Baribal je jiný a musíte umět reagovat. Pokud ho potkáte, snažte se vyhledat úkryt, kam by za vámi nemohl.

Nedívejte se mu do očí a neutíkejte

NIKDY, ale skutečně NIKDY, se medvědovi nedívejte do očí. Tím ho pouze vybízíte k možnému útoku. Vždy se, pokud možno dívejte do země nebo do stran. Od medvěda se navíc pomalými kroky vzdalujte, ale pozor, nikdy se k němu neotáčejte zády. Pomalu couvejte, dělejte pomalé a vyvážené kroky a snažte se nezakopnout. Rozhodně nikdy neutíkejte, protože medvěd je rychlejší než vy. Dokáže běžet rychlostí až 60 km/h. Ani přesto však nelze vyloučit, že k útoku medvěda nedojde. Pokud ano, obrana se liší podle typu medvěda. Pokud potkáte výše zmíněného medvěda hnědého, je to o něco náročnější.

Odborníci doporučují, abyste si lehli na zem a dělali ze sebe mrtvého. Schovejte si hlavu a nikdy se na medvěda nedívejte. Zkuste nedýchat a doufejte, že medvěd odejde. Pokud by ale medvěd chtěl útočit, braňte se vším, co máte po ruce. Házejte po něm kameny, láhev, batoh, klacky, prostě cokoliv, co zrovna budete mít při ruce. Naopak dejte pozor, když se dostanete do konfliktu s medvědem baribalem. V tom případě ze sebe mrtvého rozhodně nedělejte. Snažte se vyhledat úkryt, kam by za vámi nemohl. Pokud nic takového nenajdete, házejte po něm klacky a kameny. Rozhodně nikdy žádnému medvědovi neházejte jídlo. Tím jeho chuť útočit jenom zvýšíte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz